SONOS یا سونوس چیست ؟ + جداسازی سنوس از روتر

Sonos چیست؟

سونوس محصولی از شرکت سانتا باربارای کالیفرنیا می باشد که در سال 2002 این شرکت توسط جان مک فارلین، کریگ شلبورن، تام کالن و ترونگ مای تاسیس شد. این شرکت عرضه کننده انواع محصولات صوتی بی سیم می باشد.

تاریخچه Sonos:

این محصول در سال 2002 راه اندازی شد. در دسامبر سال 2013 عرضه کنندگان تصمیم گرفتند سرمایه گذاری های بیشتری در زمینه ارائه محصول سونوس انجام دهند و سرمایه گذارانی همچون کولبرگ کلاویس و رابرتز ردپوینت در حدود 118 میلیون دلار سرمایه برای توسعه سونوس صرف کردند.

ویژگی های سونوس:

سیستم موسیقی Multi-Room:

 سیستم صوتی و بی سیم سونوس پس از اتصال به یک روتر محلی فایل های صوتی اینترنتی را در خود ذخیره می کند(البته به تعداد محدود) سپس هر موقع خواستیم آن را بازیابی کرده و اجرا می کند . بهترین ویژگی این است که می تواند به حداکثر 32 اسپیکر در اتاق های مختلف متصل شده و موسیقی را پخش کند. همچنین در سال 2013 سونوس در اندروید ، iOS، سیستم عامل مک و PC توسعه داده شد و می تواند به تمامی دستگاه هایی که این سیستم عامل را دارند متصل شود. همچنین به تازگی نیز برای سیستم عامل بلک بری فعال شده است.

دو جز اصلی در سیستم موسیقی سونوس وجود دارد:

یکی بخشی به نام boomboxes است. دیگری مجموعه ای از اجزای مختلف است که فایل های صوتی را وارد سونوس می کند . بخشی به نام CONNECT:AMP به یک اسپیکر که ضعیف است متصل می شود ، سپس یک تقویت کننده صوتی به این مجموعه اضافه می شود. همچنین برای اجرای سونوس در تلویزیون باید یک Sound Bar به آن متصل شود.  همچنین به یک پل الکترونیکی نیاز است و هدف از اتصال این پل رابط این است که هنگام اجرای فایل ها دیگر از شبکه وای فای استفاده نشود . در غیر این صورت موجب می شود که هزینه اینترنت سر به فلک بگذارد. همچنین دو پورت جداگانه روی سونوس وجود دارد که برای تقویت صوتی تعبیه شده است.

پورت دیگری وجود دارد که Sonos PlayBar soundbar نام دارد و می توان به وسیله آن فایل های سنوس را در سینمای خانگی مشاهده کرد و بخش تنظیمات مربوط به آن سنوس 3.1 و 5.1 نام دارد .

مهم ترین جزئی که سنوس به آن نیاز دارد روتر است می دانید که وظیفه روتر این است که فایل های مورد نیاز را از طریق کوتاه ترین مسیر ممکن وارد سیستم کند. در اینجا هم برای یافتن فایل های صوتی به آن نیاز است.

به عبارت ساده تر سنوس یک سیستم صوتی می باشد که دارای وای فای بوده و فایل های صوتی را در خود ذخیره می کند . به روتر نیاز دارد تا این فایل ها را از کوتاه ترین و ارزان ترین مسیر ممکن درون این سیستم ذخیره کند . به یک سری پورت برای اتصال به اسپیکر نیاز دارد و توانایی این را دارد که به 32 اسپیکر متصل شود( در عروسی ها و مجالس بدون اینکه نام این محصول را بدانند از آن استفاده می کنند.) همچنین به تقویت کننده صوتی نیز نیاز دارد. قابلیت اتصال به انواع دستگاه های اندروید ، iOS ، مک و پی سی را داشته و به وسیله پورت های خاصی به سینمای خانگی نیز متصل می شود.

 

با این وجود همیشه کاربران به علت لوازم جانبی فراوان این محصول چندان تمایلی به خرید آن نداشتند. اما امروز خبری در رسانه ها منتشر شد که طبق آن این محصول سبک تر و جذاب تر از قبل خواهد شد. یکی از این پست ها به شرح زیر است:

 

 

BOOSTandcablecut

Sonos  نام خود را به عنوان یک ابزار صوتی بی سیم و خانگی معرفی کرده است . مشکل این است که  تا به امروز شما به این نیاز دارید که این دستگاه را به یک روتر پلاگین کنید ( یعنی به یک اسپیکر یا دستگاه پل الکترونیکی متصل باشد.) خب این قضیه که قبلا هم مشخص بود ، پس هدف از این پست چیست؟ خبر تازه ای داریم :

وعده داده شده است کهSonos بدون کابل مزاحم عرضه شود و سیم های برق متصل به آن حذف شود ، این مربوط به تمامی تنظیمات می باشد( البته به استثنای تنظیمات مربوط به حالت سینمایی یعنی سونوس 3.1 و 5.1  ) این به روزرسانی به این معنی است که تنظیمات سنسوی خود را روی شبکه خانگی وای فای راه اندازی کنید ، درست مانند کاری که درتلویزیون ، گوشی و هر وسیله دیگری می کنید . البته شما هم می توانید از یک پل رابط برای تقویت شبکه ها استفاده کنید.

گفته می شود که این سنسوهای جدید و جدا از روتر تا سال بعد معرفی می شود و برای حل مشکلات وای فای های خانگی از آن ها استفاده می شود ، هنوز حرفی درباره تغییرات قیمت این محصول زده نشده است ولی بستگی به مکانی که در آن زندگی می تواند و میزان نیاز به تقویت کننده برای اتصال به شبکه اینترنت این قیمت ممکن است متفاوت باشد.

در بخش زیر دستورالعمل های آزمایش و تنظیمات این دستگاه را می توانید ببینید. این دستورالعمل ها توسط سازنده Sonos  منتشر شده است:

لطفا توجه داشته باشید که اگر شما هم اکنون صاحب یک سنسو هستید و بخواهید آن ها را از پل ارتباطی جدا کنید سیستم شما قطع خواهد شد. پس چه کنیم؟ برای اینکه در سیستم خود گزینه فعالیت بدون اتصال به پل ارتباطی را فعال کنید باید مراحل زیر را طی کنید:

1) ابتدا نرم افزارهای موجود را به روزرسانی کنید . 2) در حالیکه پل ارتباطی شما هنوز متصل است بدون جدا کردن آن در بخش تنظیمات دستگاه خود BRIDGE SETUP را انتخاب کنید. 3) تمامی مراحلی را که نرم افزاراز شما می خواهد طی کنید 4) پس از انجام مراحل قبل می توانید پل ارتباطی را جدا کرده و بدون نیز به ریست کردن سیستم خود را راه اندازی کنید.

در این مرحله می تواند بدون نیاز به روتر(اسپیکر یا پل الکترونیکی)  پلاگین شوید و سیستم خود را به صورت استاندارد تنظیم کنید.

engadget

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا