بررسی – نسل سوم Moto G – برداشت یک کاربر آیفون

Moto G یک گوشی آندرویدی ارزان ساخت کمپانی موتورولا است که شهرت خوبی در جامعه‎ی تکنولوژی برای خود پیدا کرده است، نسل سوم Moto G که روز 3 شنبه عرضه شده است را حالا می‎توان از فروشگاه‎‎هایی نظیر آمازون و Best Buy خریداری کرد.

1.Moto-G-3g-review-1024x576
یکی از ماموریت‎های ما بررسی گوشی‎های مختلف آندرویدی در طول سال است تا نگاه متعادلی به آنچه که “رقابت با آیفون” نام دارد، داشته باشیم.

همانطور که اکثر شما می‎دانید، من یکی از طرفداران سرسخت اپل هستم، ولی در رابطه با آندروید نیز دل مهربانی دارم، حتی با آنکه فکر می‎کنم بسیاری از تصمیم‎هایی

که سازندگان گوشی‎های آندرویدی می‎گیرند بگی نگی شرم آور هستند.

با توجه به این حرف، من بی نهایت مشتاق بوده‎ام تا آخرین و عالی ترین نسخه‎ی Moto G را امتحان کنم، چون من فکر می‎کنم که یک گوشی آندرویدی همراه عالی برای کاربران آیفونی به شمار می‎رود که دوست دارند در “دنیای دیگر” نیز سیری داشته باشند. تنها با قیمتی برابر با 179.99 دلار، Moto G یک گوشی با ارزش عالی به شمار می‎رود.

درست است، گوشی‎های آندرویدی دیگری هم وجود دارد که محدوده‎ی قیمتی پایین تری دارند، ولی از نظر سخت افزاری آشغال هستند، یا اگر هم خوب باشند، اشباع از bloatware (اشغال بیخودی پردازنده یا دیسک حافظه توسط نرم افزار) (من کاملا دارم به Asus ZenFone 2 اشاره می‎کنم)

Moto G متفاوت است. نه تنها به خاطر اینکه unlocked gsm می‎باشد، بلکه همچنین دارای مشخصات عالی است که برای گوشی به این ارزانی بسیار مناسب است.

ولی مهمتر از همه فاقد Bloatware است که بسیار قضیه‎ی مشهور در گوشی‎های دیگری است که در این دسته، یا حتی به اصطلاح گوشی‎های پرجم دار، دیده می‎شود.

درست است، یک دستگاه Nexus این گوشی نیست، که 100% آندرویدی است، ولی به آن خیلی نزدیک است و دارای یکسری از ویژگی‎های بی همتای آن می‎باشد.

هدف من به دنبال این بررسی این نیست که شما را متقاعد کنم از یک گوشی آندرویدی استفاده کنید، چون اگر شما یکی از خوانندگان سایت ما هستید، به احتمال زیاد نظیر من یکی از طرفداران اپل هستید.

هدف این بررسی این است که به شما یک گوشی عالی نشان داده شود که از آن به عنوان دروازه‎ی ورودی به آب‎های آندرویدی به اصطلاح می‎توان استفاده کرد.

اگر تا بحال میل امتحان کردن آندروید را داشته‎اید، یا اگر برای گوشی آیفون خود یک گوشی پشتیبان هم می‎خواسته‎اید، این بررسی می‎تواند ارزش در نظر گیری را داشته باشد.

مواردی که در نگاه اول شما را تحت تاثیر قرار می‎دهد

چیزهایی که در نگاه اول من را تحت تاثیر قرار دادند خوب عبارت بودند از….یک گوشی 179.99 دلاری چنین ظاهری دارد. ساختار و تیپ این گوشی دقیقا نظیر یک گوشی ارزان است.

جعبه‎ی آن مقوای ارزانی است که چیزی شبیه به بسته‎بندی‎های آمازون برای محصولاتی به نظر می‎‌آید که تحویل رایگان دارند.

موتورولا واقعا از نظر بسته بندی سخت گیری زیادی نداشته است چون تا جایی که می‎شود در هزینه‎ صرفه‎جویی شود، و همین انتظار هم می‎رفت.

راستش رو بخواهید، چه کسی اصلا به بسته بندی یک گوشی زیر 200 دلار اهمیت می‎دهد؟

تا جایی که خود دستگاه مد نظر گرفته می‎شود، به نسبت بسته بندی بیشتر شما را تحت تاثیر قرار می‎دهد.

درست است که تا حد زیادی از پلاستیک ساخته شده است، ولی حس بی ارزش بودن به شما دست داده نمی‎شود و زمانی که در دست این گوشی را می‎گیرد سنگین

به نظر می‎آید.

نکته‎ی خوبی که در رابطه با Moto G وجود دارد این است که یک نوع وجود فلزی در آن دیده می‎شود و اگر کاور پوشتی را بردارید، قاب آلومینیومی را در زیر آن مشاهده می‎کنید. از نظر بدنه، دستگاه محکمی است.

من تصمیم به سفارشی کردن این گوشی نگرفتم، با آنکه به نظر Moto G را می‎توان به طور کامل از طریق برنامه‎ی Moto Maker در وب سایت موتورولا سفارشی کرد. Moto Maker به شما اجازه می‎دهد که رنگ جلویی Moto G، رنگ پشتی و بسیاری موارد دیگر را سفارشی کنید.

من فقط می‎خواستم تا جایی که می‎شود سریعتر به این گوشی دست پیدا کنم، بنابراین رنگ پایه‎ی سفید با پیکربندی سفید را از آمازون سفارش دادم. اگر مجددا می‎توانستم انتخاب کنم، یقینا از گزینه‎های رنگی سفارشی استفاده می‎کردم، نه اینکه سفید روی سفید بد باشد، ولی به نوعی غیر محسوس و غیر جالب به نظر می‎آید.

موتورولا یک شارژر all in one (شارژری که همه نوع سوکتی در خود دارد) را لحاظ کرده است و کابل شارژ آن بسیار طولانی است. من از این قضیه‎ی all in one بودن خوشم آمد، چون معنای آن این است که شما با خطر گم کردن کابل یا سوکت مخصوص شارژ با چیز‎های مختلف روبرو نمی‎شویم، چون همه چیز در یک جا قرار دارد.

کابل شارژر بسیار بلند است، به شکل قابل توجهی بلندتر از کابل لایتنینگ که به همراه آیفون می‎آید.

نکته‎ی جالب دیگر اینکه Moto G من با درصد شارژ 0% به دستم رسید که به نوعی شگفت انگیز بود. من به این عادت کرده بودم که دستگاه‎هایی که به صورت آکبند خریداری می‎کنم حداقل شارژ کافی برای روشن کردن داشته باشد، به ویژه آن‎هایی که گوشی‎های جدیدی به شمار می‎روند، ولی افسوس اینچنین نبود.

در انتها، من شارژر 5v خود را با یک شارژر با خروجی برق بیشتر تعویض کردم. Moto G دارای قابلیت‎های شارژ سریع که در گوشی‎های پرچم دار آندرویدی دیده می‎شود نیست، ولی زمانی که من شارژر را عوض کردم یقینا به نظر آمد که بسیار سریع تر شارژ شد.

مدل‎ها و قیمت

Moto G دارای یک مدل پایه‎ با فضای ذخیره سازی 8 گیگابایت و 1 گیگ رم است و شما با پرداخت 40 دلار بیشتر می‎توانید یک فضای ذخیره سازی داخلی 8 گیگابایتی بیشتر دریافت کنید یعنی کلا 16 گیگابایت و یک گیگ رم اضافی هم دریافت می‎کنید تا میزان رم 2 گیگ شود.

2.Moto-Maker-Moto-G-1024x792

اگر بتوانید از عهده‎ی هزینه بر آیید، همیشه بهتر است از پیکربندی قوی تر استفاده کرد، بویژه زمانی که بحث رم پیش می‎آید. شما همیشه از microSD برای افزایش فضای ذخیره سازی داخلی می‎توانید استفاده کنید ولی رم چیزی نیست که بشود آن را تغییر داد.

جدا از این، 40 دلار چیز زیادی نیست که بتوان همزمان با آن فضای ذخیره سازی داخلی و رم را افزایش داد و ظرفیت گوشی را بالا برد.

3.Moto-G-RAM-1024x767

با توجه به حرف بالا، من ارزان ترین مدل را انتخاب کردم، چون فکر کردم چنین کاری را اکثر مردم می‎کنند و می‎خواستم ببینم Moto G با این حداقل سخت افزار چه

عملکردی دارد.

مشخصات

4.Moto-G-Specs-641x1024

کاربرد واقعی جهانی

همانطور که قبلا اشاره کردم، من فکر می‎کنم که Moto G یک کاندید ثانویه‎ی عالی می‎تواند باشد.

برای آندسته از شماها که عمیقا در دنیای گوشی‎ها سیر می‎کنید، و آخرین و بهترین را می‎خواهید، Moto G یقینا گزینه‎ی مورد نظر به شمار نمی‎رود.

اگر اینچنین اگرچه باشد، از رتبه‎ی دوم به نسبت گوشی اول شما بالاتر نمی‎رود. همچنین به اندازه‎ی کافی برای کسی که آخرین و بهترین گوشی را دوست ندارد و با یک گوشی حد متوسط خوب و با عملکرد عالی می‎تواند کنار بیاید، خوب است.

به خصوص درست است که Moto G دارای ویژگی‎هایی نظیر 4G LTE برای سرعت دانلود سریع تر، دوربین پشتی 13 مگاپیکسلی و قابلیت افزایش فضای ذخیره سازی داخلی از طریق کارت microSD است.

همچنین باید اشاره کرد که دوربین پشتی از همان سنسور مشابه با Nexus استفاده می‎کند که یک نوع پیشرفت برجسته به نسبت نسل قبلی Moto G به شمار می‎رود.

5.Moto-G-3rd-generation-Review-ipx-7-1024x768

یکی از ویژگی‎‌های عالی این گوشی با دوام بودن و این حقیقت است که این گوشی درجه‎ی حفاظت IPX7 را در برابر آب و غوطه ور شدن در آن بر عهده دارد.

چنین چیزی باعث می‎شود که Moto G یک کاندید عالی برای افرادی باشد که در موقعیت‎های پر مخاطره مشغول به کار هستند و یک دستگاه بازی پرتابل عالی برای

کودکان به شمار نیز می‎رود.

بنچمارک‎ها

همانطور که از بنچمارک زیر می‎توانیم مشاهده کنیم، پردازنده‎ی Snapdragon 410 قدرت 1.4 Ghz را دارد که از نظر عملکرد باعث برتری این گوشی نمی‎شود.

6.Moto-G-Benchmarks-1024x576

در حقیقت نسل ششم آیپاد تاچ یقینا از نظر عملکرد تک هسته‎ای و عملکرد چند هسته‎ای برتر به نسبت Moto G قرار دارد.

در تقابل با آیپاد تاچ

بنچمارک‎ها در مقاسه با آیپاد تاچ نسل ششم آنقدر بد بودند که من حتی زحمت مقایسه‎ی آن با آیفون 6 و 6 پلاس وحتی آیفون 5 اس را نکشیدم. من فکر می‎کنم که امن باشد که بگوییم این گوشی از نظر عملکرد در محدوده‎ی iPhone 4S/iPhone 5 قرار می‎گیرد.

اگر شما به بازی‎های بسیار پیشرفته علاقه‎ای ندارید، ممکن است عملکرد این گوشی چیزی باشد که زیاد به چشم یک فرد معمولی نیاید.

بخواهیم مقایسه‎ی تک به تکی داشته باشیم، کاملا مشخص است که آیپاد تاچ نسل ششم، دستگاهی که تنها 20 دلار به نسبت نسل سوم Moto G گران قیمت تر است، چیزی ثابت قدم تر می‎باشد.

7.Moto-G-vs-iPod-touch-6th-gen-1024x576

جای شگفتی داشت که زمان لود شدن بازی‎ها زیاد در بین دو دستگاه فرق زیادی نداشت و در بعضی از بازی‎ها – به عنوان مثال Minecraft – Moto G در واقع سریعتر هم

لود می‎شد.

کمبود‎ها

Moto G چندین کمبود قابل توجه دارد. به عنوان شروع، دارای قدرت یک دستگاه پرچم دار نیست، ولی با توجه به قیمت آن چنین چیزی انتظار می‎رود.

برای کاهش هزینه‎ها، موتورولا ویژگی‎های کلیدی نظیر NFC، شارژ سریع، شارژ بیسیم و رزولوشن بالاتر صفحه را بی خیال شده است.

8.Moto-G-YouTube-3rd-gen-review-1024x768

دوربین، با آنکه از همان سنسور Nexus 6 استفاده می‎کند، به نسبت گوشی نسل دوم Moto G بسیار بهبود یافته است، ولی فاقد OIS است که همین باعث می‎شود تصویر لرزانی گرفته شود. من حتی متوجه شدم که گوشی حتی در موقعیت‎های نور کم عملکرد حتی مشابهی با آیفون 5 اس یا حتی آیپاد تاچ نسل ششم ندارد.

آیا باید آن را بخرم؟

از نظر سخت افزاری، Moto G اندکی در مقایسه با حتی گوشی‎هایی که در طیف متوسط قرار دارند ضعیف است. بدون توجه به این امر ولی، موتورولا قادر به ایجاد دستگاهی بوده است که به عنوان یک گوشی ثانویه یا به عنوان یک گوشی تست آندروید، خوب کار می‎کند.

حتی برای فردی که زیاد اهل بازی، انجام چندکار با هم، یا عشق به گوشی نیست، به عنوان گوشی اول خوب است.

برخلاف کمبود برتری در زمینه‎ی فنی، Moto G عملکرد روانی دارد. چنین چیزی تا حدی مرتبط با نبود مشکل آزار دهنده‎ی bloatware است. بدون در واقع خریدن یک گوشی Nexus استفاده از این گوشی بیشترین چیزی است که از یک گوشی محض آندرویدی می‎توان بهره برد.

موتورولا یکسری پیشرفت‎ها در این گوشی لحاظ کرده است، از جمله Moto Display برای نوتیفیکیشن‎های هوشمند قفل صفحه که در واقع منطقی است و خوب هم کار می‎کند.

9.Moto-G-review-3rd-gen-1024x576

G حتی به خوبی به عنوان یک دستگاه بازی یا یک دستگاه‎ها برای مصرف عمومی اینترنت ولی جواب می‎دهد، ولی همانطور که در بنچمارک‎ها مشاهده کردید، اگر بازی کردن در راس لیست گزینه‎های شما قرار دارد می‎توانید یک آیپاد تاچ تهیه کنید.

حرف آخر اینکه با توجه به قیمت $179.99 که این گوشی دارد، Moto G یکی از ارزان ترین و آسان ترین روش‎ها برای تجربه‎ی آندروید آبنبات چوبی طبق چیزی که باید انتظار می‎‏رفته باشد، است.

به هیچ وجه رقیب آیفون نیست، ولی برای افرادی که دوست دارند از ناحیه‎ی آرامش خود قدمی به بیرون داشته باشند، یک گوشی متمم خوب به شمار می‎رود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا