دلایل عجیب و شگفت انگیز افزایش وزن

دلیل بالا رفتن وزن چیست؟

اگر به نسبت همیشه کالری بیشتری وارد بدن خود می‎کنید یا از ورزش فاصله گرفته‎اید، جای شگفتی برای شما نخواهد داشت که وزن شما بالاتر برود. ولی اگر هیچ تغییری به نسبت سابق صورت نداده‎اید و باز هم وزن شما بالا برود، آن وقت کمی نگران شوید. زمان آن رسیده است که کنجکاوی بیشتری نسبت به چیزی که دارد اتفاق می‎افتد، صرف کنید.

sada

کمبود خواب

خواب و بالا رفتن وزن به دو حالت می‎توانند با هم در ارتباط باشند. ابتدا، اگر شما تا دیر وقت بیدار هستید، احتمال اینکه در حال خوردن چیزی هم باشید بسیار بیشتر است، که معنای آن وارد کردن کالری بیشتر به بدن است. دلیل دیگر شامل این می‎شود که زمانی که کمبود خواب دارید در بدن شما چه اتفاقی می‎افتد. تغییرات در سطوح هورمونی گرسنگی و اشتها را افزایش می‎دهند که همین باعث می‎شود بعد از خوردن احساس سیری نداشته باشید.

استرس

زمانی که خواسته‎‎های زندگی بیش از حد زیاد شود، بدن ما به حالت بقا فرو می‎رود. کورتیزول، یعنی “هورمون استرس”، ترشح می‎شود، که همین امر اشتها را بالا می‎برد. و البته، زمانی که ما استرس داریم رو به غذاهای پر کالری می‎آوریم که نقش آرام سازی برای ما داشته باشند. این ترکیب می‎تواند پیش زمینه‎ای عالی برای بالا رفتن وزن باشد.

ضد افسردگی‎ها

یک عارضه‎ی جانبی ناخوشایند ضد افسردگی‎ها بالا بردن وزن است. با دکتر خود در رابطه با تغییر برنامه‎ی درمانی خود اگر فکر می‎کنید داروی ضد افسردگی شما باعث بالا رفتن وزن شما شده است، صحبت کنید. ولی هرگز به خودی خود دارویتان را تغییر یا مصرف آن را متوقف نکنید. متوجه باشید که بعضی از افراد بعد از شروع درمان دارویی وزنشان بالا می‎رود، چون احساس بهتری دارند که همین امر باعث اشتهای بهتر می‎شود. همچنین، خود بیماری افسردگی می‎تواند باعث تغییراتی در وزن شود.

استروئید‎ها

داروهای استروئیدی ضد التهابی نظیر پردنیزون شهرت خاصی در بالا بردن وزن دارند. انباشتگی مایع در سیستم گردش خون و بالا رفتن اشتها دلایل اصلی هستند. بعضی از افراد در زمان مصرف استروئید‎ها ممکن است همچنین شاهد تغییر موقتی در محلی باشند که بدن آن‎ها چربی را نگه می‎دارد، یعنی مکان‎هایی نظیر صورت، شکم یا پشت گردن. اگر بیشتر از یک هفته است که از استروئید‎ها مصرف می‎کنید، آن‎ها را ناگهان قطع نکنید. این امر می‎تواند منجر به بروز مشکلات جدی شود. ابتدا با دکتر خود در این رابطه مشورت کنید.

داروهایی که ممکن است باعث بالا بردن وزن شوند

بعضی از داروهای تجویزی دیگر با بالا رفتن وزن در ارتباط هستند. این لیست شامل داروهای ضد روانپریشی (برای استفاده از ناهنجاری‎هایی نظیر شیزوفرنی و ناهنجاری دو قطبی استفاده می‎شوند)، به همراه داروهای مخصوص درمان میگرن، صرع، فشار خون بالا و دیابت، می‎شود. با دکتر خود مشورت کنید تا دارویی را معرفی کند که علایم بیماری شما را درمان و عوارض جانبی را تقلیل دهد.

hgf

تقصیر را سریع به گردن قرص‎های کنترل بارداری نیاندازید

برخلاف باور عمومی، ثابت نشده است که قرص‎های کنترل بارداری ترکیبی (استروژن و پروژستین) باعث بالا رفتن وزن به صورت پایدار می‎شوند. تصور می‎شود که بعضی از زنانی که قرص ترکیبی مصرف می‎کنند ممکن است به دنبال تجمع مایع در سیستم گردش خون بالا رفتن وزن را تجربه کنند، ولی این امر معمولا کوتاه مدت است. اگر شما در رابطه با بالارفتن احتمالی وزن خود نگران هستید، با دکترتان صحبت کنید.

کم کاری تیروئید

اگر تیروئید شما (غده‎ی پروانه‎ای شکلی که در جلوی گردن شما قرار دارد) به اندازه‎ی کافی هورمون تیروئید تولید نکند، یقینا احساس خستگی، ضعف و سرما خواهید داشت و البته وزن شما بالا می‎رود. بدون اندازه‎ی کافی هورمون تیروئید، متابولیسم شما آهسته می‎شود که همین امر احتمال بالا رفتن وزن را زیاد می‎کند. حتی هورمون تیروئیدی که عملکرد نرمال خود را به صورت آهسته داشته باشد نیز می‎تواند باعث بالا رفتن وزن شود. درمان کم کاری تیروئید با دارو می‎تواند وضعیت وزن شما را به حالت سابق برگرداند.

یائسگی را سرزنش نکنید

اکثر زنان به دنبال یائسگی افزایش وزن را تجربه می‎کنند، ولی تنها هورمون‎ها یقینا در این امر نقش ندارند. بالا رفتن سن متابولیسم شما را آهسته می‎کند، بنابراین شما کالری کمتری می‎سوزانید. و تغییرات در شیوه‎ی زندگی (نظیر ورزش کمتر) نیز نقشی اینجا ایفا می‎کند. ولی جایی که ممکن است بالا رفتن وزن شما مرتبط با یائسگی باشد، جمع شدن چربی بیشتر اطراف کمر به نسبت ران و باسن است.

سندروم کوشینگ

بالا رفتن وزن یک نشانه‎ی متداول  از سندروم کوشینگ است، عارضه‎ای که در آن شما در معرض مقدار بیش از حدی هورمون استرس یعنی کورتیزول قرار می‎گیرد، که در عوض باعث بروز بالا رفتن وزن و دیگر ناهنجاری‎ها می‎شود. شما اگر برای آسم، آرتروز یا لوپوس استروئید مصرف می‎کنید، مبتلا به این عارضه می‎شوید. همچنین زمانی که غده‎های آدرنال (فوق کلیوی) شما کورتیزول زیادی تولید می‎کند این عارضه بروز می‎کند، یا اینکه می‎تواند بروز آن به علت یک تومور نیز باشد. چاق شدن می‎تواند بیشتر اطراف صورت، گردن، قسمت بالایی بدن یا کمر، بارز باشد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

PCOS یک مشکل هورمونی متداول در زنانی است که در سن بچه زایی خود قرار دارند. اکثر زنانی که به این عارضه مبتلا هستند اطراف تخمدان‎‎هایشان کیست‎هایی تشکیل می‎شود. این عارضه منجر به برهم زدن تعادل‎های هورمونی می‎شود که بر روی چرخه‎ی قاعدگی زنان اثر گذشته و موی بیشتری به همراه آکنه در بدن ظاهر می‎شود. زنانی که مبتلا به این عارضه هستند نسبت به انسولین مقاوم هستند (هورمونی که قند خون را کنترل می‎کند)، بنابراین ممکن است باعث افزایش وزن شود. اضافه وزن بیشتر در اطراف شکم رخ می‎دهد و همین امر باعث می‎شود این زنان در خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری قلبی قرار گیرند.

hg

ترک سیگار

ترک سیگار یکی از بهترین چیز‎هایی است که می‎توانید برای سلامت خود انجام دهید. زمانی که ترک می‎کنید، ممکن است وزن شما بالا برود، ولی شاید کمتر از آنچه که فکر کنید. به طور متوسط، افرادی که سیگار را ترک می‎کنند کمتر از 4.5 کیلوگرم وزنشان بالا می‎رود. بعد از چند هفته شما باید احساس گرسنگی دیگر نداشته باشید، که همین امر باعث کمک به کاهش وزنی که بالا رفته است، می‎شود.

قانون 1: اگر واقعا وزنتان بالا رفته است….

بدون ابتدا مشورت با دکتر خود هیچگونه دارویی را قطع نکنید. اهمیت دارویی که مصرف می‎کنید را متوجه باشید. ممکن است برای سلامت شما مضر باشد. همچنین، ممکن است چیز دیگری در بالا رفتن وزن شما نقش داشته باشد. دکتر شما می‎تواند به شما در مشخص سازی این قضیه کمک کند.

قانون 2: اگر واقعا وزنتان بالا رفته است….

خودتان را با افرادی که از همان دارو استفاده می‎کنند مقایسه نکنید. افرادی که داروهای مشابه مصرف میکنند ممکن است عوارض جانبی متفاوتی را تجربه کنند. حتی اگر یک دارو باعث کاهش وزن شخصی دیگر شود، ممکن است در رابطه با شما اینچنین نباشد.

قانون 3: اگر واقعا وزنتان بالا رفته است….

به یاد داشته باشید که بالا رفتن وزن فقط ناشی از تجمع آب است، به صورت دایمی و یا به خاطر بالا رفتن میزان چربی بدن نمی‎باشد. زمانی که مصرف داروی شما تمام شد یا شرایطی که دارید تحت کنترل قرار گرفت، ممکن است پف کردن ناشی از تجمع آب در سیستم گردش خون کاهش پیدا کند. فعلا به یک رژیم غذایی دارای سدیم کم رو آورید.

قانون 4: اگر واقعا وزنتان بالا رفته است….

در رابطه با داروی دیگری که می‎توانید مصرف کنید با دکتر خود مشورت کنید. در بسیاری از موارد، دکتر شما می‎تواند داروی دیگری برای شما تجویز کند که دارای همان عوارض جانبی نباشد.

قانون 5: اگر واقعا وزنتان بالا رفته است….

بررسی کنید که بالا رفتن وزن به دنبال کاهش در متابولیسم – یا ناشی از یک عارضه‎ی پزشکی یا یک دارو- رخ داده است یا عامل دیگری نقش داشته است. و اگر به خاطر متابولیسم است، وقت آن است که در فعالیت‎هایی شرکت کنید که به بالا بردن متابولیسم کمک کنند. به خود تکانی دهید!

www.webmd

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا