چطور از خوردن احساسی دست بکشیم؟

خوردن احساس معنای این است که نه برای اینکه گرسنه هستید، برای اینکه آرام شوید به غذا رو آورید

آن بسته چیپس سیب زمینی پر کالری و آن شیرینی های شکلاتی زمانی که احساس بدی دارند می توانند برای شما دلفریب باشند. ولی آرامشی که به دنبال خوردن آن ها کسب می کنید دوام نمی آورد، و می تواند باعث شود که بیش از حد بخورید و وزنتان بالا برود.

شما می توانید راه های دیگری را نیز برای کنترل آن احساسات یاد بگیرید تا مجبور نباشید زمانی که احساس ناراحتی، استرس، آشفتگی یا خشم دارید به غذاهای ناسالم رو آورید.

vda

7 راه برای جلوگیری از تحریک شدن

زمانی که متوجه شدید حس خوبی ندارید و می خواهید به خوردن رو آورید، به دنبال چیزهای سالمی باشید که می توانید تا زمانی که میل به خوردن از بین برود، مشغول انجام آن ها شوید. به عنوان مثال:

  • با یک دوست صحبت کنید
  • یک کتاب یا مجله بخوانید، یا به موسیقی گوش بدهید
  • به پیاده روی یا نرم دویدن بروید
  • تمرین های مدیتیشن و آرام سازی یا کشیدن نفس عمیق را امتحان کنید
  • بازی کنید
  • کار خانه، شستن لباس، یا تمیز کردن حیاط را انجام دهید
  • یک ایمیل بنویسید.

برای عادات غذایی خود یک دفترچه ی خاطرات داشته باشید. چیزی که می خورید و زمانی که آن را می خورید یادداشت کنید، به همراه افکار یا احساساتی که در زمان خوردن یک غذا یا میان وعده ی غذایی سبک دارید. ممکن است متوجه الگوهایی شوید. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که به دلایل اجتماعی می خورید، نظیر زمانی که دیگر افراد شما را تشویق به خوردن می کنند یا برای اینکه بتوانید خود را در یک گروه جا دهید.

شاید همچنین خواسته باشید با یک مشاور در “گفتار درمانی” همکاری کنید. چنین جایی محل خوبی برای برنامه ریزی راه های دیگری است که شما بواسطه ی آن ها می توانید احساسات و ارتباط خود با غذا را کنترل کنید.

گرفتن کمک

گاهی اوقات پیدا کردن عادت های جایگزین غذایی کافی نیست. سعی کنید مشورت یا مدیتیشن را امتحان کنید، یا با دکتر خود صحبت کنید تا ببینید چه منابع یا تکنیک هایی آن ها به شما کمک می کنند تا بتوانید خوردن احساسی خود را مهار کنید.

همانطور که یاد می گیرید استراتژی های بهتری را برای مقابله با این امر سرکوب سازی خوردن احساسی پیدا و انجام دهید، به یاد داشته باشید به خودتان پاداش هم بدهید. با پاداش دادن به خودتان احتمال اینکه این عادات جدید و مفید برای سلامتتان را حفظ کنید، بالا می برید.

منبع : webmd

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا