چگونه میزان مصرف دیتای اپلیکیشن‌ها را در آیفون ببینیم؟

شما احتمالاً از میزان مصرف داده‌/دیتای اینترنت آیفون یا آیپد خود خبر دارید، ولی آیا می‌دانید که میزان دقیق مصرف داده‌ی هر اپلیکیشن یا سرویس خاص در دستگاه شما چه قدر است؟

2000px-Wifi.svg_

مدیریت مصرف داده یکی از مهمترین کارها در صرفه‌جویی در هزینه به حساب می‌آید. شما باید با دانستن طرح‌های اپراتورها و در نظر داشتن مصرف هر اپلیکیشن به خوبی هزینه‌های ماهانه‌ی خود را کنترل کنید.

در این آموزش قصد داریم تا روش فهمیدن میزان داده‌ی مصرفی سیم کارت توسط اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های دستگاه‌تان را به شما نشان دهیم.

چرا میزان مصرف داده‌ی اپلیکیشن‌ها را بررسی کنیم؟

زمانی که در محدوده‌ی وای فای نیستید، اپلیکیشن‌های شما به طور مداوم از دیتای سیم‌کارت استفاده می‌کنند. حالا خواه این مصرف داده از طریق بررسی سرویس‌ها برای ارسال نوتیفیکیشن باشد یا به‌روزرسانی محتوای آن‌ها، یا حتی استفاده‌ی شما از اپلیکیشن‌هایی مثل توئیتر و فیسبوک یا تماشای ویدیوهای نتفلیکس در هر صورت دیتای شما در حال مصرف شدن است.

به همین منظور شما باید بتوانید میزان این دیتای مصرفی را به تفکیک اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های مختلف بررسی کنید تا کنترل بهتری بر هزینه‌های خود داشته باشید. زمانی که بر این مصرف دیتا نظارت کنید، به راحتی می‌توانید مطمئن شوید که قبض سیم‌کارت شما در این ماه از حد مورد نظرتان فراتر نخواهد رفت.

نمایش مقدار داده‌ی مصرفی اپلیکیشن‌ها در iOS

برای نمایش و بررسی میزان دیتای مصرفی هر اپلیکیشن در iOS مراحل زیر را دنبال کنید:

۱) اپلیکیشن Settings را از صفحه‌ی خانگی خود باز کنید.

۲) به بخش Cellular رفته و به سمت پایین اسکرول کنید تا لیست اپلیکیشن‌های خود را ببینید.

turn-on-or-off-cellular-data-for-specific-apps

در زیر نام هر اپ می‌توانید مقدار مصرف آن را در واحدهای کیلوبایت (KB)، مگابایت (MB) و گیگابایت (GB) ببینید. این عدد مقدار دیتای مصرفی هر اپلیکیشن را از زمان نصب آن بر روی دستگاه شما یا آخرین مرتبه‌ای که اطلاعات را ریست کرده‌اید نشان می‌دهد. برای مثال، در تصویر بالا اپلیکیشن Amazon از زمانی که آن را نصب کردیم تاکنون 70.8 مگابایت از اینترنت سیم‌کارت استفاده کرده است. این عدد فقط مختص دیتای سیم‌کارت است و شامل اینترنت مصرف شده از طریق وای‌فای نیست.

نمایش میزان داده‌ی مصرفی توسط سرویس‌های iOS

به علاوه‌ی اپ‌ها، سرویس‌های سیستمی iOS هم از داده‌ی سلولار استفاده می‌کنند. این سرویس‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

–    Personal Hotspot
–    MMS
–    نقشه یا Location services
–    نوتیفیکیشن‌ها
–    و …

برای بررسی میزان داده‌ی مصرفی سرویس‌های سیستم باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱) اپلیکیشن Settings را از صفحه‌ی خانگی خود باز کنید.

۲) به بخش Cellular و سپس System Services بروید تا لیستی از سرویس‌های سیستم را به همراه میزان دیتای مصرفی آن‌ها ببینید:

How-much-data-are-iOS-system-services-using

در این جا می‌توانید ببینید که چه سرویس‌هایی و به چه مقدار از زمان خرید این آیفون یا آیپد از دیتای سیم‌کارت شما استفاده کرده‌اند. شما می‌توانید این داده‌ها را با داده‌های مصرف شده توسط اپلیکیشن‌های خود مقایسه کرده و سپس آن را با میزان دیتای استفاده شده در یک آیفون مشابه مقایسه کنید تا ببینید که آیا اپراتورتان بیش از حد از شما پول می‌گیرد یا نه.

ریست کردن آمارها

اگر می‌خواهید این آمارها را ریست کنید تا راحت‌تر بتوانید آن‌ها را در هر ماه بررسی و مقایسه کنید، باید این کار را از بخش Cellular در تنظیمات خود انجام دهید. متاسفانه این کار تنها به صورت دستی قابل انجام است و نمی‌توانید آن را برای انجام خودکار برنامه‌ریزی کنید.

برای ریست کردن آمارهای مربوط به داده‌ی سیم‌کارت مراحل زیر را انجام دهید:

۱) اپلیکیشن Settings را از صفحه‌ی خانگی خود باز کنید.

۲) به بخش Cellular رفته و آن قدر به پایین اسکرول کنید تا دکمه‌ی Reset Statistics را ببینید:

reset-cellular-data-statistics-iphone

با انتخاب این دکمه تمام اطلاعات ثبت شده از میزان مصرف داده‌ی اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های شما حذف شده و مجدداً از صفر شروع خواهند شد.

اگر می‌خواهید ببینید که آیا اپراتورتان بیش از حد از شما پول می‌گیرد یا نه، این قابلیت می‌تواند ابزار کمکی مناسبی برای مشاهده، بررسی، مقایسه و در نهایت بازنشانی این اطلاعات به صورت ماهانه باشد.

نتیجه‌گیری

اطلاع از میزان مصرف دیتای آیفون یا آیپد برای شناسایی و کنترل مصرف هر اپلیکیشن یا سرویس بر روی آن دستگاه بسیار مهم است. از این طریق می‌توانید در صورتی که یک اپلیکیشن مصرف دیتای زیادی دارد اما برای شما اهمیت خاصی ندارد را به سادگی حذف کنید.

چه اپلیکیشن‌هایی در دستگاه‌های شما بیشترین مصرف داده را دارند؟ آن‌ها را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا