استفاده سامسونگ از صفحه‎های گرافن در وسایل مچی

سامسونگ یک قدم به استفاده بازاری از صفحه‎های نازک گرافن در وسایل مچی نزدیک شده است. سامسونگ بزرگترین تولید کننده‎ی صفحه‎های LCD از سال 2002 است. در سال 2004 بزرگترین تولید کننده صفحات OLED بود که 40 درصد از بازار را در اختیار داشت و در سال 2010 حدود 98 درصد از بازار جهانی AMOLED را دارا بود.

گرافن

صفحه های گرافن در وسایل مچی

تعجب ندارد که اپل برای صفحات دستگاه‎های iOS تا کمی قبل که Tim Cook و سازمان وی به آرامی شروع به تغییر سفارشات از سامسونگ به سمت سایر شرکت‎ها کرد.

اما سامسونگ بی حرکت نبوده است. و با توجه به گزارشی از وال‎استریت در روز جمعه منتشر شده است، سازنده گلکسی، پیشرفت بزرگی در گرافن کرده است که به عنوان ماده عجیب آینده شناخته می‎شود.

Jonathan Cheng گزارشگر WSJ ذکر کرده است که گروهی از دانشمندان که از سامسونگ حمایت می‎کند در 4 آوریل، ژورنال دانشگاهی را عرضه کردند که در آن روشی برای ترکیب گرافن وجود داشت و این کار یک قدم، این ماده را به بازار نزدیک کرده است.

ظاهرا دانشمندان روشی پیدا کرده‎اند که به یک کریستال گرافن احازه می‎دهد خصوصیات الکتریکی و مکانیکی خود را در سطح بزرگتر حفظ کند. قبلا کنار هم قرار دادن کریستال های گرافن ممکن بود رسانایی الکتریکی را مختل کند و در نتیجه شکافی در راه استفاده در دنیای بازرگانی ایجاد می‎کرد.

گرافن دارای شبکه لانه زنبوری در مقیاس اتمی است (در زیر نشان داده شده است) و بسیار نازک است ولی استحکام، انعطاف و پایداری بالایی دارد که از آن می‎توان در صفحه وسایل مچی استفاده کرد. ارایه انعطاف و قدرت در یک بسته سبک وزن، این ماده عجیب 100 برابر رسانایی الکترونیکی ببیشتر نسبت به سیلیکون دارد و از فولاد مقاوم‎تر است همراه با انعطاف و رسانایی گرمایی، که آن را شدیدا برای وسایل الکتریکی مصرف کننده انرژی و وسایل همراه مناسب می‎کند.

یک پست در وبلاگ فردای سامسونگ این گونه ذکر میکند: روشی برای شکافت ترکیب، برای استفاده بازاری از گرافن.

گرافن

یک قسمت از مطلب WSJ:

سامسونگ کالای حاضر را به عنوان خبردهی از شروع دوره‎ای جدید در وسایل پوشیدنی و دستگاه های خم شدنی می‎داند. گرافن نازک‎ترین ماده شناخته شده است اما همچنین برای رسانایی گرما و الکتریسیته فوق العاده خوب است.

سامسونگ بیان کرده است که گرافن نقش عمده ای در تغییر کار سازمان به دستگاه های نسل بعد الکترونیکی و پوشیدنی بازی می‎کند.

این تحقیق توسط قسمت تحقیق و توسعه سامسونگ که با نام مرکز تکنولوژیِ پیشرفته سامسونگ، شناخته می‎شود در کره جنوبی و دانشگاه Sungkyunkwan آغاز شد و همان طور که حدس می‎زنید توسط سامسونگ کنترل می‎شد.

اگر سامسونگ شروع به استفاده از این ماده برای ساخت صفحات صرفه جو در انرژی برای گوشی، تبلت و دستگاه های مچی خود کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که این تکنولوژی را به اپل لیسانس دهد یا نیازمندی های اپل را ارضاء کند.

البته صفحات موبایل گرافنی سبک، نازک، انعطاف‎پذیر اما مقاوم، بسیار وسوسه برانگیز است و شرط می‎بندم که اپل مواظب این مورد است.

گرافن

کریستال گرافن که یک اتم ضخامت دارد را می‎توان با چشم غیرمسلح دید چون تقریبا 2.3 درصد از نور سفید را جذب می‎کند عکس: Wikipedia

البته اپل نیز آزمایشاتی با مواد جدید و تکنیک های تولید انجام می‎دهد.

سال‎هاست که این سازمان برای ساخت موبایل و نوت‎بوک های خود از فرایند Unibody استفاده می‎کند و اکثرا از شیشیه و آلومینیوم برای دستگاه های خود بهره می‎گیرد. همچنین در حال آزمایش با آلیاژهای فلزی بی‎شکل است.

در ژوئن 2010 اپل لیسانس جدیدی را با Liquidmetal انجام داد شرکتی که لیسانس مواد شیشه‎ای فلزی را که در California Institute of Technology روی آنها تحقیق می‎شود، عرضه می‎کند.

متاسفانه گفته می‎شود که این ماده سال‎ها با استفاده در وسایل مشتری مخصوصا با مقیاس و کیفیت شرکت اپل فاصله دارد.

عکس بالا: Gear Fit شرکت سامسونگ است که با عنوان اولین دستگاه مچی با صفحه Super AMOLED خمیده برای کاربران فعال، عرضه شد.

idownloadblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا