غذاهای تند و رابطه آن با افزایش طول عمر

غذاهای تند می تواند به  شما کمک کند زندگی طولانی تری داشته باشید

یک مطالعه ی جدید انجام شده در چین نشان میدهد که خوردن غذاهای تند می تواند مزایای سلامتی برای شما داشته باشد .

نکات برجسته :

  • افرادی که غذاهای تند میخورند 14 درصد کمتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به مرگ زودرس قرار دارند .
  • این مطالعه بر روی نقاط قوت کاپسایسین که یک ماده ی زیست فعال در فلفل تند است نیز اشاره میکند.
  • مطالعات بیشتری برای تعیین اثرات حفاظتی آن نیاز است .

12333

مطالعات جدید انجام شده نشان میدهد که خوردن  غذاهای تند مانند فلفل تند می تواند بیشتر از هر چیزی زبان شما را بسوزاند . این غذاها می تواند به زنده ماندن بیشتر شما کمک کننده باشد .

دکتر  Lu Qi در این باره میگوید : وجود  شواهد بسیار از تحقیقات تجربی نشان دهنده ی مزایای بسیار زیاد  غذاهای تند و یا مواد فعال آنها بر روی سلامتی است . اما شواهد در مورد ارزیابی مصرف غذاهای تند وارتباط آن با  مرگ ومیر  بسیار کم است . محققان آکادمی چینی علوم پزشکی ، داده ها و اطلاعاتی را از سال 2004 تا 2008 را جمع آوری نمودند . آنها مصرف غذاهای تند بیش از نیم میلیون نفر بین 30 تا 70 ساله را آنالیز  کردند .

سپس سوابق 20224 نفری را که در طول این مطالعه ی 7 ساله مرده بودند را مرور کرده و دریافتند که افرادی که 6 الی 7 بار در هفته غذاهای تند مصرف میکنند  ،14 درصد کمتر از سایر افراد در معرض خطر مرگ ومیر زودرس هستند . همچنین این افراد  کمتر در معرض  مرگ ومیر ناشی از بیماری سرطان و بیماریهای تنفسی قرار دارند .

فلفل تند تازه و یا خشک شده یکی از منابع مهم  طعم تندی است . این مطالعه اثرات و مزایای کاسپایسین را نیز مورد بررسی قرار داده است.

کاسپایسین ماده ی فعال زیستی تشکیل دهنده ی فلفل تند است که با مواردی همچون افزایش سوخت چربی مرتبط است .

پزشکان طب سنتی معتقد بودند این ماده میتواند در درمان التهاب  موثر باشد و کلیه ها ، ریه و قلب را تحریک کند .همچنین خطراتی نیز در مورد خوردن این مواد غذایی وجود دارد البته این موارد بسیار اندک است.

غذاهی تند برای افرادی که به بی اختیاری و یا مثانه فعال دچار هستند نیز میتواند محرک باشد . غذاهای تند همچنین می تواند سرماخوردگی و عفونتهای سینوسی را تشدید کرده و آبرزیش بینی را افزایش دهد .

یک تحقیق جدید رابطه ای بین مرگ و مصرف غذاهای تند یافته است اما  سرمقاله  با مطالعه ی منتشر شده هشدار میدهد که این نتایج قطعی نیست .به همین خاطر است که دانشمندان و متخصصان معتقدند باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود . متغیرهای بسیاری در مورد مصرف غذاهای تندی که هنوز محاسبه نشده است وجود دارد . این مطالعه خود به محدودیت اطلاعات کافی در مورد رژیم غذایی ، سبک زندگی ، عادتهای غذایی افراد و نحوه ی پخت و آماده سازی غذاها اشاره میکند .

به علاوه محققان به این نکته نیز اشاره دارند که با اینکه مصرف فلفل تند یکی از رایج ترین منابع تامین غذاهای تند است اما ادویه های دیگری نیز در کنار این ادویه مورد استفاده قرار میگیرد . مصرف این ادویه ها نیز میتواند اثرات سلامتی مستقلی از فلفل تند داشته باشند . با اینحال این یافته ها هنوز قابل قبول هستند .

غذاهای تند همچنین مقدار زیادی محتوای فنولی دارند که می تواند خاصیت ضد التهابی داشته باشد. اثر حفاظتی این ماده بسیار جالب  است .

حالا دانشمندان باید دلایل این مزایا را درک کنند . دکتر Haues    یک سوال مهم مطرح میکند: آیا تاثیر این مواد یک مکانیسم بیولوژیکی است و یا یک مکانیسم رفتاری؟

ارتباط بیولوژیکی به این معناست که هنگامی که شما یک غذای تند مصرف میکنید ،سرعت سوخت وساز در بدن افزایش پیدا  میکند  در حالیکه در مکانیسم رفتاری خوردن غذاهای تند می تواند مقدار دریافتی مواد غذایی را کاهش داده و باعث شود فرد کالری کمتری مصرف کند .مصرف کمتر کالری نیز می تواند باعث ایجاد یک رژیم غذایی سالم شود . این یک متغیر حساب  نشده در مطالعات جدید است .

دکتر Qi  نویسنده ی این مطالعه معتقد است که اثر حفاظتی غذاهای تند می تواند در بین فرهنگها مختلف باشد اما دکتر  Hayes در مورد آن هشدار میدهد .

به گفته ی او این یک مطالعه ی بزرگ است که ممکن است قابل تعمیم به سایر ملتها نباشد به عنوان مثال در آمریکا غذاهای تند و ادویه دار در همه جا در دسترس است اما همه جا مصرف نمی شود . باید  این نکته را نیز در نظر بگیرید که هنگام صحبت در مورد غذاهای تند ،می توانیم چیزهای متفاوت با پیامدهای بهداشتی مختلفی را در ذهن داشته باشیم.

یک غذای تند میتواند شبیه یک سبزی کم انرژی مانند کیم چی بوده و یا یک غذای پرکالری مانند کباب باشد . بنابراین شما نمی توانید 20 بال مرغ را در یک روز بخورید به این بهانه که شما را سالم تر نگه میدارد و عمر شما را طولانی تر میکند.

منبع : cnn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا