صحبت در رابطه با پورت مخفی ساعت اپل

در هر دو نسخه بررسی ساعت اپل که به ژورنالیست‎ها و واحد‎های دمو در فروشگاه‎های خورده‎فروشی این ساعت فرستاده شده است، پورت مخفی و مطرح نشده‎ای قرار دارد که اپل تصمیم گرفته است در بین عموم از آن صحبت نکند.

1

سایت TechCrunch در ماه مارس چنین گفت که این پورت که شبیه پورت ورودی کابل لایتنینگ در آیفون‎ها و آیپد‎ها است، طبق شنیده‎ها برای موارد تشخیص عیب و دسترسی مستقیم به سیستم عامل ساعت استفاده می‎شود. برای دیدن این پورت مخفی بر روی ساعت کافی است اسلات پایینی بند ساعت را باز کنید.

براساس پست‎هایی که در شبکه‎های اجتماعی منتشر شده است و تصاویری که جان گروبر (John Gruber) هفته گذشته در توییتر به اشتراک گذاشت، این پورت دارای 6 پین است.
در این پست، من قصد دارم یکسری از کاربرد‎های احتمالی این پورت مرموز را نام ببرم و توضیح دهم چرا من فکر می‎کنم ساعت‎هایی که به دست مشتریان از تاریخ 24 آوریل می‎رسد، مهم است دارای این پورت باشند.

به عنوان شروع باید گفت این پورت بسیار شبیه به ورودی کابل لایتنینگ است، که تنها از 6 پین از 8 پین موجودش طبق نوشته TechCrunch استفاده می‎کند.

در بین نشریات و ژورنالیست‎ها چنین فرضیه‎ای شکل گرفت که این پورت بازار ساخت بند‎های هوشمند را که با خود ساعت در تعامل باشد، باز می‎کند. همانطور که به یاد می‎آورید به همین نحو بود که اخیرا ساعت هوشمند پبل اعلام شد که از بند‎های ساخته شده توسط شرکت‎های شخص ثالث برای برقراری ارتباط با نرم‎افزار و سنسور این ساعت، استفاده می‎کند.

سایت 9to5Mac ولی این فرضیه را رد می‎کند و چنین گزارش می‎دهد که این پورت در واقع یک پورت لایتنینگ است که برای آزمایش استفاده می‎شود. این نشریه همچنین طبق گفته‎ها از یک منبع ناشناس متوجه شد که در ساعت‎هایی که به دست مشتریان می‎رسد این پورت وجود نخواهد داشت.

ولی طبق گفته یکی از خوانندگان سایت MacRumors، ساعت‎هایی که درون فروشگاه ارائه می‎شوند دارای این پورت هستند ولی مشخص نیست که این نمونه‎ها مشابه همان ساعت‎هایی است که به دست مشتریان می‎رسد یا خیر.

2

همانطور که من اشاره کردم، این پورت با بازکردن اسلات زیر بند پایینی ساعت آشکار می‎شود. اپل وجود این پورت را در هیچ سند و مدرک رسمی برای کاربران و توسعه دهنده‎گان توضیح نداده است. به علاوه، خواننده سایت MacRumors تایید کرده است که کارکنان فروشگاه‎های خرده فروشی اپل برای استفاده از این پورت تعلیمی ندیده‎اند.

به نظر من، احتمال این می‎رود که از این پورت برای نصب سیستم عامل ساعت در طول روند ساخت آن استفاده شده است. چیزی که ما (هنوز) از آن آگاه نیستیم این است که آیا ما خودمان اجازه به ری‎استور کردن نرم‎افزار ساعت داریم یا اینکه برای آن نیاز به اتصال کابلی با iTunes داریم. همانطور که برای آپدیت‎های معمول نرم‎افزاری، هنوز مشخص نشده است که فریم ویر‎های ساعت از طریق اپلیکیشن همراه iPhone ارائه می‎شود یا خیر.

برگرداندن ساعت به تنظیمات کارخانه‎ای از طریق iTunes دسکتاپی زمانی که همه چیز از کار می‎افتد از نظر من باید منطقی باشد. گرچه من اینجا فقط در حال فرضیه‎سازی هستم، ولی باید شبیه به فرآیند برگرداندن Apple Tv به تنظیمات کارخانه‎ا‎ی باشد. همانطور که می‎دانید، این محصول اپل دارای یک پورت در پشتش است که به شما اجازه می‎دهد در iTunes این دستگاه را به تنظیمات کارخانه‎ای خود با استفاده از یک کابل میکرو یو اس بی، برگردانید.

3

حتی اگر فریم‎ویر‎های ساعت از طریق فضای ابری ارائه شود، یک وقفه ممکن است در طول فرآیند آپدیت نرم‎افزاری رخ دهد که به صورت بالقوه باعث بی‎استفاده شدن نرم‎افزار می‎تواند شود.

یا، امکانات شبکه‎ای ساعت (وای فای و بلوتوث) ممکن است به علت یک مشکل نرم‎افزاری پیش‎‎بینی نشده از کار بیافتند. در این رابطه خاطرات یک آپدیت خراب فریم‎ویر که باعث بریک‎ شدن آیفون کاربران شد، هنوز تازه است.

فاکتور‎های دیگری نیز می‎تواند باعث بریک شدن سیستم عامل ساعت شود. و همانطور که همه ما می‎دانیم، دستگاه‎های بریک شده باید به تنظیمات کارخانه‎ای برگردانده شوند، که برای این امر نیاز به نصب آخرین نرم‎افزار از طریق iTunes است.

برای همین است که من فکر میکنم ساعت اپل نیاز به یک پورت سخت‎افزاری دارد.

و حتی اگر اجرای ریست‎کردن نرم‎افزار ساعت نیاز به بازدید از اپل استور ‎شما داشته باشد، نابغان شرکت اپل هنوز باید به دنبال راهی برای اتصال دستگاه مشکل دار شده به یک کامپیوتر باشند تا بواسطه آن عیب یابی و ریست کار‎خانه‎ای را انجام دهند.

آخرین مورد ولی نه آنقدر مهم این است که، این پورت بطور بالقوه باعث آسان شدن عمل جیل‎بریک کردن می‎شود.

به نظر شما این پورت مخفی برای چه چیزی است؟

به هرحال، اگر شما با دقت نگاه کنید متوجه خواهید شد که اپل درون اسلات بند دیگر ساعت “اسمبل شده در چین- طراحی شده توسط اپل در کالیفرنیا-” را حک کرده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا