آیا جراحی های کاهش وزن مناسب شما هستند ؟

شما می توانید یکی از کاندیدهای انجام جراحی برای کاهش وزن باشید اگر:

  • یک فرد بزرگسال با چاقی بیش از حد باشید، بویژه اگر مشکلات مرتبط با چاقی هم، نظیر دیابت نوع 2، دارید.
  • از خطرات و مزایاب جراحی با اطلاع هستید.
  • آماده این هستید که نحوه ی خوردن خود را بعد از جراحی تعدیل و تغییر دهید.
  • خود را متعهد به انجام تغییر در شیوه ی زندگی خود کرده اید تا کاهش وزن خود را حفظ کنید.

4 (1)

معمولا نوجوانان تحت عمل جراحی برای کاهش وزن قرار نمی گیرند مگر اینکه بی نهایت چاق باشند، و شاخص توده ی بدنی آن ها حداقل 35 باشد و مشکلاتی داشته باشند که در ارتباط با وزن آن ها باشد.

اگر شما قصد انجام جراحی را دارید، با دکتر خود صحبت کنید تا بررسی شود انجام آن گزینه ی مناسبی برای شما می باشد یا خیر.

4 نوع جراحی برای کاهش وزن

زمانی که تحت جراحی برای کاهش وزن قرار می گیرید، جراح شما در روده ی کوچک یا معده ی شما، یا هر دو، تغییراتی ایجاد می کند. به طور معمول جراحان از 4 روش جراحی برای بیمارانی که مایل به کاهش وزن هستند، استفاده می کنند یعنی:

Gastric Bypass (جراحی کنارگذاری معده ): ممکن است دکتر شما اسم این جراحی را RYGB بگذارد. جراح تنها مقدار بسیار اندکی از معده ( اسم آن کیسه ی کوچک نامید می شود ) را باقی می گذارد. این کیسه ی کوچک نمی تواند مقدار زیادی غذا را در خود نگه دارد، بنابراین شما کمتر غذا می خورید. غذایی که شما می خورید از معده رد می شود و مستقیم از کیسه ی کوچک به سمت روده ی کوچک شما می رود. این جراحی اغلب اوقات از طریق چند شکاف کوچک با استفاده از یک دوربین انجام می شود تا بخش درونی دیده شود (جراحی با لاپاراسکوپ). دکتر ها همچنین می توانند یک جراحی از نوع mini-gastric bypass را انجام دهند که به شیوه ی مشابه از طریق لاپاراسکوپ انجام می شود.

Adjustable Gastric Band (حلقه گذاری قابل تنظیم معده): جراح یک حلقه کوچک حول بخش بالایی معده ی شما قرار می دهد. این حلقه دارای یک بالن درون خود است تا بتواند میزان شل یا سفت شدن حلقه را با آن تنظیم کرد. این حلقه مقدار غذایی که به درون معده ی شما می شود محدود می سازد. این جراحی از طریق یک لاپاراسکوپ انجام می شود.

Gastric Sleeve: در این روش جراحی، جراح اکثر بخش های معده را برداشته و تنها بخش باریکی از قسمت بالایی معده را که آستر شکمی، نامیده می شود باقی می گذارد. این جراحی ممکن است سرکوب کننده هورمون گرسنگی ghrellin باشد، در نتیجه شما کمتر بخورید.

Duodenal Switch (جراحی انحراف بیلیو پانکراتیک): این جراحی بسیار پیچیده است که باعث حذف اکثر بخش های معده می شود و از یک آستر شکمی برای بای پاس اکثر قسمت های روده ی کوچک شما استفاده می شود. این روش میزان غذایی که شما می خورید را محدود می کند. و هم چنین به این معنا است که بدن شما فرصت زیادی برای جذب مواد غذایی از غذایتان نخواهد داشت، که می تواند به معنای این باشد که شما به مقداری که ویتامین و مواد معدنی نیاز دارید، نتوانید جذب کنید.

Electric implant: سیستم قابل شارژ استاد (Maestro Rechargeable System) نظیر یک دستگاه تنظیم کننده ی قلب عمل می کند تا پالس های الکتریکی را به عصب بین معده و مغز برساند، عصبی که اسم آن عسب vagus می‎ باشد. این عصب به مغز زمانی که معده پر است را اعلام می کند. این دستگاه درون شکم کار گذاشته می شود و دارای یک کنترل از راه دور است تا آن را بتوان از خارج بدن کنترل کرد.

هر کدام از روش های جراحی را انتخاب کنید، باز هم نیاز است که بر خوردن یک رژیم غذایی سالم تمرکز کنید و فعالیت بیشتر را در بخشی از شیوه ی زندگی خود قرار دهید.

مزایای جراحی به منظور کاهش وزن

بعد از عمل جراحی به منظور کاهش وزن، اکثر افراد به مدت 18 تا 24 ماه وزن کم می‎ کنند. بعد از آن، بسیاری از افراد اندکی از وزن از دست رفته شان را به دست می آورند، ولی افراد خیلی کمی دوباره تمام وزن از دست رفته را به دست می آورند.

اگر شما از آن دست افرادی هستید به خاطر چاقی بیش از حد مشکلات دیگر پزشکی هم داشته اید، این موارد بعد از جراحی معمولا بهود پیدا می کنند. بعضی از عارضه ها، نظیر دیابت، می توانند سریعا بهتر شوند. دیگر عارضه ها، نظیر فشار خون بالا ممکن است اندکی بیشتر طول بکشد تا به حالت نرمال برگردند.

163055_345

خطرات و عوارض جانبی

متداول ترین عوارض جانبی شامل حالت تهوع، استفراغ، نفخ، اسهال، بیش از حد عرق کردن، افزایش گاز در بدن و گیجی، می شوند.

عوارض جانبی جدی می توانند شامل مواردی نظیر خون ریزی، عفونت، تراوش از محل هایی که بخیه های شما قرار دارند، و لخته های خون در پاها شود که می توانند به سمت قلب و شش ها حرکت کنند. اکثر افراد این عوارض جانبی را نخواهند داشت.

مشکلات طولانی مدتی که به دنبال جراحی شکل می گیرند بستگی به نوع جراحی که داشته اید، دارند. یکی از متداول ترین مسائل، بویژه در رابطه با کنارگذاری معده، سندرم دامپینگ (dumping syndrome) است که در آن غذا به سرعت به میان روده ی کوچک حرکت می کند. علایم آن شامل، حالت تهوع، ضعف، عرق ریختن، بیهوش شدن، اسهال بعد از خوردن، و قادر به نخوردن شیرینی جات است بدون اینکه احساس ضعف شدیدی داشته باشید. این علایم می تواند در نزدیک به 50% افرادی که عمل جراحی کاهش وزن را انجام داده اند بروز کنند. ولی اجتناب از غذاهای دارای قند زیاد و جایگزین کردن آن ها با غذاهای دارای فیبر زیاد می تواند جلوی آن را بگیرد.

سنگ های صفراوی می توانند زمانی که شما به سرعت وزن از دست دهید، شکل گیرند. برای جلوگیری از شکل گیری آن ها، دکتر شما ممکن است خوردن برای 6 ماه اول بعد از جراحی خوردن مکمل های نمک صفرا را توصیه کند.

شما همچنین باید مطمئن شوید که میزان مواد غذایی که مصرف می کنید به اندازه ی کافی است، به ویژه اگر جراحی باعث شده است کار بدن شما در جذب مواد غذایی سخت تر باشد.

به دلیل کاهش سریع وزن و کمبود مواد غذایی که می توانند به بدن آسیب برسانند، دکتر ها اغلب اوقات به زنانی که در سن باروری قرار دارند و میخواهند عمل جراحی برای کاهش وزن را انجام دهند، پیشنهاد می کنند تا زمانی که حالت وزنی آن ها به حالت پایدار نرسد، از بارداری خودداری کنند.

منبع : webmd

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا