بررسی بازی ماجراجویی Lara Croft GO

بازی Lara Croft GO ماهیت ماجراجویی را دارد که به شکل غیر قابل اشتباهی مهاجم مقبره‎ای است

تنها چند دقیقه‎ای طول کشید تا من جذب بازی Lara Croft GO شوم، یک بازی پرمیوم جدید از خالقین بازی Hitman GO یعنی Square Enix Montréal.

این بازی در همکاری با شرکت Crystal Dynamics ساخته شده است، و یک بازی ماجراجویی زیبا از نوع حل معما است که جنبه‎ی استراتژی Hitman GO و سادگی عمل آن را به سطح جدیدی می‎برد، در همین حین که چندین جنبه از بازی سنتی Tomb Raider (مهاجم مقبره) و گیم پلی آن را در دل خود جا می‎دهد.

1.Lara-Croft-GO-First-Time-iPhone-screenshot-001

 

اما Lara Croft GO، یک بازی 4.99 دلاری در اپ استور، به سختی بازی مشابه با Hitmal Go می‎باشد. بیشتر از بخش‎های جالبش، یعنی ساندتراک به یاد ماندنی آن، انیمیشن‎های هنرمندانه و جنبه‎های بصری زیبا این بازی قادر به این است که ماهیت اصلی سری بازی‎های مهاجم مقبره را فراهم کند.

من بعد از عرضه‎ی این بازی به مدت چند روز در حال بازی و بررسی این بازی بوده‎ام و حالا بررسی کامل آن را برای شما فراهم کرده‎ام.

سیر داستانی

این بازی پازلی به همراه شخصیت کلاسیک خود به نوعی به عنوان دنباله‎ای برای بازی Hitman GO اشتباه گرفته می‎شود. درست است، هردوی این بازی جنبه‎ها و مکانیک‎های مشابهی دارند ولی همینجا هم تشابهات پایان می‎یابد.

به جای اینکه این بازی یک نوع دوباره طراحی شده از Hitman GO باشد، یک بازی فوق العاده‎ی ماجراجویی در ذات خودش می‎باشد و ختم کلام.

2.Lara-Croft-GO-Sawblades-Switch-iPhone-screenshot-004

این بازی در یک جهان نامشخصی که به مدت طولانی فراموش شده است بنیاد نهاده شده است و در رابطه با کاوش خرابه‎های یک تمدن باستانی به منظور کشف راز‎های مخفی، حل پازل‎ها و کشتن موجوداتی نظیر عنکبوت‎ها و مار‎های سمی است.

هدف نهایی شما در این بازی غلبه بر این چالش‎ها و موانع برای کشف رمز و راز ملکه‎ی سم (Queen of Venom) است.

3.Lara-Croft-GO-1.0-for-iOS-iPhone-screenshot-012

جهان تصاویر متغیر

چالش واقعی تبدیل یک بازی ویدیویی، که به صورت سری و در سه نسخه ارائه شده بود و ده‎ها میلیون بازیکن آن را بازی کرده بودند، به شکل یک تجربه‎ی جدید در موبایل بدون از بین بردن جنبه‎های کلیدی آن بود.

Lara Croft GO در یک جهان زیبای تشکیل شده از تصاویر متغیر با حرکت بر روی صفحات مختلف، رخ می‎دهد. هر صفحه‎ی نمایش دارای یک بورد متفاوت است تا اساسا شما از یک اتاق به اتاق دیگر جابجا شوید. صحنه‎های مختلف به صورت هوشمندانه‎ای برش زده شده اند تا امکان انتقال شما بین بورد‎ها فراهم شود.

به عنوان مثال، درست زمانی که به نظر لارا دارد از یک صخره می‎افتد، صحنه به سمت پایین اسکرول می‎شود تا گودالی که به درون آن دارد میافتد مشخص شود: یعنی یک بورد دیگر برای کاوش و حل پازل‎های جدید.

4.Lara-Croft-GO-Mechanics-iPhone-screenshot-002

کنترل‎ها و مکانیک‎ها

همانطور که قبلا اشاره شد، بازی Lara Croft GO براساس فرمت حل معما ساخته شده است. من اعتراف خواهم کرد که این بازی بسیار به نسبت آنچه که من تصور می‎کردم بهتر بازی شد و به نظر آمد.

شما یقینا به دنبال شروع آن عاشق آن خواهید شد و مکانیک‎های بازی کم کم یکی یکی معرفی می‎شود تا شما بخش مقدماتی و معرفی را تمام کنید.

حالا که صحبت این مباحث شد باید بگم که آسان تر از این نمی‎شد بر بازی مسلط شد.

5.Lara-Croft-GO-1.0-for-iOS-iPhone-screenshot-010

در رابطه با کنترل‎های حرکتی شما به سادگی از سوایپ کردن استفاده می‎کنید.

همانطور که در تصور می‎توانید مشاهده کنید، بورد تصاویر متغیر دارای یک الگوی خط نقطه خط است که جایی که لارا می‎تواند حرکت کند را مشخص می‎کند.

خیلی راحت به سمت مسیر مورد نظر سوایپ کنید تا لارا در آن واحد روی یک کاشی بدود یا قدم بگذارد.

برای استفاده از سوییچ‎ها، برداشتن اشیاء مختلف، جواهران و دیگر مجموعه‎‎های مخفی در خرابه‎ها، فقط کافی است روی آن‎ها آهسته ضربه بزنید. برخلاف بازی Hitman Go، شما می‎توانید هرجای صفحه برای رفتن به آنجا آهسته ضربه بزنید در عوض اینکه فقط روی پاهای لارا آهسته ضربه بزنید.

6.Lara-Croft-GO-1.0-for-iOS-iPhone-screenshot-011

و شما نیازی نیست که برای برداشتن یک آیتم روی کاشی‎ مجاور ایستاده باشید، فقط کافی است روی آن در هرجای صفحه آهسته ضربه بزنید، ولی باید نزدیک به موجود برای کشتن آن باشید. با استفاده از تفنگ‎های لارا چنین کاری آسان است، به دنبال حرکت به سمت کاشی بعدی به سمت دشمنی که شما می‎خواهید به آن حمله کنید، در جهت آن‎‎ها برای کشتنشان سوایپ کنید.

ماجراجویی و حل معما

اگر Hitmal Go ماهیت کشتن داشت، Lata Croft Go یقینا در رابطه با ماجراجویی است. به دنبال پیشروی شما در سراسر بازی، شما می‎توانید به صورت گزینشی اشیاء و آیتم‎‎های مختلف را جمع آوری کنید.

7.Lara-Croft-GO-First-Steps-iPhone-screenshot-005

زمانی که به اندازه‎ی کافی آثار عتیقه برای کامل سازی یک آیتم جمع آوری کردید، می‎توانید در عوض آن لباسی جدید برای لارا دریافت کنید و ظاهری جدید به ماجراجوی خود بدهید. افرادی که صبر کافی ندارند همچنین می‎توانند از بخش خرید درون اپلیکیشنی لباس‎های جدید را خریداری کنند، ولی چرا برای این کار پول الکی بهید؟ فقط به اندازه‎ی کافی آثار عتیقه جمع آوری کنید و سپس برای قهرمان زن خود لباس‎های جدیدی داشته باشید.

8.Lara-Croft-GO-1.0-for-iOS-iPhone-screenshot-009

معماها از چالش برانگیز هستند تا ساده که شامل کشیدن اهرم‎ها، تلنگر زدن روی سوییچ‎ها، گام گذاشتن روی سنگ‎ها، دستکاری سکو‎ها، انجام کار‎ها به یک ترتیب‌خاص و موارد متعدد دیگر، می‎شوند. این پازل‎ها جالب هستند ولی من دوست داشتم بیشتر می‎بودند.

9.Lara-Croft-GO-1.0-for-iOS-iPhone-screenshot-013

حالا، اگر در بازی جایی گیر کردید می‎توانید با پرداخت 4.99 دلار در بخش فروشگاه به یک راهنمای گام به گام برای هر معما دست پیدا کنید. من در حین مرور و بررسی بازی دو جهان از بازی را کامل کردم و فکر نمیکنم که جایی گیر کنم چون پازل‎ها آنقدر پیچیده نیستند (گرچه آنقدر ساده هم نیستند) و اکثر آن‎ها را می‎توان بر پایه‎ی خطا و آزمایش حل کرد.

جنبه‎های بصری و صوتی

لوکیشن‎ها، حرکات لارا و انواع دشمنانی که شما با آن مواجه می‎شوید همگی از سری بازی‎های مهاجم مقبره الهام گرفته شده‎اند که خوانندگان سایت از بازی آن در دوران کودکی‎شان لذت برده‎اند.

نه تنها گرافیک بازی روان، زنده و فوق العاده شکل گرفته است، شخصیت بازی هم نیز با جزییات بیشتری به نسبت بازی Hitman Go طراحی شده است.

طرفداران مهاجم مقبره فورا بعضی از حرکات سنتی لارا و انیمیشن‎های خاطره انگیز را خواهند شناخت.

تنها شکایت من از جنبه‎های گرافیکی این است که شخصیت و دشمنان بازی بسیار کوچک هستند.

من کاری نمی‎توانستم بکنم ولی دوست داشتم که کاش لارا در آیفون 6 پلاس من کمی بزرگتر بود ولی خوب شاید هم باید گفت این امر می‎تواند مربوط به بالا رفتن سن من و قدرت بینایی و آستیگماتیسم بودن چشمان من باشد.

 

10.Lara-Croft-GO-1.0-for-iOS-concept-artwork-001

به طور کلی بخواهیم بگوییم، جنبه‎های زیباشناسی بصری متمایز این بازی اندکی یادآوری استایل هنری بازی Monument Valley هستند ولی با جزییات گرافیکی سه بعدی بیشتر و بعضی از افکت‎های نوردهی زیبا، بویژه زمانی که بعدا در بازی به سمت مقبره‎های تاریک حرکت می‎کنید.

از نظر فنی هم بخواهیم صحبت کنیم، این بازی به راحتی روی آیفون 6 پلاس و iPad Air من اجرا می‎شود.

در طول زمانی که بازی Lara Croft GO در اختیار داشتن بازی هرگز افت یک فریم، لکنت یا هرگونه اشاره‎ی دیگری به اینکه در حال کلنجار رفتن با منابع گوشی را برای اجرای روان در گوشی است، نداشت، که این کار به لطف موتور گرافیک Unity است که بازی Lara Croft GO از آن لذت می‎برد.

بسیاری از اشیاء در بازی و جزییات با دقت فراوان طراحی شده‎اند که باعث ایجاد یک محیط پویا شده است. برگ‎ها در باد حرکت می‎کنند، مشعل‎ها سایه‎های رقص آوری بر روی دیوار به وجود می‎آورند، موجودات ترسناک در تاریکی کمین کرده‎اند، شاخه‎های درخت به سمت پایین به سوی زمین آویزان شده‎اند و همینطور موارد دیگر.

11.Lara-Croft-GO-1.0-for-iOS-iPhone-screenshot-014

به عنوان مثال، در انتهای مرحله‎ی آموزشی، همانطور که لارا به سمت خروجی می‎رود، موزیک دیوانه کننده تر می‎شود و شکل ترسناک تری به خود می‎گیرد به طوری که سایه‎هایی شکل می‎گیرند تا سر یک اژدهای خشمگین و غران همانطور که لارا به سرعت از اتاق می‎گذشته است، پیدا شود.

در رابطه با جنبه‎های صوتی و صدایی، Lara Croft GO دارای یک ساندتراک گیراست که براساس موزیک اصلی سری بازی‎ها توسط Pixel Audio ساخته شده است.

تلفیق صدهای محیطی با ساندتراک‎های خاطره انگیز کمک به ایجاد فضایی از تعلیق و کاوش می‎کنند.

نظرات پایانی

گرچه در یک مقیاس اندک، بازی Lara Croft GO از جادوی Hitman GO استفاده می‎کند، ولی آن را به مقدار زیادی آن را گسترش می‎دهد و در جهان مهاجم مقبره به کار می‎برد که بسیاری از ما با آن خاطره داریم. بازی نوعی حس معاصرگونه و به طرز غیرقابل اشتباعی مهاجم مقبره‎ای در خود دارد، ولی آیا واقعا ارزش 5 دلار هزینه را دارد؟

خوب با آنکه من معمولا در رابطه با بازی‎های پولی نظر نمی‎دهیم (طبق ضرب المثل، هرچقدر پول بدهی آش می‎خوری) ولی من از صمیم قلب این بازی را پیشنهاد می‎کنم.

و اگر شما به دنبال یک بازی پازلی/ استراتژی و کاوشی با ارزش تولید بالا هستید، یقینا در رابطه با انتخاب بازی Lara Croft GO نیاز به فکر کردن ندارید.

12.Lara-Croft-GO-Moving-Push-iPhone-screenshot-003

در پایان هم باید بگم که دوست داشتم بازی مراحل بیشتر، مجموعه‎ای از پازل‎های پیچیده تر داشت و اندکی طولانی تر بود.

5 جهان در بازی برای کاوش وجود دارد (هرکدام از 5 یا بیشتر از 5 مرحله تشکیل شده است) و حدود 75 پازل برای حل کردن وجود دارند.

اکثر افراد بازی Lara Croft GO را در عرض تنها چند ساعت، یا چند روز در بهترین حالت، کامل خواهند کرد. متاسفانه این بازی از ارزش بازی مجدد کمی بهره می‎برد، خطی است و پازل‎ها و مراحل تغییر پیدا نمی‎کنند. من به سختی می‎توانم دلیلی برای بازی مجدد این بازی جدا از کشف آیتم‎های قابل جمع آوری، پیدا کنم.

موجودیت

همانطور که قبلا اشاره شد، این بازی دارای لباس‎های اضافی برای خانم لارا است که می‎توان آن‎ها را با پرداخت 1.99 دلار یا پیدا کردن آثار عتیقه‎ی پخش شده در سراسر بازی باز کرد.

این لباس‎ها باعث تغییر ظاهر شما می‎شوند ولی استفاده‎ی خاصی ندارند. شما می‎توانید همچنین با یک بار پرداخت 4.99 دلار در رابطه با حل معما‎ها راهنمایی دریافت کنید، ولی بخش خرید درون اپلیکیشنی نیز کاملا انتخابی است.

Lara Croft GO یک بازی 396.4 مگابایتی است که نیاز به آیفون، آیپاد تاچ یا آیپد دارای iOS 8.0 یا بالاتر دارد (آیفون 4 پشتیبانی نمی‎شود) این بازی برای پلت فرم‎های iOS، آندروید و ویندوز فون وجود دارد و از صفحات نمایش iPhone 5/5s/5c, iPhone 6 و آیفون 6 پلاس استفاده‎ی لازم را می‎برد.

Lara Croft GO به قیمت 4.99 دلار در اپ استور موجود است.

به منظور جشن گرفتن عرضه‎ی این بازی، Square Enix قیمت بازی Hitman GO را فقط به 0.99 دلار کاهش داده است.

idownloadblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا