مک را ایمن کنید: 5 پیشنهاد برای امنیت بیشتر پسورد ها

Gotofail ،Target ،Sony PlayStation Network و NSA همگی حفره‌ها یا باگ‌های امنیتی هستند که هر هفته جنجال به پا می‌کنند و سعی در دزدین یا اختلال اطلاعات مختلف شبیه به پسورد ها و اطلاعات مهم از سیستم‌های کامیپوتری دارند. اخیرا نیز حفره امنیتی بسیار مهلکی با نام خونریزی قلبی (Heartbleed) تمام توجه سرور‌ها و سایت‌ها را به خود مشغول کرده است. اما سوال این است که درمقابله با چنین باگ های امنیتی و هک شدن ها باید چه کاری انجام دهیم تا امنیت خود را حفظ کنیم؟

firmware_password_mac_hero

ما در این مطلب به شما چند توصیه می‌‌کنیم و همچنین نحوه انتخاب پسورد های ایمن را خواهیم گفت. 5 توصیه و پیشنهاد ما برای تغییر عادات در انتخاب پسورد بدین شرح است:

1. از پسور‌د های مشابه استفاده نکنید

شاید به یاد‌آوردن یک پسورد آسان باشد، اما به یاد نگه داشتن ده‌ها رمز عبور سخت است. به همین دلیل است که بسیاری از ما از یک پسورد مشابه برای دسترسی به سرویس‌های مختلف استفاده می‌کنیم. اگر شما عادت دارید از یک رمز عبور یا پسورد مشابه برای چند سرویس مختلف استفاده کنید همین الان این عادت را تغییر دهید زیرا این یک اشتباه بسیار بزرگ است. اگر اینکار را انجام دهید در واقع کار فردی که می خواهد به همه اکانت های شما دسترسی داشته باشد را آسان کرده‌اید. به ویژه پسورد‌های مهمی همچون رمز عبور اکانت ایمیل یا دیگر اطلاعات بسیار مهم که در سایت‌های مختلف استفاده می‌کنید.

2. پسورد خود را زیاد تغییر دهید

در زمان‌های منظم خود را مقید به تغییر رمز‌ها کنید۷ لااقل پسورد‌های مهم نظیر پسورد بانکداری الکترونیک، پسورد سایت‌ها و سرویس‌هایی که اطلاعات مهم در آن‌‌ها دارید، پسورد شبکه‌های اجتماعی و غیره، به صورت کلی در هر جایی که اطلاعات مهم و حساس را نگه داری می‌کنید. چرخه تغییر پسورد ها می‌تواند ماهیانه، سه ماهه یا هر زمانی که شما می‌خواهید باشد، تنها این نکته را در ذهن داشته باشید که نباید از یک پسورد برای همیشه استفاده کرد. بسیاری از این موسسات شاید شما را مجبور کنند تا به صورت دوره‌ای پسورد خود را تغییر دهید، اما بعضی سایت‌ها ممکن است اینکار را انجام ندهند.

 3. از پسورد های قوی استفاده کنید

از عبارات ساده یا بسیار بدیهی استفاده نکنید.اغلب هکر‌ها می‌توانند عبارات و اصطلاحات را حدس بزنند. به همین خاطر است که در اغلب سرویس‌های رمزگزاری شما باید ترکیبی از حروف، اعداد و دیگر کاراکتر‌ها استفاده کنید.

به هیچ وجه از اسم همسر، فرزندان یا خانواده خود استفاده نکنید، این اطلاعات ممکن است از طریق یک پروفایل شخصی شما در معرض خطر باشد و برای حدس زدن هکر‌ها بسیار راحت است.

هر چه یک پسورد طولانی‌تر باشد امنیت آن نیز بیشتر است. البته باید راحت یادآور بودن آن نیز رعایت شود. اکثر سرویس ها اجازه نمی‌دهند کمتر از 8 کاراکتر برای پسورد استفاده کنید و تا 16 رقم را به شما اجازه می‌دهند تا جایی که می‌توانید پسورد طولانی‌تر انتخاب کنید.

4. اگر سیستم تایید دو مرحله‌ای وجود دارد; حتما استفاده کنید

شرکت‌های بزرگی که در معرض آسیب‌های بزرگ هک شدن و درز اطلاعات هستند همیشه اط سیستم قوی تایید دو مرحله‌ای استفاده می‌کنند. گوگل، بسیاری از بانک‌ها و حتی آی کلود از سیستم تایید دو مرحله‌ای پشتیبانی می‌کند.

ایده پشت سیستم تایید در دو مرحله در واقع ترکبی از چیزی است که شما می‌دانید، مثل پسورد همراه با چیزی که شما دارید، مثل تلفن همراه. این سرویس به این دلیل بسیار امن است که اگر یک هکر  رمز عبور شما را به دست آورد برای او کافی نخواهد بود و باید به تلفن همراه یا هر وسیله‌ای که شما برای درخواست اجازه ثبت کرده اید نیز دسترسی داشته باشد. بنابراین نائل شدن به هدفی که هکر به دنبال آن بوده بسیار سخت می‌شود و مطمئنا شکست می‌خورد.

5. از یک برنامه مدیریت پسورد استفاده کنید یا حتی در یک دفترچه یادداشت کنید

اگر شما بخواهید چهار پیشنهاد قبل را جدی بگیرید و از این لحظه به کارببندید مطمئنا در به یاد‌آوردن پسورد های مشکل، طولانی و غیر مشابه به مشکل خواهید خورد. از طریق این برنامه رایگان مدیریت پسورد در مک (LastPass) خیال خود را از به یاد‌ آوردن همه رمز‌ها راحت کنید.

برنامه‌های مدیریت پسورد اپ‌هایی هستند که به شما در مدیریت کردن و نظم دادن پسورد‌های شما در سایت‌های مختلف و سرویس‌های متفاوت کمک می‌کنند. بعضی از برنامه‌ها مانند iCloud Keychain ،1Password در هر دو سیستم عامل OS X و iOS کار می‌کنند.

اگر در حال حاضر نمی‌توانید یک برنامه مدیریت پسورد دانلود کنید یا بخرید یا اینکه اصلا با این برنامه‌ها احساس راحتی ندارید. پس یک دفترچه جداگانه را برای یادداشت پسورد‌های مختلف خود آماده کنید.(البته برای اطمینان بیشتر دفتچره حاوی پسورد ها را در جایی امن نگه‌داری کنید)

از سوی دیگر اغلب ما از برداشتن اطلاعات یا لو رفتن پسورد های آنلاین از طرف خانواده، دوستان و همکارانمان ترسی نداریم، بلکه بیشتر این موراد برای اطمینان از دسرسی هکر‌های مختلف است که ممکن است از هر گوشه جهان بخواهند سعی در دزدیدن و یا مختل کردن اطلاعات ما کنند.

مراقب باشید

B001AMHWP8-1

این پیشنهاد‌ها اندک بودند و در این مطلب سعی داشتیم تا به شما چند راهکار را نشان دهیم، مطمئنا بسیاری از راه های دیگر نیز وجود دارد که شما می توانید برای حفظ امنیت خود در محیط‌های انلاین به کار گیرید.

پیشنهاد شما برای حفظ امنیت در مک چیست؟ ایا راه بهتری سراغ دارید؟ در بخش نظرات با ما همراه شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا