آیا سامسونگ 75 درصد از چیپ های A9 آیفون را تامین کند؟

چیپ های A9 در آیفون

آیفون جدید شرکت اپل از سری تازه‌ی S – بگذارید به آن iPhone 6S بگوییم- قرار است از پردازشگر‎های موبایل A9، ساخته شده در خودِ شرکت استفاده کند و همچنین 75% چیپ ها نیز توسط شرکت سامسونگ تولید خواهد شد. این خبر را رویترز با استناد به مطلبی در روزنامه‌ای از کشور کره‌ی جنوبی (Maeil Business) منتشر کرده است.

چیپ

سامسونگ در حالی چیپ ‎ها را در کارخانه‌ی تگزاس واقع در ایالت آستین تولید خواهد کرد، که هنوز مشخص نیست این قرارداد چقدر می‌ارزد (احتمالا میلیاردها دلار) و 25 درصد باقی مانده‌ی سفارشات را کدام تولید کننده‌ در دست گرفته است؟

ساخت اپل آیدی

ماه گذشته، Taipei Times اعلام کرد که شرکت تولید کننده‌ی نیمه هادی تایوان (TSMC) همچنان تامین کننده‌ی پردازشگرهای A9 باقی خواهد ماند. سامسونگ هم به سهم خود، خیلی پیش‌‌تر، در اکتبر 2014 تاکید کرد که تا قبل از پایان سال 2014، تولید چیپ‌ های A9 را آغاز خواهد کرد.

A9 باید روی تکنولوژی پردازش 14 نانومتری سامسونگ ساخته شود که با تکنولوژی 20 نانومتری موجود در چیپ های A8 و A8X که هم اکنون، اپل در آخرین نسخه‌ی آیفون و آیپدش از آن استفاده می‌کند، در تضاد است. سفارشات تولید چیپ‌های A8 و A8X بین دو شرکت TSMC و سامسونگ تقسیم شده، به علاوه 70 درصد خروجی با توجه به حسابرسی پیشین در نظر گرفته شده است.

استفاده از پردازشگرهای 14 نانومتری کوچکتر، باعث بالا رفتن سرعت اجرای چیپ های A9 می‎شود که متقابلا باعث صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی نیز می‎گردد. هر چقدر ترانزیستور‎ها کوچکتر باشند، انرژی کمتری لازم است زیرا در این صورت الکترون‎ها مسافت خیلی کمتری را طی خواهندکرد.

مینگ-چی کو، یکی از تحلیل‎گران بخش امنیتی KGI، انتظار دارد که در شروع سال بعدی، شرکت TSMC مقدار وسیعی از سفارشات چیپ A10 را برای بهره گرفتن در نسخه‌ی جدید iPhone یعنی iPhone 7 بر عهده بگیرد. در کنار این سفارشات، تولید سیستم‎های بر روی چیپ (S2) –جهت استفاده در نسل دوم ساعت‎های اپل (Apple Watch)-، پردازشگر A10 برای آیپد‎های 2016 و یک نوت بوک مک که از ARM بهره می‌گیرد، وجود دارد. البته مورد آخر فعلا در حد شایعه است.

idonloadblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا