بهترین و بدترین نوشیدنی ها برای تناسب اندام

کاهش وزن با نوشیدن

بیشتر ما در رژیم های غذایی خود فقط به آن چه که می خوریم توجه می کنیم نه آنچه که می نوشیم. این یک اشتباه است به طور میانگین آمریکایی ها از هر 5 کالری یک کالری خود را از راه نوشیدنی به دست می آورند. انتخاب نوشیدنی مناسب می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد و کاهش دهنده ی اشتها باشد و کمک به کاهش کالری کند. کدام نوشیدنی برای کاهش وزن مضر است و کدام یک شما را در مسیر کاهش وزن کمک خواهد کرد؟

نوشیدنی مضر: سودا

هر بار که شما یک بطری سودا (نوشیدنی گازدار) بنوشید هزاران واحد کالری به دست می آورید. تغییر رویه نسبت به مصرف نوشیدنی های سالم تر یک راه شناخته شده برای کاهش کالری است و تحقیقات متفاوتی در این زمینه انجام شده تا تاثیر این عمل را در کاهش وزن نشان دهد. برخی مطالعات نشان داده است که این عمل تاثیری کوتاه مدت در رژیم های غذایی خواهد گذاشت. برخی دیگر متوجه شده اند که مصرف کنندگان سودا دچار افزایش وزن می شوند. البته باید گفت که اگر شما بیشتر از آنچه که می سوزانید کالری مصرف کنید تغییر رژیم غذایی به عدم مصرف سودا تاثیری در بدن شما نخواهد داشت.

نوشیدنی مفید: آب

جایگزینی نوشابه های گازدار با آب صدها کالری را در روز در بدن کاهش خواهد داد. نوشیدن دو لیوان آب قبل از غذا نیز به شما  احساس سیری را سریع تر منتقل خواهد کرد و بنابراین شما کمتر غذا خواهید خورد. و همچنین در روز به مقدار کافی نوشیدن آّب تاثیر مثبتی در متابولیسم بدن خواهد داشت.

  h07h21

غیر قابل قضاوت: آب میوه

ممکن است آب میوه همان اندازه ی سودا کالری داشته باشد اما مواد مغذی خیلی بیشتری در آن وجود دارد. درحال حاضر این یک معضل است که شما ویتامین و آنتی اکسیدان نیاز دارید اما بدون شکر اضافی. در کل توصیه می شود که به دنبال آب میوه های 100% طبیعی باشید زیرا در بقیه ی آب میوه ها مقداری شیرین کننده اضافی می کنند. و حتما دقت کنید که قبل از مصرف آب میوه به برچسب اطلاعات آن نگاه کنید تا مقدار طبیعی بودن آن را بیابید. همچنین می توانید کالری اضافی را با مصرف آب در کنار آب میوه های شیرین شده از بین ببرید.

نوشیدنی مفید: آب سبزیجات

آب سبزیجات نیز مانند آب میوه دارای مواد مغذی بسیاری است البته تقریبا با نصف میزان کالری آب میوه ولی سدیم بیشتر. یک فنجان آب گوجه فرنگی 41 واحد کالری در خود دارد در مقابل همین مقدار آب پرتقال دارای 122 واحد کالری می باشد. انتخاب آب میوه هایی که حاوی قطعات میوه هستند مقداری فیبر هم در خود دارند و همچنین می توانند در مقابل گرسنگی کمک کننده باشند.

غیر قابل قضاوت: اسموتی ها

مخلوط موز، توت فرنگی و بلوبری می تواند در یک اسموتی می تواند یک نوشیدنی خوش مزه را برای شما فراهم کند. سعی کنید این نوع نوشیدنی ها را خودتان تهیه کنید زیرا می توانید مواد تشکیل دهنده را کنترل کنید، مثلا شیر کم چرب (یا یک جایگزین مانند شیر بادام) و میوه های تاز یا میوه های یخ زده تمام چیزی است که شما نیاز دارید. اسموتی های رستوران ها و کافه ها معمولا به دلیل استفاده از بستنی، عسل و یا دیگر شیرین کننده ها شامل مقدار زیادی کالری هستند.

غیر قابل قضاوت: شیر کم چرب

خوردن غذاهای غنی از کلسیم بدن را شرایط خوبی قرار می دهد و ممکن است یه کاهش وزن شما کمک کند. برخی تحقیقات نشان داده است که نوشیدن مقدار زیادی شیر یا خوردن دیگر مواد لبنی در طول روز می تواند به کاهش وزن کمک کند. برای بهترین بهره تلاش کنید تا از مواد لبنی کم چرب استفاده کنید.

نوشیدنی مضر: نوشیدنی های انرژی زا

بیشتر نوشیدنی های انرژی زا بمب کالری هستند و مانند سودا سرشار از کالری هستند. ممکن است آنها در کنار کالری خود مواد مغذی زیادی در خود داشته باشند اما شما می توانید همین مقدار ویتامین و مواد مغذی را در دیگر مواد غذایی کم کالری بیابید. وقتی که هنگام ورزش کردن روی کاهش وزن تمرکز دارید سعی کنید آب مورد نیاز بدن خود را با آب تامین کنید و از نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی به شدت دوری کنید مگر اینکه هنگام ورزش های سخت به دلیل عرق کردن زیاد به مواد مغذی بیشتر نیاز داشته باشید.

نوشیدنی مفید: قهوه ی تلخ

هنگامی که احساس نیاز به مقداری کافئین در بدن خود می کنید قهوه بهترین انتخاب میان نوشابه های گازدار یا نوشیدنی های انرژی زا می باشد. قهوه ی تلخ  فاقد کالری است و سرشار از آنتی اکسیدان است. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن مقدار متعادلی قهوه در روز (در حدود 3 یا 4 فنجان در روز) می تواند بر خلق و خو و تمرکز افراد تاثیر مثبت بگذارد و همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و برخی از انواع سرطان ها را کاهش دهد.

farhangnews_104793-297538-1418037535

نوشیدنی مضر: قهوه ی غنی شده

هنگامی که به قهوه خامه های سنگین، طعم دهنده، یا کف و خامه اضافه کنید، فنجان قهوه ی سیاه شما سرشار از چربی و شکر است. این نوع قهوه می تواند تا 570 واحد کالری در هر فنجان جای دهد یعنی بیش از یک وعده ی غذایی! اگر قهوه ی تلخ را دوست ندارید مقداری شیر کم چرب و یا کمی شیرین کننده ی مصنوعی به آن اضافه کنید و دقت کنید که مقدار کالری را در حد پایین نگه دارید.

نوشیدنی مفید: چای سبز

چای سبز بهترین انتخاب میان نوشیدنی ها است. نه تنها فاقد کالری است بلکه برخی تحقیقات چای سبز را محرکی برای کاهش وزن معرفی می کنند. دقیقا مشخص نیست که چای سبز چگونه بدن را تحت تاثیر قرار می دهد که باعث کاهش وزن می شود اما ممکن است کافئین و عنصری به اسم کاتچین که در چای سبز موجود است در این قضیه سهیم باشند. چای سبز تنها چند ساعت پس از مصرف تاثیر خود را بر بدن می گذارد بنابراین نوشیدن دو فنجان چای سبز در روز توصیه می شود.

green-tea-2

نوشیدنی مضر: نوشیدنی های الکلی

ممکن است نوشیدنی های الکلی سبک باشند اما سرشار از کالری هستند. حدود 350 میلی لیتر از این نوع نوشیدنی ها می تواند بیش از 190 واحد کالری و 22 گرم کربوهیدرات داشته باشد. و همین مقدار از این نوشیدنی ها به همراه یخ می تواند شامل بیش از 315 کالری شوند. نوشیدن منظم شراب که در واقع یک نوشیدنی رژیمی نیست در هر فنجان شامل حداقل 100 کالری است.

نوشیدنی مضر: کوکتل ها

یک شات از انواع کوکتل ها قطعا کالری کمتری از شراب خواهد داشت اما هنگامی که به آن سودا یا خامه اضافه می کنید کمی مراقب باشید. حدود 250 گرم از کوکتل روسی که با خامه ی سبک تهیه شده باشد شامل 715 واحد کالری است.

منبع: webmd

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا