rop: آیا این بازی پازلی فراموش نشدنی شما را اسیر خود می‎کند؟

کمبودی از نظر وجود بازی‎‌های پازلی در اپل استور حس نمی‎شود، و برای آن‎ها متمایز شدن در بین دیگر بازی‎های مشابه روز به روز دارد سخت تر می‎شود. بازی شرکت MildMania به اسم rop با توجه به طراحی بی نظیر و وجود یکسری از مشکل‌ترین پازل‎ها و رضایت آمیزترین آن‎ها که من بر روی یک دستگاه اپل دیده‌ام، سعی در انجام این کار (متمایز شدن) دارد. این بازی با اینحال فورا پیشنهاد نمی‎شود، چون آن پازل‎های گول زننده آسان در باطن بسیار مشکل هستند.

rop-Header

هدف در بازی

ایده پشت این بازی بسیار ایده آسانی است. در اختیار شما یک شکل قرار می‎گیرد و شما باید آن را با استفاده از ابزاری که در اختیار دارید دوباره بازساری کنید. هر پازل در rop از چندین گره متصل به هم توسط ریسمان‎ها تشکیل شده است. بازیکن باید این گره‎ها را جابجا کند تا ریسمان را باز و برای شکل دادن شکل درست، بکشد. این ایده به نوعی شبیه به دیگر بازی های پازلی می‎آید ولی توجه rop به جزییات و فیزیک بازی باعث متفاوت شدن آن می‎شود.

 

طراحی

بازی‎های پازلی تنها بر گرافیک تکیه دارند، ولی rop با طراحی مینیمالیست خودش یک گام فراتر در این زمینه برداشته است. کنتراست بالای بین تصاویر سیاه و سفید تمام چیزی است که بازی rop ارائه می‎دهد، و موزیک کمی به مرور تکراری می‎شود. من بر این باور هستم که این کار‎ها برای این انجام می‎شود که ستاره‎های بازی پازل‎ها باشند، اما این به معنای این حرف نیست که rop فاقد منش و شخصیت است. به عنوان مثال، بازی با کشیدن یک ریسمان که بسیار شبیه به یک سایه بان عمل می‎کند، شروع می‎شود و صفحه انتخاب مراحل عددی را شکل می‎دهد که با شماره مرحله‌ای که در آن قرار دارید مطابقت می‎کند.

rop-Design

گیم پلی

گیم پلی این بازی بسیار سرراست است. هر پازل در اختیار شما یک مجموعه از شش ضلعی‎ها را در اختیار قرار می‎دهد که در  چندین گره با هم متصل هستند. این شبکه تشکیل شده از شش ضلعی‎ها در بالای محوطه بازی توسط شش ضلعی دیگری منعکس شده است. این شش ضعلی ولی حاوی یک شکل است. هدف در بازی rop ترسیم مجدد شکلی است که به شما در محوطه شش ضلعی خودتان داده شده است. برای انجام چنین کاری، بازیکن باید گره‎هایی که در اختیار دارد را برای مشخص کرده نحوه اتصال آن‎ها به یکدیگر جابجا کند.

هدف نهایی در بازی تعیین این است که چطور این خطوط متصل به هم می‎توانند به شیوه‌ای مشابه با شکل بالایی کنار هم قرار بگیرند. خود پازل‎ها می‎توانند بسیار گول زننده باشند، ولی سختی کار زمانی می‎آید که متوجه می‎شوید شرکت سازنده یعنی MildMania به شما اجازه‌ی بیخیال شدن یک مرحله و رفتن به مرحله دیگر را نمی‎دهد و حتی یک سیستم کمک کننده در بازی وجود ندارد.

rop-Gameplay

جنبه‌ی خوب بازی

پازل‎های بازی rop بسیار خوب طراحی شده‌اند، به نحوی که بازیکن همیشه حس می‎کند خیلی راحت می‎شود به راه حل دست پیدا کرد. هر طنابی که شما جابجا می‎کنید این حس را بوجود می‎آورد که همان طنابی است که کل پازل را تشکیل داده است، و این همان حسی است که من به دنبال آن در یک بازی پازلی هستم. سختی بازی همچنین به معنی این است که rop در شکل دادن جنبه مهم دیگری از بازی‎های پازلی موفق می‎شود یعنی: شکل گیری یک نوع حس خوب موفقیت به دنبال کامل کردن هر پازل چالش برانگیز.

 

جنبه‌ی بد بازی

گوش دادن موسیقی بازی برای مدت طولانی می‎تواند افسرده کننده باشد، و صدایی که شما به هنگام یک حرکت اشتباه می‎شنوید نیز وحشتناک است. شکر خدا، گزینه‎هایی در منوی بازی وجود دارند که به شما اجازه‌ی خاموش کردن موسیقی پس زمینه و صدا‎های مذکور را می‎دهند. سطح سختی بازی را البته نمی‎توان تغییر داد و برای بسیاری از افراد این بدترین ویژگی بازی به شمار می‎رود.

 

قیمت بازی

بازی از 77 مرحله تشکیل شده است و 2 یا 3 ساعت تمام کردن بازی طول می‎کشد. این مقدار مرحله، سطح سالمی برای محتوای یک بازی پازلی به شمار می‎رود اما rop دارای همچنین بخشی است که نشان می‎دهد پازل‎های بیشتری به بازی اضافه می‎شود. با توجه به وجود این مراحل اضافی تر این بازی که در حال حاضر 0.99 دلار قیمت دارد، واقعا دارای ارزش خاصی است.

 

نتیجه گیری

خوب یا بد، rop یکی از مشکل ترین بازی‎های پازلی در اپل استور است. من کاملا از طبیعت فراموش نشدنی این بازی لذت بردم، ولی این بازی یقینا برای تمامی افراد نیست. اگر شما به دنبال قرار گرفتن در برابر چالش‎های مختلف هستید و نگران عدم وجود قابلیت بیخیال شدن یک مرحله یا سیستم اشاره و کمک نیستید، حتما باید این بازی را پس تست کنید.

Rop را از اپل استور دانلود کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا