شخصیت‎های محبوب نینتدو غول ژاپنی در بازی‌های موبایل

طبق گزارش ژورنال وال استریت، شرکت غول پیکر ژاپنی بازی یعنی نینتدو در روز سه شنبه تایید کرد که قصد دارد با شرکت تولیدکننده بازی‎های ویدیویی یعنی DeNa همکاری کند، تا حاصل این همکاری تولید بازی براساس شخصیت‎های کلاسیک بازی‎ها برای گوشی‎های همراه و تبلت‎ها باشد.

1

خیلی وقت است که نینتدو خیلی سرسخت گیرانه مخالف این است که شخصیت‎های محبوب بازی های ویدیویی اش نظیر ماریو، زلدا و Pokemon به سمت بازی‎های موبایل کشانده شوند، ولی خدارو شکر، نینتدو به دنبال کاهش فروش سخت افزارها و نرم افزارهای کنسول‎های بازی اش و با توجه به اینکه صنعت بازی به یک بازار تقریبا 25 میلیارد دلاری تبدیل شده است، از سر لج برگشته است.

این شرکت اعلام کرده است که “هیچ گونه محدودیتی” در رابطه با انواع بازی‎هایی که می توانند به بازی‎های موبایل تبدیل شوند وجود ندارد از جمله برندهای بازی با ارزشی نظیر ماریو، Pokémon, Metroid و Donkey Kong.

طبق گفته گزارش “این کمپانی اعلام کرده است که بازی‎های جدید را ترجیجا به جای استفاده از بازی های حال حاضر کنسول بازی این شرکت، براساس شخصیت‎ها کلاسیک این کنسول خواهد ساخت تا تجربه کاربران در استفاده از بازی‎های موبایل را بهینه سازد”.

نینتدو سالیان سال می‎شود که اجازه ساخت بازی‎های موبایل، براساس شخصیت های‎خود، را نمی‎دهد، از این نظر که این شرکت انتخاب کرده بوده است که به دلیل هراس از حرکت کاربران به سمت بازی‎های موبایل از ارزش دسته‎های متنوع بازی‎های کنسول کاسته شود بنابراین این شرکت به استراتژی‎های ساخت بازی‎های کنسول خود را مقید ساخته بوده است.

دکتر Serkan Toto یک مشاور ساخت بازی که در توکیو ساکن است می‎گوید که: ولی از آنجاییکه بازی‎های گوشی‎های همراه هوشمند، تبلت‎ها و دیگر وسایل موبایل در حال حاضر سوخت این صنعت رو به رشد را تامین می‎کنند، نینتدو ” به طور کلی تفکر ذهنی خود را “عوض کرده است.

او اضافه می‎کند که “این تصمیم جدی ترین و اساسی ترین تغییر در استراتژی فکری نینتدو به شمار می‎رود که این شرکت حاضر به اتخاذ آن شده است”.

همکاری بین نینتدو و DeNA به این صورت خواهد بود که نینتدو 10 درصد از سهام DeNA به ارزش 22 میلیارد ین، که تقریبا برابر با 182 میلیون دلار است را خریداری می‎کند. در عوض DeNA نیز با پرداخت همین مقدار 1.24 درصد از سهام نینتدو را دریافت می‎کند.

پاییز امسال این دو شریک تجاری پرتال توزیع بازی جدیدی راه اندازی می‎کنند که تنها راه برای کاربران موبایل است که از طریق آن به بازی‎های نینتدو دسترسی داشته باشند. هنوز مشخص نیست که نینتدو بازی هایش را در اپل استور هم عرضه می‎کند یا خیر.

به این پرتال جهانی از طریق کنسول های بازی نینتدو می3توان دسترسی داشت و این شرکت صدها میلیون کاربر جدید را به خود جلب خواهد کرد.

ریس شرکت نینتدو جناب آقای ساتورا ایواتا (Satoru Iwata) در یک کنفرانس خبری امروز اعلام کرد که کمپانی او در زمینه عرضه بازی های جدید سردمدار خواهد بود. DeNA بخش فنی ساخت بازی ها را برعهده می گیرد و دو شرکت درآمد را نصف نصف می‎کنند.

ساتورا ایواتا اعلام کرد که ” با ورود به بازار گوشی‎های همراه هوشمند ما می‎توانیم طرفداران نینتدو را افزایش دهیم”. ” هیچ کمپانی در این صنعت اگر موفق به این نشود که خود را با تغییرات بازار وفق دهد، دوام نخواهد آورد”.

این گفته ساتورا یک تغییر کامل تفکر در رابطه با ایده قبلی او از بازی‎های موبایل به عنوان صنعت بی کیفیت و غیرقابل منفعت آور است. در حقیقت بازی‎های موبایل در سال 2014 25 میلیارد درآمد با خود به همراه آورده اند که این مقدار به نسبت سال قبل 42 درصد بیشتر است و با توجه به صحبت‎های بالا این بازی‎ها قرار است جایگزین بازی‎های کنسول در قالب بزرگترین بخش از صنعت بازی ‎شوند.

آیا شما از شنیدن این خبر هیجان زده هستید یا اینکه تصور می‎کنید که تصمیم و عمل نینتدو به نوعی ” هم دیر انجام شده است و هم به اندازه کافی قدرت ندارد”.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا