5 فایده شگفت انگیز دویدن برای بدن شما

دویدن به 5 طریق شگفت انگیز می تواند در بهبود سلامت شما موثر باشد

دویدن واقعا می تواند در سلامت شما اثر شگرفی داشته باشد، به ویژه اگر شرایط مناسب برای انجام آن را داشته باشید

321

داشتن زانو هایی بهتر

فکر می کنید که دویدن باعث فرسودگی زانو های شما می شود؟ خوب بهتر است تجدید نظر کنید. طبق مطالعه ای که اخیرا انجام شده است مشخص شده که دویدن ممکن است واقعا به شما کمک کند جلوی عارضه ی اوستئو آرتروز زانو گرفته شود، عارضه ای که تقریبا 9.2 میلیون فرد بالغ را به خود مبتلا کرده است، در تحقیق دیگری نیز مشخص شده است که افرادی که ورزش دو را انجام می دهند به نسبت کسانی که فقط روزانه قدم می زنند تا 18 درصد احتمال اینکه مبتلا به این بیماری شوند کمتر است، تا قسمتی علت این امر این است که دویدن می تواند باعث افزایش ضخامت نرمه استخوان زانو شود.

استرس کمتر

زمانی که بحث بالا بردن روحیه به عنوان یکی از اثرات دویدن پیش می آید، تحقیقات علمی نشان می دهند که شما با دویدن جدا از اینکه میزان ترشح اندروفین (مسکن های طبیعی بدن) بالایی خواهید داشت، مزایای دیگری نیز به دست می آورید. طبق مطالعه ای که در ژورنال علم عصب شناسی چاپ شده است، دویدن می تواند باعث کاهش اضطراب بواسطه ی تحریک نورون هایی شود که پاسخ شما به استرس را خاموش می کنند.

پایین آمدن خطر سرطان سینه

طبق تحقیقی که در سال 2013 بر روی بیش از 70 هزار زن صورت گرفت، مشخص شد که در آن دسته از زنانی که حداقل 7 ساعت در هفته را به قدم زدن اختصاص داده بودند، به نسبت آن هایی که تحرک نداشتند، 14 درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه کمتر بود. زنانی که شدیدترین میزان فعالیت را (شنا یا دو) حداقل 6 ساعت در هفته داشتند، این خطر را تا 25 درصد کاهش دادند.

داشتن حواسی جمع تر

خبر های خوب:  شما نیازی نیست ، سابقه ی طولانی در دویدن یا ورزش داشته باشید تا از مزایای شگفت انگیز زیاد آن بهره ببرید. یک مطالعه ی کوچک نشان داده است افرادی که حتی درگیر فعالیت های سبک – نظیر راه رفتن روی تردمیل به مدت یک ساعت، سه بار در طول هفته- می شوند بعد از فقط سه ماه  شاهد مشاهده ی اثر آن در وضعیت حافظه ی خود خواهند بود، چنین چیزی نشان دهنده ی این است که انجام ورزش در کوتاه مدت می تواند اثرات منفی که بالا رفتن سن روی جنبه های شناختی ذهن می گذارد را کاهش دهد.

زندگی طولانی تر

در تحقیقی که در سال 2014 بر روی بیش از 55 هزار فرد، که روزانه حتی به مدت 5 تا 10 دقیقه می دویدند صورت گرفت، مشخص شد که به نسبت آن دسته از افرادی که نمی دویدند به طور متوسط سه سال بیشتر عمر کردند. نکته ای بابت یادآوری: آن دسته از دوندگانی که روزانه بیشتر می دویدند به نسبت آن دسته از افرادی که کمتر می دویدند خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را به نسبت بارزتری کاهش ندادند. در نتیجه کسی هست که حتی 5 دقیقه وقت در زندگی نداشته باشد؟ تکانی به خود بدهید!

huffingtonpost

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا