دسته‌ها
اخبار تکنولوژی

ساتیا نادلا کیست و چه برنامه هایی برای مایکروسافت دارد

مایکروسافت امروز برای سومین بار در طول تاریخ 38 ساله اش مدیر عامل جدیدش را شناخت. ساتیا نادلا ، شخصی که نامش آشنا به نظر می رسد، حالا بر جایگاهی تکیه می زند که روزی، بیل گیتس برای اولین بار و بعد ها استیو بالمر غول نرم افزاری ردموند بر آن تکیه کرده بودند. نادلا از این پس، هدایت یک شرکت 16 میلیارد دلاری را بر عهده دارد و به لطف نوکیا، به زودی صاحب 130،000 کارمند خواهد شد. خود این که یک چالش بزرگ محسوب نمی شود! چالش انگیز ترین بحث در مورد نحوه ی تمرکز و استراتژی نادلا برای برپایی پروژه های پیش رو و اداره ی مایکروسافت است.

البته خوشبختانه یا شوربختانه ساتیا نادلا تنها نیست و بنیان گذار و رئیس سابق این شرکت، یعنی بیل گیتس [محبوب دل ها!] هم به عنوان مشاور بخش تکنولوژی در کنار ساتیا نادلا کار خواهد کرد و در ارتباط با گروه های مختلف کسب و کار برای محصولات آینده این شرکت دستیار او خواهد بود.
gatesnadella_large_verge_super_wide

نقش بیل گیتس در شرکت مایکروسافت چیست

البته این موضوع حداقل برای من یکی که شگفت آور است؛ چرا بیل گیتس نقش خود را به عنوان رئیس هیئت مدیره مایکروسافت رها کرده و قرار است که آیا بشود یا نشود دستیار مدیر عامل مایکروسافت باشد؟! جوابش هر چه هم که باشد، وی هنوز هم به عنوان پدری مهربان که بسیاری از روزگار عمرش را صرف این شرکت کرده شناخته می شود.

امروز، روزی تاریخی برای مایکروسافت و کارمندان آن است و همچین روزی است که باید ببینیم نتیجه کار نادلا-گیتسی برای آینده این شرکت چه میــــشود!

سابقه کاری ساتیا نادلا

در حالی که Satya Nadella 22 سال است در مایکروسافت کار می کند، اما اکثر وقتش را برای طراحی و ساخت محصولات گذرانده و زیاد در کار های مهم و مدیریتی حضور نداشته است پس  ساتیا نادلا نه خیلی تجربه دارد و نه بی تجربه است البته بیل هم که خدای تجربه است در کنارش هست یادمان نرود!

این موضوع در شناخت ساتیا نادلا به عنوان عضوی از خانواده ی بزرگ مایکروسافت کمک شایانی می کند و با وجود این که کار او تازه استارت خورده، اما همکارانش از رونق یافتن سرور های ابری مایکروسافت که کار او بوده خیلی تعریف می کنند [خدا شانس بدهد!].

نادلا در یک مصاحبه غیر رسمی اعلام داشته استراتژی آینده این شرکت تنها مختص اسمارت فون ها و سرویس های ابری [کلاد] خواهد بود. نادلا در این باره می گوید: همه چیز آغوشش را به دروازه دیجیتال گسترده است و دنیا هم بر روی نرم افزار گردش می کند.

nadella560px2

تفاوت ساتیا نادلا و بالمر مدیر سابق مایکروسافت

البته این استرانژی ساتیا نادلا با استراتژی بالمر که مبتنی بر دستگاه و سرویس ها بود 180 درجه تفاوت دارد. نادلا در روز برگزیده شدنش بار ها و بار ها اعلام کرده بود فقط موبایل، فقط سرویس ابری، و از تصمیم خود هم روی نخواهد گرداند.

البته این بدین معنی نیست که با به کار آمدن ساتیا نادلا، ایکس باکس و سرفیس در آینده رها خواهد شد، اما بسیار روشن است که در اولویت های این شرکت، بیشتر تلفن های همراه و کلاد به چشم می خورند.

نادلا در اولین یاداشت خود برای کارمندان، اشاره ای به ویندوز و آفیس نکرد و فقط گفت : اولین چیزی که قصد انجام تمرکز بر روی آن را دارم، حذف بی رحمانه ی هر چیزی است که مانعی برای نوآوری ما می شود. سپس، تمرکزم بر روی تمام نواوری هایی است که مایکروسافت می تواند به تنهایی [منحصراً، بدون همکاری یا دخالت دیگر شرکت ها] انجام دهد.”

این حرکت رو به جلوی مایکروسافت با حضور بیل گیتس در کنار نادلا می تواند امیدوار کننده باشد. با این حال، مشخص نیست که چگونه بیل گیتس درگیر محصولات جدید به عنوان یک مشاور فناوری خواهد بود.

بیل گیتس این روزها بیشتر متمرکز بنیاد خیریه خود است و بازگشت او به مایکروسافت برای بار سوم بسیار متفاوت از آن زمانی است که که برای اولین بار به دفتر مرکزی ردموند می رفت، و بسیاری از وقت خود را صرف شرکت می کرد. گیتس می گوید نادلا از او خواسته تا از مدیریت عامل جدید حمایت کند و در اصل، نیاز مایکروسافت به یک دروازه بان را مرتفع سازد…

تغییرات ریشه ای ساتیا نادلا در مایکروسافت

بزرگترین چالش مایکروسافت همچنان تغییر پز شتاب از محاسبات مبتنی بر رایانه های سنتی به سمت تلفن های هوشمند، تبلت و حتی برنامه های کاربردی وب است. البته در این زمینه شرکت هایی مانند گوگل و اپل در مرحله جلوتری قرار دارند اما خود مایکروسافت و فراوری هایش [فارسی شده محصولات!] را در بیس اکثر شرکت ها می توان یافت؛ بسیاری از کسب و کار ها با ویندوز میسر می شود، آفیس در بسیاری از آنها اجرا می شود و ….

مایکروسافت نمی تواند این فرصت فوق العاده را از دست بدهد. با توجه به ساتیا نادلا ، مایکروسافت خود را آماده یک تهاجم اجنتاب ناپذیر می کند.

رقابت سخت microsoft با اندروید و آی او اس

یکی از اولین موانع برای ساتیا نادلا ، ادامه تمرکز این شرکت بر ویندوز فون است، و دومیش هم اینست که شرکت او بتوانند مانند رقیبانی چون اندروید و iOS به ارائه خدمات خود در سراسر جهان بپردازد. خرید نوکیا نیز پیچیدگی های دیگر را برای این شرکت به ارمغان آورده است اما برای ادامه ی بقای ویندوز فون این خرید لازم بود، فکر دور انداختنش هم نباشید!

مایکروسافت نیاز به یک تهاجم در زمینه تلفن های همراه دارد – به ویژه اینکه باید سیستم عامل خود را به سرعت بروزرسانی کند و به دقت نیز ترانسفر نوکیا را مدیریت کند. مایکروسافت هنوز هم چون گذشته در زمینه رایانه های رومیزی و ویندوز تسلط کافی دارد، اما تا کنون که در زمینه تلفن های همراه موفقیتی در پیش رو نداشته است.

البته بسیار هم دور از ذهن نیست زمانی که دنیایی را تصور کنیم که در آن مایکروسافت با اندروید همکاری هایی را داشته باشد. به نظر می رسد نادلا چالش های مایکروسافت را درک کرده و با این واقعیت روبروست که باید به شدت در ویندوز فون سرمایه گذاری کند تا در دنیای اسمارت فون ها گرایش ها به سمت مایکروسافت را افزایش دهد [و از سایر رقبا پیشی بگیرد نه هاپو! :دی].

nadella560px1

پس از ساتیا نادلا چه بر سر آفیس می آید

 

ساتیا نادلا در زمینه بسته های گوناگون آفیس از نوع خانگی گرفته تا دانشجویی و تجاری، به مراتب با چالش های سخت تری هم روبرو است. با وجود این که تمام دستگاه های دیجیتال در حال قدم گزاشتن به سوی لمسی شدن هستند، اما هنوز هم نرم افزار های این شرکت بر روی میلیون ها تبلت ویندوزی به صورت سنتی و غیر لمسی هم اجرا می شود. نسخه های لمسی بهینه سازی شده به زودی برای ویندوز از راه می رسند، اما هنوز مشخص نیست که آیا مایکروسافت برنامه ای برای نسخه مخصوص آیپد ها هم دارد؟ تا کجا قصد به پیشروی دارد؟ البته نسخه های اندروید و آی او اس، در حال حاضر وجود دارند اما آنها نسبت به نسخه های رومیزی محدودتر هستند و خب تبلت 10 اینچی کجاست صفحه نمایش 5 اینچی کجا! به کار گرفتن تیم آفیس در زمینه تلفن های همراه و پردازش سرویس کلادینگ کلید حل معماست که نادلا و گیتس هر دو در حال هدایت آن هستند و از آن غافل نیستند.

کنسول ها و اپ های مایکروسافت

و بالاخره نوبت به اسکایپ و ایکس باکس می رسد. مایکروسافت کنسول های بازی خود را به عنوان دروازه ای رو به اتاق نشیمن، [چیزی که گیتس همیشه عاشق آن بوده] قرار داده است. اگر ساتیا نادلا در مورد ایکس باکس و پردازش ابری جدی است، پس او باید به سرعت خود را با مفهوم ابری شرکت وفق دهد. سونی در حال حاضر در حال تست نسخه آزمایشی خدمات خود است و مایکروسافت می خواهد این موقعیت را برای ایجاد یک نام در ارائه بازی ابری و صنعت بازی های سرگرم کننده از دست ندهد. در حالی که اسکایپ در حال حاصر در ایکس باکس اجرا می شود، اما مایکروسافت هنوز نیاز به نوآوری هایی را دارد. این سرویس که در سال 2011 نصیب مایکروسافت شد، نسبت به رقیبانی مانند WhatsApp, Google Hangouts, و Facebook Messenger هنوز هم جای کار دارد. اسکایپ به تازگی در بخش تلفن های همراه متمرکز شده است اما فقدان یک نسخه وب کامل هنوز احساس می شود.

این مسئله در یک شرکت که تلفن همراه و سرویس ابری، جزء اهداف اصلی به شمار می آیند، اسکایپ یک عنصر ضروری است.

سخن پایانی

استراتژیِ ” در اولویت بودن سرویس ابری و توسعه ی اسمارت فونیِ” ساتیا نادلا ممکن است بسیار متفاوت از استراتژی دیگر کمپانی ها و سرویس ها به نظر برسد. او اکنون فرصت مناسبی در اخیتار دارد تا به کمک گیتس، چشم انداز تازه ای را در برنامه های مایکروسافت ایجاد کرده و فرصتی برای بالا بردن عرضه محصولات این شرکت ایجاد کند. مایکروسافت هنوز هم یک غول نرم افزاری است و این دقیقا چیزی است که می تواند به نادلا کمک کند.

با ابراز آرزوی موفقیت برای ساتیا نادلا، ریسکی بودن گزینش او و پذیرش همه جانبه او به عنوان مدیریت شرکت مایکروسافت، دیدگاه شما در این باره چیست؟ آیا او به این موفقیت دست خواهد یافت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *