نگاهی به بازی‎ Singularityیک پازل لذت بخش و منحصر به فرد

ایده‎ی اصلی پشت اکثر بازی‏های پازلی که برای iOS ساخته می‎شوند، چیزی است که همه‎مان قبلا دیده‎ایم. از وصل کردن‎های 3 تایی گرفته تا در هم آمیختن کلمات، همه ایده‎هایی تقریبا تکراری هستند. یک بازی وقتی واقعا خوب می‎شود که از این ایده‎های تکراری در سطح گسترده‎تری استفاده کند. این بازی‎ها ایده‏های قدیمی را با جدید ترکیب کرده و چیزی خلق می‎کنند که یکتا و هیجان انگیز است. جدیدترین بازی unexpected3rd، Singularity نام دارد که ایده‎ی آن قبلا امتحان شده و من مطمئنم همه‎ی شما هم نمونه‎اش را دیده‎اید. سوال اینجاست که آیا Singularity قادر است خود را بهتر و بیشتر از ایده‎ی اولیه‎اش نشان بدهد یا خیر.

2

ایده
پازل‎های موجود در Singularity مربع‎هایی رنگی در تعداد نامشخص هستند. شما به عنوان بازیکن باید کاری کنید که همه‎ی مربع ها یک رنگ داشته باشند. به محض اینکه یک کاشی رنگش را عوض می‎کند، تمام مربع‎هایی که با آن ضلع مشترک دارند نیز تغییر رنگ می‎دهند. در طول بازی وقتی که تعداد مربع ‎ها افزایش پیدا کند و طرح خیلی پیچیده‎تر از اولش شود، معلوم می‎شود که همین ایده‎ی ساده هم نیاز به مهارت بالایی دارد. اما Singularity فقط همین‎ها را ارائه نمی‎دهد. در هر فصل یک عنصر جدید برای طریقه‎ی بازی معرفی می‎شود که کلا تمام چیزهایی را که در مراحل قبلی یاد گرفته بودید، تغییر می‎دهد. این عناصر همه چیز می‎تواند باشد؛ از تغییر رنگ دادن کاشی‎های خیلی دور تا تغییر ساختار کل بورد. در بعضی از مراحل چالش برانگیزتر، انواع مختلف کاشی‎ها با یکدیگر ترکیب و هماهنگ می‎شوند که همین کل بوردِ پازل را واقعا پیچیده و سخت می‎کند.

1

طراحی
مانند بیشتر بازی‎های پازلی iOS، Singularity نیز برای طراحی از زیباشناسی مینیمال استفاده کرده است. معمولا هر مرحله از یک رنگ و تونالیته‎اش تشکیل شده که با ورود به فصل جدید تغییر می‎کند. در بخش منوها نوای آرامی از گیتار پخش می‎شود در حالی که خود پازل‎ها کاملا بی‎صدا هستند. تنها صدایی که در این بازی پخش می‎گردد، صدایی است کههنگام انتقال دادن کاشی‎ها ایجاد می‎شود.

گیم پلی
کنترل کردن این بازی بی نهایت راحت است. تنها کافیست روی کاشی‎ای که می‎خواهید رنگ عوض کند ضربه بزنید تا تمام مربع‎های اطرافش نیز تحت تاثیر قرار بگیرند. هیچ نوع دستور ورودی دیگری وجود ندارد و قدرت تشخیص بازی نیز بسیار خوب است. برای من هرگز پیش نیامد که حرکتی را غیرعمدی انجام بدهم.

خوبی‎ها

3
سرعت همیشه یکی از مشکلات پازل‎ها بوده است. باید مکانیزم‎های جدید معرفی شوند تا این بازی‎ها از حالت تکراری بودن در بیایند. البته بازیکنان نیز برای مانوس شدن با این محیط‎های جدید نیاز به زمان خواهند داشت. این قضیه باعث می‎شود که بازی در شیب مشکل بودن قرار بگیرد در حالی که هر مرحله عناصر جدیدی معرفی می‎شوند. Singularity با این نکته مشکلی ندارد اما در هر فصل تعدادی مرحله بعد از آن قرار گرفته که به پایان رساندشان خیلی سخت است.

بدی‎ها
Singularity یک بازی خوش ساخت است که با توجه به میزان سالمی از سختی که در خود دارد احتمالا اعتیاد آور خواهد بود. نقص این بازی به گیم پلی آن ربطی ندارد، بلکه به تبلیغاتی که درون اپ گنجانده شده مرتبط است.

هزینه
Singularity را می‎توانید رایگان دانلود کنید اما این نسخه تبلیغات هم دارد. این تبلیغات گاهی به صورت بنرهایی پایین هر مرحله نقش می‎بندند و گاهی حتی کل صفحه را پُر می‎کنند. تبلیغاتی که کل صفحه را می‎گیرند، هر چند مرحله یک بار یا زمانی‎ که روی دکمه‎ی retry می‎زنید ظاهر می‎شوند. کمی عجیب است که راهی برای حذف کردن این تبلیغات وجود ندارد. تنها خرید داخل برنامه‎ای که برای یک پک از 30 تقلب اضافه است که 0.99 دلار قیمت دارد.

نتیجه
این بازی برای گذران وقت و حتی هدر دادن آن بسیار مناسب است. گیم پلی این بازی به صورت مداوم به ایده‎ی ساده‎ی اولیه اش اضافه می‎کند و با افزودن عناصر جدید میزان دشواری‎اش را نیز بالاتر می‎برد. بازی Singularity مانند هر بازی پازلی دیگری جذاب و هیجان انگیز است. تنها مشکلی که ممکن است بعضی‎ها را اذیت کند عدم حذف شدن تبلیغات است. سازنده‎ی بازی اعلام کرده که قرار است در آپدیت جدید این بازی، کیفیت کلی‎اش دستخوش تغییرات شود اما تبلیغ‎ها باقی خواهند ماند. اگر در کل از بازی‎هایی که تبلیغ‎هایشان زیاد است دوری می‎کنید پس به شما پیشنهاد می‎کنم که تا آمدن آپدیت جدید و محتویات آن صبر کنید. در غیر اینصورت، حتما باید این بازی را امتحان کنید.

دانلود Singularity

اپ‎های مرتبط
این اپ تا حدودی من را یاد بازی زیبای Block Block Block انداخت.

idownloadblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا