سلول های خورشیدی برای تولید انرژی بیشتر خود را خنک می کنند

خورشید منبع عظیم انرژی بلکه سرآغاز حیات و منشاء تمام انرژیهای دیگر است. در حدود ۶۰۰۰ میلیون سال از تولد این گوی آتشین می‌گذرد و در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود. با توجه به وزن خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر وزن زمین است. این کره نورانی را می‌توان به‌عنوان منبع عظیم انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد. می توان توسط تکنولوژی سلول های خورشیدی از این انرژی برای امور روزمره به نحو احسنت استفاده کرد.


سلول های انرژی خورشیدی نیاز دارند که نسبتا خنک  بمانند تا بازده و طول عمر بیشتری داشته باشند ، اما فعال کردن خنک کننده ها ( مانند سیستم تهویه ) چندان عملی نیست ؛ زیرا هم بسیار گران است و هم امکان دارد بسیاری از اشعه های سلول های خورشیدی که برای تولید انرژی جمع آوری می شوند مسدود کند. برای حل این مشکل ، محققان دانشگاه استنفورد شکل جدیدی از سلول های خورشیدی که بتوانند خود را خنک کنند اختراع کرده اند.

solar-power-grid-ap-photo-ebrahim-noroozi (1)

تکنیک جایگزین شده یک الگویی از یک قیف مخروطی خیلی کوچک و هرمی شکل در سطح سیلیکایی سلول های جمع آوری کننده می باشد که طول موج های داغ و پرانرژی  مادون قرمز  را دور می کند ، در حالیکه اجازه می دهد نور مرئی طوری عبور کند که بیشتری میزان انرژی را تولید کند .

نتیجه آن ایجاد یک پنل به شدت بهینه سازی شده است که نه تنها انرژی بیشتری نسبت به کوره های خورشیدی تولید می کند بلکه اجازه می دهد این سیستم خنک شده و از از بین رفتن آن جلوگیری می کند ؛ به گفته دانشمندان این سیستم بسیار به سیستم ایده آل نزدیک شده است .

تیم تحقیقاتی دانشگاه استنفورد راه طولانی و سختی را برای طی کردن در پیش دارند، ( هنوز هنوز به دنبال طراحی سیستم خود خنک کننده در فضای آزاد هستند. ) اما پیش بینی می شود این محصول یک محصول تجاری باشد.

تعجب نکنید اگر به زودی به شما خبر برسد که می توانید مجموعه ای از سیستم های انرژی خورشیدی اصلاح شده را در خانه های خود راه اندازی کنید که نه تنها انرژی بسیار زیادی را در گجت های شما تولید می کند بلکه نیازی به تعویض شدن  پس از تولید انرژی و تحمل انرژی سوزان خورشید در گرمای تابستان را نخواهد داشت.

stanford-self-cooling-solar-cell

ترجمه زیرنویس عکس: این تصویر نشان می دهد که سلول های خورشیدی چگونه با سریع دور کردن اشعه های گرمای ناخواسته خود را خنک می کنند.  این ساختار های هرمی از شیشه های سیلیکایی ساخته شده است که حداکثر توانایی خنک شدن در مقابل اشعه را دارد.

engadget

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا