ماجرای کتاب ( اپل پس از استیو جابز ) چیست

Cook در کتاب ضد اپل Yukari: «بی‌معنی» که نه می‌تواند اپل را تصرف کند و نه می‌تواند به استیو جابز برسد…

افراد زیادی کتاب جدید نویسنده سابق Wall Street Journal به نام Yukari Iwatani Kane، در مورد شرکت اپل بعد از استیو جابز را دوست نخواهند داشت.

از استیو جابز

کتاب اپل پس از استیو جابز

عنوان کتاب، Haunted Empire (با قیمت 99/14 دلار در فروشگاه iBooks) است، می‌توانست به دلیل پیش‌داوری او که روز های خوش اپل سپری شده است، نام آن را «اپل محکوم به فناست» بگذارد.

نویسنده ادعا می‌کند که نوشته او مبتنی بر 200 مصاحبه در مورد مدیرعامل های فعلی و اسبق اپل است، از هیچ‌کدام از آنها نام نبرده است. این نوع روزنامه‌نگاری با تصورات بد فقط غم انگیز است: شایعات در صدد هستند نشان دهند که اپل در اغتشاش، نزول و در بحبوحه «خطرات و فرصت‌هایی است که یک شرکت نمادین پس از فقدان رهبر رویایی خود مواجه می‌شود».

نویسنده در عبارتی، رئیس فعلی اپل را یک «ماشین» و «مسحورکننده» توصیف می‎کند، در جای دیگر چهره همه‌فن‌حریف او را «فاجعه‌بار» می‌خواند و توانایی های رهبری او را به دلیل اینکه ظاهراً بسیار پر توقع و در عین‌ حال سهل‌انگار است، زیر سؤال می‌برد.

چهره داغدار اپل پس از استیو جابز در طول مدیرعاملی Tim Cook از بین نرفته است که امروز به CNBC رفته است تا Haunted Empire را تلاشی بی‌معنی که ذات شرکت و استیو جابز ، بنیان‌گذار رویایی آن را «نمی‌تواند بگیرد» بخواند، همچنین Kane در پاسخ بیانیه‌ای از طریق پست الکترونیکی به Re/code فرستاده است.

Cook به CNBC گفت:

این اظهارات بی‌معنی متعلق به تعدادی از کتاب های دیگری است که در مورد اپل خوانده‌ام. او نمی‌تواند، جای استیو جابز یا هر فرد دیگری را در شرکت بگیرد.
اپل بیش از 85000 کارمند دارد که هر روز بر سر کار می‌آیند تا بهترین کارشان را انجام دهند تا بهترین محصولات دنیا را بسازند تا از خود در جهان اثری باقی بگذارند و آن را از روزی که تحویل گرفته‌اند بهتر نمایند.

این عقیده از روز اول در قلب اپل بوده و در دهه‌های پیش رو نیز خواهند ماند. من به آیندمان بسیار مطمئن هستم.

Kane در بیانه قابل پیش‌بینی خود به Re/code پاسخ داد:

با احساسات قوی Tim Cook نسبت به کتاب، او باید عصبانی شده باشد. حتی من از نتایج خودم شگفت‌زده شدم پس من این احساسات را درک می‌کنم.

من از صحبت با او یا هر فرد دیگری به‌صورت عمومی یا خصوصی خوشحال می شوم.

Cook نیز بیانیه‌ای از طریق ایمیل به Re/code ارسال کرد.

او در ایمیل چنین نوشت: «افراد زیاد در تاریخ به ما شک داشتند، آنها فقط ما را قوی تر می‌کنند».

تا جایی که من به خاطر دارم، این اولین بار است یک مدیرعامل شرکت اپل روی یک کتاب نظر می‌دهد که نشان از میزان رنجش Cook از انتشار Haunted Empire دارد.

تصور می‌کردم ناراحتی Cook به معنی آن است که Yukani دیگر کتابش را بر روی سرویس اپل نخواهد دید؛ اما این بسیار جالب است که برخلاف تمامی منفی نگری ها، اپل کتاب او را روی فروشگاه iBooks نگه داشته است.

تصویری از کتاب Haunted Empire از Seth Weintraub

از استیو جابز

اگر شما تصویر بدبینانه Yukani را از اپل باور داشته باشید، استیو جابز در جمع صد معاون ارشد خود گفته است که اپل هیچ‌گاه تلویزیون مستقل تولید نخواهد کرد به دلیل اینکه «تلویزیون کسب‌وکار وحشتناکی است، آنها تغییر نمی‌کنند و حواشی آنها خسته کننده است».

نقل‌قول بالا با نویسنده رسمی Walter Isaacson، از بیوگرافی استیو جابز که گفت Jobs به او گفته راز تلویزیون را «بالاخره پیدا کردم»، تناقض دارد.

به نظر می‌رسد افرادی که این کتاب را خوانده‌اند با Haunted Empire برای نقد اپل به خاطر نقادی موافق باشند.

از مقاله بررسی Seth Weintraub:

کتاب، آن نتیجه‌ای را می‌گیرد که برای آن آماده شده است (متأسفم، در انتهای آن شگفتی وجود ندارد). اپل در سقوط آزاد است (باوجود افزایش تعداد فروش).

کارمندان آن به‌محض دریافت سهامشان به گوگل و دیگر شرکت های نوپای دره سیلیکون می روند؛ اگر تا آن زمان صبر کنند.

در پشت‌صحنه، روحیه کارکنان پایین است و در تقلا برای یافتن حس هدفمندی خود هستند. جایی برای باور اینکه اپل می‌تواند، در واقع، «سال‌های بسیار نوآورانه‌ای پیش رو دارد» وجود ندارد و باید از جملات استعفای استیو جابز استفاده کنند.

فقط برای اینکه احساس Haunted Empire را داشته باشید، نویسنده با تحلیل خود از Cook به این نتیجه می‌رسد که رئیس اپل «می‌توانست در دل کارمندانش دلهره بیندازد اما همچنین می‌توانست با یک کلمه تمجید آنها را به‌زحمت شبانه‌روزی تشویق نماید».

Yoni Heisler در چالش با خوی روزنامه‌نگاری Kane کار بزرگی انجام داد:

چالشِ ذاتی در نوشتنِ هر کتابی در موردِ اپل آن است که این شرکت به شدت بسته است. حتی کارمندان سابق به طور غیر منتظره‌ای وفادار هستند و از صحبت کردن در مورد دوران کاری‌شان در این شرکت پرهیز می‌کنند. در نتیجه، نویسندگانی در جایگاه Kane اغلب باید روایت خود را بسازند و روی آن کار کنند.

نتیجه نهایی، در این مورد، کتابی است که فرضیه خود را تضعیف می‌کند. با ارائه دادن نظرات خود به‌عنوان واقعیات و صرف کردن زمان زیادی برای تعبیر مسائلی که هیچ اثری بر جنبه‌های نوآورانه آینده نداشته؛ ما با کتابی روبرو هستیم که نمی‌تواند چهره جذاب و آموزنده‌ای از امپراتوری اپل که Kane می‌خواهد نا امیدانه باور کنیم توسط استیو جابز «متروکه شده است» ارائه نماید.

Haunted Empire توسط HarperBusiness منتشر شده است.

همچنین Yukari Kane و Leander Kahney ویراستار Cult of Mac و Fred Vogelstein از Wired در مورد اپل به بحث پرداخته اند.

می‎توانید این کتاب را با بهای 14/99 دلار از iBooks Store خریداری کنید.

می‎توانید از Amazon نیز این خرید را انجام دهید.

فکر می‌کنید کتاب Haunted Empire را خواهید خواند؟

به علت آن که ارزش نداشت، من از خرید آن ابراز تأسف می‌کنم.

از نظر من این کتاب پیروی از عواطف و احساسات است. اگر جای شما بودم، به‌جای این کتاب، کتاب بیوگرافی رسمی Walter Isaacson از استیو جابز را با بهای تنها 6/99 دلار از iBooks Store خریداری می‌کردم.

idownloadblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا