فرمان ماشین هوشمند می‎تواند خستگی و چرت زدن راننده را کشف کند

این سیستم به رانندگان اجازه می‎دهد که بدانند چه زمان فشار دست آن‎ها روی فرمان ماشین کم می‎شود یا دست آن‎ها از حرکت روی فرمان می‎ایستد.
ما تا بحال شاهد سیستم‎هایی بودهایم که خستگی راننده را از طریق حرکات فرمان ماشین یا توسط بررسی صورت راننده کشف کند.شرکت مهندسی آلمانی هافمن و کریپنر ولی چیزی تولید کرده است که طراحان آن عقیده دارد گزینه‎ی جایگزین بهتری محسوب می‎شود یعنی یک فرمان ماشین حس کننده‎ی خستگی که میزان کنترل و فشار راننده بر روی فرمان ماشین را بررسی و دنبال می‎کند.

1.smart-steering-wheel@2x

این تکنولوژی براساس این حقیقت است که زمانی که مردم رانندگی می‎کنند و هوشیاری آن‎ها در سطح معقولی است، آن‎ها به روی فرمان ماشین دایم فشار می‎آورند یا دست‎های خود را در امتداد آن جابجا می‎کنند. اگر فردی به خواب فرو رود، یا حمله‎ی قلبی داشته باشید یا به هر طریق هوشیاری خود را از دست دهد، این فشار کمتر خواهد شد و دست‎های آن‎ها کمتر جابجا خواهد شد.

این دستگاه از یک نوار نازک تشکیل شده است که درون لبه‎ی داخلی فرمان ساخته شده توسط کارخانه، زیر پوشش چرمی قرار گرفته است. این نوار از لایه‎ی نازکی از فویل (فلز ورق شده) تشکیل شده است، که یک جریان ضعیف الکتریکی از میان آن‎ها جریان دارد.

زمانی که فشار اعلام می‎دهد باعث می‎شود لایه‎ها همدیگر را لمس کنند، چنین برخوردی باعث ایجاد یک مدار کوتاه بین آن لایه‎ها می‎شود، خیلی شبیه به عملکرد یک صفحه‌ی نمایش مقاومتی (غیرهادی). یک میکرو پردازنده شدت، تکرار و محل این مدار‎های کوتاه را دنبال می‎کند و از آن برای ایجاد یک الگوی معمول رانندگی برای کاربر استفاده می‎کند. زمانی که کاربران از چنین الگویی به شکل بارزی منحرف شوند، ماشین به آن‎ها هشدار می‎دهد که بیدار شوند و کنار بزنند.

علاوه بر این، این سیستم را می‎توان برنامه ریزی کرد تا دارای حداکثر 10 “هات اسپات” روی فرمان باشد، که کاربر می‎تواند آن‎ها را برای فعال سازی ویژگی‎هایی نظیر

کنترل‎های ارتباطی یا سرگرمی استفاده کند.

طبق گفته‎ی این شرکت، تکنولوژی مقاومتی (غیر هادی) آن به نسبت سیستم‎های خازنی که توسط دیگر گروه‏ها توسعه یافته است برتر است که به نسبت فاکتور‎هایی نظیر آلودگی، عرق و تغییرات دمایی کمتر حساس هستند، چون در این تکنولوژی حتی زمانی که راننده دستکش بر دست دارد، تغییرات فشار حس می‎شود.

گرچه کمی طول می‎کشد تا شاهد این تکنولوژی در ماشین‎هایتان باشید.یک نماینده به ما می‎گوید که تا تجاری سازی این محصول هنوز “سال‎ها فاصله” است و سپس به احتمال زیاد ابتدا در خودرو‎های لوکس نمایان می‎شود قبل از اینکه راه خود را به سمت ماشین‎های ارزانتر باز کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا