Amazon Echo سرانجام در اختیار عموم قرار می‎گیرد

سایت Gizmag به بررسی Amazon Echo می‎پردازد، دستگاهی که یک اسپیکر را یک دستیار هوشمند مجازی ترکیب می‎کند
Amazon Echo، دستیار شخصی که با صوت فعال می‎شود و متعلق به کمپانی آمازون است برای اولین بار از روز 3 شنبه در اختیار استفاده‎ی عموم قرار میگیرد.

1.1_Cez03tm

 

Gizmag چند ماه گذشته را با این محصول سپری کرده است و از نظر ما این محصول جدید بسیار هیجان انگیز است و به اندازه‎ی کافی دارای پتانسیل است ولی آیا واقعا برای زمان پادشاهی آماده است؟

2.echo

3.echo0001

4.echo0011

5.echo2

سخت ترین قسمت بررسی Amazon Echo این است که در ابتدا سعی کنیم بفهمیم واقعا چه چیزی است، آیا یک دستیار شخصی دسکتاپی است؟ یک سیستم صوتی که با صدا فعال می‎شود؟ یک هاب خانگی اتصالی هوشمند؟ به طور کلی این محصول نسخه‎ی بتایی از یک دسته محصول جدید به شمار می‎رود یعنی: یک اسپیکر

بلوتوثی هوشمند که می‎تواند اندکی از تمامی کار‎های بالا را انجام دهد.

مفهوم پایه در رابطه با این محصول این است: یک اسپیکر استوانه‎ای بلوتوثی، جذابی را در نظر بگیرد، به آن یک سری میکروفون به اندازه‎ی کافی با کیفیت و یک اینترفیس صوتی شبیه به Siri اپل اضافه کنید که قادر به انجام یک سری وظیفه با قابلیت توسعه می ‎باشد از پخش موزیک گرفته تا سفارش محصولات، به دنبال حقایق، اخبار، اطلاعات هواشناسی و ورزشی گشتن، مدیریت تقویم شما، خواندن کتاب‎های صوتی و کنترل یکسری از قابلیت‎های خاصی از خانه‎ی هوشمند.

نتیجه نوع جدیدی از محصول است که فعلا، به نظر می‎رسد از نظر قابلیت‎های کلی‎اش شبیه به ساعت‎های هوشمند اولیه‎ی موجود در بازار باشد.

با توجه به آن باید گفت که کالایی واقعا مفید است و باعث می‎شود کارها‎ی روزمره‎ی ما آسان تر و هر از چند گاهی جالب تر شود، ولی ما می‎توانیم همچنین یک یا دو

روز را بدون اینکه به یاد بیاوریم آن وجود دارد سپری کنیم.

6.echo3

در طول مدت زمان یک ماه با Echo، اکثر عملکردی که از خود نشان داد نظیر یک استریوی هوشمند یا اسپیکر بلوتوثی هوشمند بود. ما می‎توانیم از طریق فرمان‎های صوتی به جای اینکه برای استفاده از اپلیکیشن‎ها دست از کار بکشیم، صدای موزیک را کنترل کنیم، ترک‎های موزیک را رد کنیم و به آهنگ‎ها امتیاز دهیم.

درون اکو یک ووفر 2.5 اینچی و یک بلندگوی 2 اینچی است که باس عمیق و صدای با کیفیت بالایی به نسبت اکثر اسپیکر‎های بلوتوثی “احمق” که در همین محدوده‎ی قیمتی قرار دارند، بیرون می‎دهد. صدای پخش شده به صورت 360 درجه باعث می‎شود میزان صدایی که به وجود می‎‌آید بدون اختلال در هرگونه موقعیتی که در آن قرار داریم، کل اتاق را مملو از صدا کند.

ایجاد وقفه در موزیک با خواستن از اکو برای گشتن چیزی در ویکیپدیا، چک کردن تیتر‎های خبری، انجام کار‎های لیست شده، تقویم گوگل ما و شنیدن “الکسا” (نام استانداردی که آمازون به صدای اکو داده است)، آسان است.

برای بچه‎ها، زمانی که از اکو خواسته می‎شود جوکی بگوید، او تقریبا طیف نامحدودی از جوک‎های احمقانه ولی باحال می‎گوید.

7.echo4

اگر اکثریت تجربه‎ی شما در استفاده از سیستم‎های شناخت صوتی به دنبال استفاده از دستیار شخصی اپل یعنی Siri، کورتانای مایکروسافت و Google Now بر روی گوشی‎های هوشمند یا تبلت‎ها بوده‎ است، شما به شکل خوشایندی از دیدن توانایی اکو در شنیدن و فهم آنچه که شما با صدا می‎گویید، بدون اینکه آموزشی ببیند،

شگفت زده می‎شوید (گرچه آموزش برای پیشرفت دادن نرم افزار پیشنهاد می‎شود).

جالب ترین تکنولوژی اکو شنیدن فرمان‎های صوتی حتی زمانی که موزیک با بالاترین حد ممکن پخش می‎شود، می‎باشد.

هر زمان که اکو دارای اطلاعات بیشتری به نسبت آنچه است که می‎تواند در عمل از طریق صدا انتقال دهد، نظیر مقاله‎های کامل ویکیپدیا، لیستی از محصولات جایگزین یا عکس‎ها، شما را به یک اپلیکیشن همراه اکو ارجاع می‎دهد که همچنین می‎تواند اکو را از طریق دستگاه موبایل شما یا از وب کنترل کند.

اکو همچنین دارای یک کنترل از راه دور برای کنترل دستگاه زمانی که اندکی بیش از حد فاصله دارید می‎باشد، یا زمانی که صدای پس زمینه آنقدر زیاد است که شما نمی‎خواهید از این طرف اتاق به آن طرف فریاد بزنید. این کنترل میکروفون خاص خودش را دارد، بنابراین صحبت به میان آن درست نظیر صحبت با اکو از روی میز شما است.

یکی از ویژگی‎های عالی “Simon says” است که به اکو می‎گوید هرچی شما می‎گویید تکرار کند.

8.echo0011

یک ویژگی اضافه شده‎ی جالب توانایی استفاده از اکو به همراه IFTTT می‎باشد. کانال Amazon Alexa در IFTTT امکان یکپارچه سازی اکو با Evernote، جیمیل، توییتر و طیفی از دیگر سرویس‎ها را می‎دهد، گرچه این کار به شیوه‎ی بسیار محدودی صورت می‎گیرد.

اکثر هک‎های IFTTT شامل در دست گرفتن قابلیت خرید اکو یا انجام کار‎های لیست شده و استفاده از آن‎ها برای اهداف دیگر است. به عنوان مثال شما می‎توانید IFTTT را طوری تنظیم کنید که هر آیتم قرار داده شده در روی لیست وظایف اکو به صورت یک پیام متنی به یک شخص از قبل تعیین شده، ارسال کند.
با آنکه هک‎های IFTTT از یک طرف شیک هستند، همچنین از طرف دیگر باعث جلوه بخشیدن به نقص‎های مدیریتی اکو می‎شوند. اکو فاقد توانایی در تعامل مستقیم با تعدادی از پلت فرم‎های کلیدی نظیر توییتر، فیسوک، جیمیل و بسیاری از پلت فرم‎های دیگر است.

ما فکر کردیم که چنین چیزی یک دلیل کلیدی برای تنها استفاده‎ی محدود و با دعوت نامه‎ی اکو در طول 6 ماه گذشته بوده است. در طول آن زمان از آنجاییکه هنوز به صورت رسمی اکو رونمایی نشده بود، آمازون به آهستگی ولی به صورت مداوم یکپارچه با سرویس‎های دیگری را اضافه کرد از جمله تقویم گوگل، دستگاه‎های Philips Hue و BelkinWeMo.

در نتیجه این فرضیه‎ی آشکار پیش آمد که سرویس‎های بیشتری اضافه خواهند شد و اکو در نهایت برای عموم رونمایی شد، آن هم زمانی که به بحرانی ترین نقطه‎ی کاربردی رسیده بود. به دنبال اعلام امروز که اکو در نهایت بدون دعوت در اختیار عموم قرار داده می‎شود، به نظر می‎رسد که آمازون یک نوع میانبر کلیدی برای رسیدن به آن نقطه با اضافه کردن IFTTT، پیدا کرده است.

9.echo0010

مشکل این است که استفاده از هک‎های IFTTT که نیاز به نصب اضافه و استفاده از فرمان‎های بومی پلت فرم برای اجرای دیگر فرامین (مثلا، گفتن اینکه الکسا چیزی را در لیست کار‎‎هایی که باید انجام دهید قرار دهد زمانی که می‎خواهید در واقع یک پیام متنی ارسال کنید) باعث می‎شود در جهت چیزی باشد که برای یک دستیار فعال شده توسط صدا پیش بینی شده است.

قسمتی از این مشکل به عملکرد محدود اکو بر می‎گردد که به طور کامل به روی توسعه دهندگان باز نیست. در حال حاضر، بسته‎ی توسعه‎ی نرم افزاری اکو در یک نسخه‎ی بتای شخصی است. اینکه چقدر آمازون اکو را برای توسعه دهندگان باز کند و آن‎ها را تشویق به آمدن به سوی این پلت فرم کند بستگی به موفقیت آن در آنیده دارد، ولی سخت است که بشود پیش بینی کرد تا چه جایی اکو پیش خواهد رفت.

همچنین باید گفت که متاسفانه اکو دارای یک باتری قابل شارژ نیست، یعنی شما باید به دنبال یک پریز، هر زمان که می‎خواهید آن را از دفتر کار به آشپزخانه یا هرجای دیگر جابجا کنید، باشید. خیلی برداشتن و رفتن آن و سپس آن را در کنار گوشی خود گذاشتن و شارژ کردن آسانتر است. حدس ما این است که با اضافه کردن یک باتری مناسب می‎توانسته است عاملی باشد که باعث تغییر در اندازه، وزن یا قیمت اکو شود.

10.echo0005

اگر شما خودتان را به عنوان فردی در نظر می‎گیرد که به محض عرضه‎ی یک تکنولوژی یا محصول جدید از آن استفاده می‎کند، به احتمال زیاد از یکپارچه سازی اکوی آمازون

در زندگی خود لذت خواهید برد چون در واقع چیز دیگری فعلا وجود ندارد که نظیر آن باشد و دارای پتانسیل افزایش قابلیت‎های کاربردی برای نوع درستی از کاربر، در آینده باشد.

از نظر مصرف کننده‎ی معمولی گرچه به احتمال زیاد اکو تا حد زیادی نسخه‎ی کپی از Siri یا Google Now خواهد بود، حداقل فعلا.

از آنجاییکه آمازون به اضافه کردن قابلیت‎های جدید و سرویس‎های سازگار به اکو ادامه می‎دهد، می‎تواند چنین چیزی برای کاربران پیشرفته و تخصصی‎ تر بسیار

با ارزشمند تر شود.

فعلا آمازون در حال فروش اکو در آمریکا به قیمت 179.99 دلار است و عرضه‎ی آن به دیگر بازارهای دنیا از 14 ژولای شروع می‎شود.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا