حل مشکلات متداول در شارژ کردن آیفون یا آیپد

اپل تاکنون هزینه‌ی هنگفتی صرف تحقیق در مورد شارژر اختصاصی دوطرفه‌ی خود یعنی لایتنینگ (Lightning) کرده است، اما در بخش نرم‌افزاری که شارژ کردن دستگاه‌های iOS را مدیریت می‌کند هم چیزی کم ندارد.

با این همه گاهی اوقات شارژ کردن دستگاه شما ممکن است با مشکلاتی مواجه شود که اتفاقاً خیلی هم متداول هستند. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی تعدادی از این مشکلات و روش‌های حل آن‌ها بپردازیم.  iphone6-lighning-port-callout

مشکلات متداول در هنگام شارژ کردن دستگاه‌های iOS

زمانی که صحبت به دستگاه‌های iOS می‌رسد، چند مشکل مطرح می‌شود. صادقانه باید بگویم که حداقل یکبار با همه‌ی مواردی که قصد مطرح کردن آن‌ها را دارم مواجه شده‌ام، بنابراین احتمال می‌دهم که شما هم حداقل با یکی از این موارد روبرو شده باشید:

 • دستگاه شارژ نمی‌شود
 • دستگاه کندتر از آن‌که انتظار می‌رود شارژ می‌شود
 • عبارت Not Charging در نوار وضعیت آیپد نشان داده می‌شود
 • پیام Accessory not supported نمایش می‌یابد

اگر تاکنون با این مشکلات مواجه شده‌اید، مطلب درستی را انتخاب کردید، چون در این راهنما می‌خواهیم چگونگی حل این موارد و نحوه‌ی شارژ کردن دستگاه را به طوری که تا یک روز کامل دوام بیاورد بگوییم.

زمانی که دستگاه شارژ نمی‌شود چه کار کنیم؟

هنگامی که آیفون یا آیپد شما کابل لایتنینگ اپل را شناسایی نمی‌کند، ممکن است چند حالت پیش آمده باشد که حل بعضی از آن‌ها ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

 • کابل لایتنینگ را مجدداً وصل کنید: اگر کابل شارژر را به دستگاه خود وصل کردید اما شناسایی نشد و تغییری در نوار وضعیت دستگاه مشاهده نشد، چند بار این کابل را جدا و مجدداً وصل کنید تا درست شود. گاهی اوقات ارتباطات الکتریکی درون کابل دچار اختلال شده و نمی‌توانند به سادگی از طریق کانکتور شارژر به دستگاه وصل شوند.
 • بگذارید مقداری شارژ شود: اگر شارژر را وصل کردید اما نمایشگر دستگاه هنوز خاموش بود، احتمالاً باتری بیش از حد خالی شده است، پس بهتر است بگذارید حدود ۳۰ دقیقه شارژ شود تا کمی الکتریسیته در آن ذخیره گردد.
 • احتمال خرابی درگاه لایتنینگ: در این حالت احتمالاً درگاه لایتنینگ دستگاه شما آسیب دیده و کابل شارژر به درستی به داخل دستگاه نمی‌رود. در این صورت اتصالات کابل نمی‌توانند به درستی در جای خود قرار بگیرند و در نتیجه دستگاه شارژ نمی‌شود. برای حل این مسئله باید با AppleCare تماس بگیرید. این اتفاق معمولاً زمانی می‌افتد که بیش از حد از درگاه استفاده کرده‌اید یا به درستی با آن رفتار نکرده‌اید.
 • درگاه لایتنینگ را تمیز کنید: ممکن است درگاه لایتنینگ دستگاه شما کثیف شده باشد و همین موجب عدم اتصال صحیح کابل به درگاه شود. سعی کنید تا این کثیفی را با یک گوش پاک کن یا خلال دندان پاک کنید، اما هرگز از یک وسیله‌ی فلزی مثل سنجاق استفاده نکنید چون ممکن است باعث صدمه به پایه‌های درگاه شده و آن را خراب کند.
 • احتمال خرابی کابل لایتنینگ: دقیقاً مثل درگاه، این کابل هم ممکن است خراب شود. کابل‌های اپل سیم‌هایی نیستند که خیلی دوام بیاورند. این کابل‌ها نازک هستند و بخشی از کانکتور که به سیم وصل می‌شود معمولاً صدمه می‌بیند. بررسی کنید که کابل در این قسمت‌ها پاره یا خراب نشده باشد.
 • پریز برق نامناسب: اگر دستگاه خود را با پریز برق شارژ می‌کنید، ممکن است آن پریز برق نداشته باشد. اگر از درگاه USB کامپیوتر استفاده می‌کنید هم احتمال دارد که درگاه USB شما خراب شده باشد. بنابراین هر دو را بررسی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید.

اگر دستگاه خیلی کند شارژ می‌شود چه کار کنیم؟

در بعضی موارد این مشکل باعث جلوگیری از پروسه‌ی شارژ شدن دستگاه نمی‌شود، اما زمان این فرآیند خیلی طولانی می‌گردد. در این صورت می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • از یک آداپتور با وات بالاتر استفاده کنید: برای این مورد می‌توانید از شارژرهای آیفون 6 پلاس و 6s پلاس و آیپدها استفاده کنید. استفاده از آداپتورهای وات پایین مثل آداپتورهای آیفون‌های کوچکتر باعث می‌شود که زمان شارژ شما خیلی طولانی شود. شما باید از آداپتورهای 10 واتی مثل آداپتورهای موجود در کارتن‌های آیپد استفاده کنید. دستگاه‌هایی که قابلیت شارژ سریع‌تر را داشته باشند از این تجهیزات برای تسریع در روند کار استفاده می‌کنند.
 • از یک درگاه USB دیگر استفاده کنید: در بعضی از کامپیوترها، بعضی از درگاه‌های USB می‌توانند برق بیشتری را نسبت به بقیه منتقل کنند. همان طور که گفته شد برای شارژ سریع‌تر می‌توان از شارژرهای آیفون 6 پلاس/6s پلاس و آیپدها به خاطر حجم بیشتر باتری آن‌ها استفاده کرد. علاوه بر این آخرین مدل مکبوک از خروجی‌های با توان بیشتر استفاده می‌کنند تا شارژ سریع‌تر انجام شود، اما این مسئله در مورد همه‌ی کامپیوترها صادق نیست؛ این مورد را در نظر داشته باشید.
 • بررسی خرابی کابل: خراب بودن کابل شارژر می‌تواند موجب افزایش زمان شارژ شدن دستگاه شما شود. بخش‌های فلزی زیادی در این کابل‌ها وجود داشته و اگر قسمتی از آن ساییده شده یا پاره شود، کل پروسه‌ی شارژ تحت تاثیر قرار می‌گیرد و مقدار الکتریسیته‌ی عبوری از سیم کاهش می‌یابد. این مسئله می‌تواند منجر به طولانی شدن زمان شارژ دستگاه شود.
 • بررسی خرابی درگاه: با یک بررسی بصری می‌توان مطمئن شد که آیا اتصالات درون درگاه سالم هستند یا نه. به علاوه با استفاده از یک گوش پاک کن یا خلال دندان چک کنید که گرد و خاکی راه ارتباطی درگاه را مسدود نکرده باشد.

 

زمانی‌که نوار وضعیت در حالت Not Charging است چه کار کنیم؟

ipad-ios9-status-bar-not-charging

گاهی اوقات هنگامی که یک آیپد را به برق وصل می‌کنید، اگر دستگاه به میزان برق بیشتری نیاز داشته باشد و شارژر شما نتواند این میزان را تامین کند، آیپد شما در کنار آیکون باتری عبارت Not Charging را نمایش خواهد داد. روش‌های حل این مشکل به شرح زیر است:

 • از آداپتورهای برق اپل استفاده کنید: شاید در حال استفاده از شارژری هستید که برای آیپد ساخته نشده است، یا از یک درگاه با توان پایین در کامپیوتر خود استفاده می‌کنید. اپل شدیداً توصیه می‌کند تا از آداپتورهای اختصاصی این شرکت استفاده کنید؛ این شارژر به صورتی طراحی شده که در مواقع خاص ولتاژهای مختلفی را به دستگاه شما وارد می‌کند.
 • از درگاه USB پرتوان‌تری استفاده کنید: کامپیوترها معمولاً دارای دو درگاه USB پرتوان و کم‌توان هستند. در کامپیوترهای شخصی این تفاوت چندان ملموس نیست، بنابراین باید راهنمای کامپیوتر خود را مطالعه کنید یا با سازنده‌ی آن تماس بگیرید. در مکبوک‌های مدرن درگاه‌های USB از خروجی‌های برق پرتوان استفاده می‌کنند، از این رو هیچ‌وقت نیازی نیست که در این باره نگران چیزی باشید، مگر این که مکبوک شما خیلی قدیمی باشد.
 • پرهیز از آداپتورهای USB و هاب‌های USB: اگر به منظور دسترسی به درگاه‌های بیشتر در کامپیوتر خود از آداپتورها یا هاب‌های USB استفاده می‌کنید، احتمال دارد که این هاب‌ها انرژی کافی را به اندازه‌ای که درگاه‌های اصلی کامپیوتر می‌توانند تامین کنند به دستگاه شما منتقل نکنند. بنابراین هنگام شارژ کردن آیپد از این درگاه‌ها و هاب‌ها استفاده نکنید.

 

زمانی که iOS می‌گوید وسیله‌ی جانبی تایید شده نیست چه کار کنیم؟

iOS-7-Unauthorized-Lightning-cable-prompt

اگر زمانی به هنگام شارژ کردن دستگاه با یک کابل ارزان قیمت که از والمارت، Ebay یا آمازون خریداری کردید پنجره‌ی هشداری بر روی آیفون، آیپاد تاچ یا آیپد خود مشاهده کردید بدانید که تنها نیستید. بالاخره لوازم جانبی اختصاصی اپل گران هستند در حالی که اشخاص ثالث این وسایل را به قیمت ارزان‌تری می‌فروشند.

تنها مشکل در این رابطه این است که اپل از یک تراشه‌ی کوچک در داخل کابل‌های خود استفاده می‌کند تا iOS بتواند با این وسایل ارتباط برقرار کند. این تراشه به دستگاه می‌گوید که کابل مربوطه برای آن دستگاه ساخته و تایید شده است یا خیر. اگر تایید نشده باشد احتمالاً با پیام خطایی مثل تصویر بالا روبرو می‌شوید که در این حالت می‌توانید راه حل‌های زیر را امتحان کنید:

 • کابل را مجدداً وصل کنید: شاید شانس با شما یار بود و با وصل کردن مجدد شارژر مشکل حل شد. اگرچه در اغلب اوقات (همیشه نه) زمانی که این پیام ظاهر می‌شود می‌توان به سادگی آن را نادیده گرفت، و دستگاه بدون مشکل شارژ شود.
 • از یک کابل لایتنینگ اصلی اپل استفاده کنید: اگر کابل لایتنینگ اصلی اپل را دارید، همیشه از همان استفاده کنید. این پیام به خاطر این ظاهر می‌شود که کابل توسط اپل ساخته نشده و این مسئله برای اپل ناخوشایند است. از کابل‌های شارژر و آداپتورهای USB شخص ثالث پرهیز کنید، مگر این که واقعاً چاره‌ای نداشته باشید، چرا که این کابل‌ها واقعاً می‌توانند به دستگاه شما صدمه بزنند.
 • مطمئن شوید که iOS به‌روز باشد: در گذشته iOS ناپایداری‌هایی در مورد تایید کابل‌های اصلی خود اپل هم داشت. اما این شرکت در نسخه‌های اخیر iOS این مشکل را حل کرده است، بنابراین مطمئن شوید که iOS دستگاه شما به‌روز باشد، برای انجام این بررسی می‌توانید به مسیر Settings > General > Software Update بروید.
 • دستگاه خود را راه‌اندازی مجدد کنید: گاهی اوقات یک راه‌اندازی مجدد ساده می‌تواند مشکلات دستگاه شما را برطرف کند. اگر پیام مذکور ظاهر شد حداقل یکبار این روش را امتحان کنید.
 • درگاه لایتنینگ خود را تمیز کنید: گرد و خاک یا آشغال‌هایی که می‌توانند جلوی اتصالات درگاه لایتنینگ را بگیرند را برطرف کنید. همان‌طور که قبلاً هم توصیه شد می‌توانید از یک وسیله‌ی غیر فلزی مثل یک گوش پاک کن یا خلال دندان برای تمیز کردن این بخش استفاده کنید.
 • با AppleCare تماس بگیرید: اگر شما از کابل‌های اصلی اپل استفاده کردید و مشکل دستگاه همچنان ادامه پیدا کرد، احتمالاً باید با پشتیبانی اپل تماس بگیرید. اگر کابل اصلی هم شناسایی نشود این یک مورد نادر است ولی غیر ممکن نیست، چون قبلاً هم اتفاق افتاده است. گاهی اوقات کابل‌های لایتنینگ از بَدو خروج از کارخانه معیوب می‌باشند.

جمع‌بندی

خوشبختانه بعد از خواندن این مطلب شما می‌توانید بسیاری از مشکلات مربوط به شارژ کردن دستگاه‌های iOS را برطرف کنید.

گیرهای شارژ کردن دستگاه‌های اپل مسئله‌ای متداول هستند، البته من نمی‌گویم که این اتفاق در دستگاه‌های برندهای دیگر نادر است اما بر اساس تجربه‌ی شخصی حداقل هر کدام از موارد این لیست را یکبار در عمرم تجربه کرده‌ام. با این وجود معمولاً این مشکلات چیز خاصی نبوده و به آسانی حل می‌شوند.

آیا تاکنون با شارژ کردن دستگاه‌های iOS مشکلی داشته‌اید؟ آن‌ها را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا