اپل به شما اجازه می‎دهد فایل‎های پاک شده‎ی iCloud را بازگردانی کنید

ویژگی جدید iCloud.com : بازگردانی فایل‌های پاک شده

اپل در خفا روز 5 شنبه یک ویژگی جدید به iCloud.com اضافه کرد که به شما اجازه می‎دهد فایل‎ها، لیست تماس‎ها، تقویم‎ها و یادآور‎های پاک شده را بازگردانی کنید.

چنین ویژگی که از تب Setting در iCloud.com موجود است، فایل‎ها و همچنین نسخه‎هایی از لیست تماس‎ها، تقویم‎ها و یادآور‎ها را در فواصل زمانی مختلف به مدت 30

روز آرشیو می‎کند، که باعث می‎شود در صورتی که اشتباهی رخ دهد یک نسخه‎ی پشتیبان از همه چیز داشته باشید.

1.iCloud-Advanced-Restore

برای دسترسی به این گزینه‎ی پیشرفته، کاربران می‎توانند به آدرس زیر بروند https://www.icloud.com/#settings، لاگین کنند و به انتهای صفحه اسکرول کنند که در آنجا گزینه‎های مختلفی موجود خواهد بود.

چطور چنین گزینه‎ای می‎تواند مفید باشد؟

چندین موقعیت وجود دارد که چنین ویژگی به درد بخور می‎شود:

• به صورت تصادفی تمامی لیست تماس‎های خود را پاک می‎کنید

• وجود یک باگ در یک اپلیکیشن شخص ثالث تمامی داده‎‎‎‎های تقویم iCloud شما را پاک می‎کند

• داده‎‎های iCloud شما به نوعی آسیب می‎بیند (هرگز چنین چیزی رخ نداده است ولی با اینحال امکانش است)

این ویژگی جدید در صورتی که هرگونه از داده‎‎هایتان را خودتان، یا شخص دیگری، به صورت تصادفی یا عمدی پاک کنید، کاربردی است.

چون داده‎‎ها بر پایه‎ی یک بازه‎ی زمانی روزانه بک آپ گرفته نمی‎شود، مفید بودن این ویژگی هنوز محدود است که من فکر میکنم دلیل آن عمدی است.

اپل به احتمال زیاد می‎خواهد افراد گوناگون از این ویژگی به عنوان آخرین گزینه‎ برای بازیابی داده‎ها استفاده کنند تا اینکه یک راه حل واقعی بک آپ گیری دقیقا بخواهد باشد.

بازگردانی فایل‎ها

این گزینه تمامی اسناد iCloud را که شما در 30 روز اخیر پاک کرده‎اید باز می‎کند. بعد از 30 روز، اسناد برای همیشه پاک خواهند شد.

2.iCloud-Restore-File

برای برگرداندن یک فایل، خیلی راحت آن را انتخاب کنید و بر روی Restore File کلیک کنید. فایل فورا به درایو iCloud اضافه خواهد شد و دوباره می‎توان روی آن کار کرد.

بازگردانی لیست تماس‎ها، تقویم‎ها و یادآور‎ها

عملکرد بازگردانی داده‎های لیست تماس‎ها، تقویم‎ها و یادآور‎ها نیز مشابه با مورد بالا است.

این تب‎ها چندین نسخه‎ی پشتیبان از داده‎های مرتبط آن‎ها باز می‎کند و به شما اجازه می‎دهد به سادگی داده‎های مربوط به یک تاریخ مشخص را بازیابی کنید

3.Restore-iCloud-Contacts

اپل یادآوری می‎کند که آرشیو داده‎هایی که شما انتخاب می‎کنید باعث می‎شود داده‎ها در تمامی دستگاه‎های شما قرار گیرد (یعنی مک، آیفون، آیپد) و نسخه‎ی فعلی را

به عنوان یک نسخه‎ی مجزا ذخیره سازی و آرشیو می‎کند.

من نگاهی به اکانت خودم در iCloud می‎اندازم و به نظر می‎رسد نمی‎‎توانم الگوی زمانی آرشیو شدن این نسخه‎ها را متوجه شوم، ولی قدیمی ترین آن‎ها به 8 جولای بر می‎گردد.

با توجه به اینکه اسناد و داده‎ها روز به روز بیشتر از دستگاه‎های فیزیکی به فضای ابری منتقل می‎شوند، چنین حرکتی منطقی به نظر می‎آید.

تا الان، اگر فردی تصادفا لیست تماس‎های iCloud خود را به عنوان مثال پاک می‎کرد، آن‎ها برای همیشه از دست رفته بودند. این ویژگی جدید یک آسودگی عالی برای آن لحظاتی است که ما همگی امیدوار هستیم هرگز با آن‎ها مواجه نشویم یعنی : “خدای من چه بلایی سر لیست تماس‎های من آمد؟”

ظاهرا هنوز هیچ راهی برای تصمیم گیری اینکه چه داده‎‎هایی آرشیو شود وجود ندارد، که به احتمال زیاد آن دسته از افرادی که نگران حریم خصوصی خود هستند را خشمگین می‎کند، ولی من فکر می‎کنیم چنین چیزی ویژگی است که اپل خیلی زود آن را اضافه خواهد کرد.

idownloadblog

  1. این نشون میده که کمپانی‌های ذخیره‌سازی ابری حتی اطلاعاتی رو که ما پاک می‌کنیم نگه میدارن.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا