تلاش شرکت سوآچ برای کسب علامت تجاری “One more thing”

سوآچ سعی در توجیه کسب علامت تجاری ‘One more thing’ را با یک توضیح مسخره دارد

شرکت سوآچ دارد طوری عمل می‎کند که عمل جدال آمیزش در رابطه با کسب علامت تجاری “One more thing” هیچ ارتباطی با اپل ندارد.

یکی از سخنگویان این کمپانی به سایت Techradar امروز گفت که علامت تجاری این کمپانی در رابطه با اصطلاح “One more thing” (یک چیز دیگر) از شوی تلویزیونی به اسم “Columbo” الهام گرفته شده است، توضیحی که باور آن برای افرادی که اخبار تکنولوژی را دنبال می‎کنند، مشکل است.

1.Swatch-image-001

اخیرا این شرکت ساعت سازی سوییسی موضوع یک نوع استهزای اینترنتی به دنبال کسب علامت تجاری اصطلاح “یک چیز بیشتر” شده است، اصطلاح معروفی که هم بنیان گذار و مدیر ارشد اجرایی مرحوم اپل یعنی استیو جابز زمان معرفی محصولات شگفتی آور جدید این شرکت در طول رخداد‎های رسانه‎ای اپل به کار می‎برد.

برایم جوک بگو

توضیح سوآچ در بهترین حالت خنده آور و در بدترین حالت شدیدا نگران کننده است.

یکی از سخنگویان این کمپانی گفت “در رابطه با این موضوع، این نام از نقل قولی از زبان کاراگاه Columbo گرفته شده است که در شوی تلویزیونی به همین نام می‎گفت “فقط یک چیز بیشتر “- آشکار است که تیم طراحی ما قصد این را دارد که مجموعه‎ی جدیدی را عرضه کند که از “فیلم نوآر” الهام گرفته شده است.”

ذکر این نکته مهم است که کمپانی سوآچ در حال حاضر فاقد یک ساعت یا مجموعه‎‎ی ساعتی تحت نام “فیلم نوآر” است. او توضیح خود را چنین ادامه داد که سوآچ، نظیر اکثر کمپانی‎های دیگر، برای تمامی اسامی ساعت‎های خود، یا نام مجموعه‎‎های خود، در دسته بندی‎های مختلف، علامت تجاری قرار می‎دهد.

او گفت که در مجموعه‎ی فعلی، شما می‎توانید اسامی نظیر‘Moitié-Moitié’ یا ‘Centrino’ را پیدا کنید که از متخصصان آشپزی ( غذای بسیار مشهور سوییسی cheese fondue ) یا اصطلاحات فنی، الهام گرفته شده‎اند.

دیگر علامت‎های تجاری سوآچ از “فیلم‎ها الهام گرفته شده‎اند.”

سواری سوآچ بر برند اپل

نیک هایک (Nick Hayek) مدیر ارشد اجرایی سوآچ اخیرا ساعت اپل را یک اسباب بازی اعلام می‎کند.

او گفت که دستگاه قابل پوشیدنی اپل “نه یک تحول بلکه یک اسباب بازی شگفت انگیز،” است، او همچنین اضافه کرد که سوآچ به این زودی‎ها حاضر نیست “کامپیوتر‎ها را به روی مچ دست انسان” بیاورد.

2.one-more-thing

نظر او اهانتی به Elmar Mock فردی که در خلق سوآچ نقش داشته است، به شمار می‎رود که اخیرا گفته است “این دستگاه اپل فشار زیادی را بر صنعت سنتی ساعت و کار در سوییس اعمال خواهد کرد.”

او حتی اشاره کرده بود که “اپل سریعا موفق خواهد شد”، در حالیکه دیگران شکست خورده بودند.

سوآچ هم علامت تجاری برای “One More Thing” و هم برای Swatch One More Thing” را به دست آورده است. علامت‎های تجاری برای کامپیوتر‎ها، دستگاه‎های پرتابل، پخش کننده‎های فایل‎های رسانه‎ای، سخت افزار ارتباطات تلفنی و بیسیم و، درست حدس زدید، ساعت‎ها.

فعلا، سوآچ به نظر می‎رسد که در رابطه با اضافه کردن یک سری قابلیت‎های خاص هوشمندانه به ساعت‎های سنتی خود، خوشحال باشد. به عنوان مثال، ساعت Touch Zero Two این شرکت که اخیرا عرضه شد دارای تکنولوژی NFC و سیستم‎های پرداخت موبایل می‎باشد.

نظرات پایانی

به لطف استیو جابز اصطلاح “One more thing” در بین اهالی تکنولوژی بسیار معروف شد، یعنی هم بنیانگذار مرحوم اپل که از آن به شکل موثری زمان رونمایی از محصولات شگفت آور در رخداد‎‎های رسانه‎ای این کمپانی، استفاده می‎کرد.

مدیر ارشد اجرایی فعلی اپل یعنی تیم کوک از این اصطلاح در کنفرانس مطبوعاتی رونمایی از ساعت اپل در ماه شهریور سال 2014 برای اولین بار به صورت عمومی استفاده کرد.

سوآچ در یک اقدام جدال آمیز دیگر علیه اپل، به دنبال کسب یک علامت تجاری برای اصطلاح “Tick different” است، به نوعی بازی با تکیه کلام اپل یعنی “Think Different“ است که از دهه‎ی 90 در اذعان عمومی شکل گرفته است.

3.Tim-Cook-One-More-Thing-001

سوآچ همچنین اپل با دست مایه کردن تلاش‎های این کمپانی برای کسب علامت تجاری برای نام “iWatch” در چندین کشور، دست انداخت، با اعلام این حرف که این علامت تجاری بسیار مشابه با علامت تجاری شرکت سوآچ یعنی “iSwatch” می‎باشد. چنین حرکتی باعث شد که اپل دستگاه‎های قابل پوشیدنی خود را تحت نام Apple Watch عرضه کند.

من یک لحظه هم نمی‎توانم توضیح خنده دار سوآچ را قبول کنم چون هیچ کدام از تلاش‎های آن‎ها برای کسب علامت‎های تجاری برای نام “iWatch” یا اصطلاح “One more thing” به نظر نمی‎رسد تصادفی باشد.

idownloadblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا