تاتو‎ها باعث ایجاد مشکل برای سنسور ضربان قلب اپل می‎شوند

زمانی که شما مچ دست خود را بلند می‎کنید، ساعت اپل شما می‎تواند باعث روشن شدن صفحه ساعت شود یا آخرین فعالیت شما را نشان دهد. چنین قابلیتی که Wrist Raise (بالا بردن مچ) نامیده می‎شود از سنسور ضربان قلب استفاده می‎کند که نیاز به تماس پوستی دارد.

3

ولی طبق گفته کاربران رسانه‎های اجتماعی نظیر Twitter و Reddit ، مچ‎های دستی که روی آن‎ها تاتو شده است باعث به اشتباه انداختن ساعت اپل می‎شوند، بطوریکه ساعت اپل فکر می‎کند اصلا روی مچ قرار نگرفته است و باعث بوجود آمدن انواع مختلفی از مشکلات می‎شود.

ابتدا، فعال سازی ساعت به دنبال قابلیت بالا بردن مچ ممکن است دیگر کار نکند یا ممکن است به اشتباه عمل کند. حتی به شکل حادتری، افرادی که دارای مچ تاتو شده هستند ممکن است نوتیفیکیشن‎ها را دریافت نکنند. به علاوه، دریافت اشتباه ضربان قلب طبق گزارش‎ها نیز گزارش شده است، بطوریکه تاتو‎های دارای جوهر تیره باعث ایجاد اختلال در سنسور ضربان قلب ساعت اپل می‎شوند و در نتیجه باعث می‎شود این اپلیکیشن مخصوص تناسب اندام هرچند از گاهی توقف داشته باشد.

و چون این سنسور در تضاد با تاتو‎‎های دارای جوهر تیره قرار دارد، این دستگاه بعد از آنکه به اشتباه فکر می‎کند تماس خود را با پوست از دست داده است، درخواست کدعبور شما را خواهد کرد. یک عارضه جانبی دیگر این است که: Apple Pay، ویژگی دیگری که نیازمند تماس با پوست است، از کار می‎افتد و باعث می‎شود شما دوباره پین (PIN) امنیتی خود را وارد کنید.

یکی از مالکین ساعت اپل یعنی مایکل لاول (Michael Lovell) که تحت تاثیر این قضایا قرار گرفته است به سایت Cult of Mac گفت که “من از روز جمعه متوجه شدم که هر بار که صفحه ساعت روشن می‎شود باید کدعبور را وارد کنم، بنابراین برای اینکه ساعت قابل استفاده باشد آن را در آوردم.”

بعد از تماس با بخش پشتیبانی اپل، او مجبور به تعویض دستگاه خود شد ولی فایده‎ای نداشت.

مایکل به دنبال قراردادن ساعت روی مچ تاتو شده خود همچنین متوجه شد که کار این اپلیکیشن هر چند ثانیه یکبار در طول تمرین دو متوقف می‎شود. او سپس ساعت را روی مچ دیگر خود که تاتو نشده است قرار داد. ساعت به خوبی کار می‎کرد.

یکی دیگر از کاربران دارای مچ تاتو شده که چنین چیزیی را تجربه کرده بود در سایت Reddit چنین حرفی را به اشتراک گذاشت:

هر زمان که صفحه نمایش ساعت تیره شد ساعت قفل می‎شد و از من درخواست رمز عبور می‎کرد. من نوتیفیکیشن‎ها را دریافت نمی‎کردم. نمی‎توانستم علت این امر را بویژه از آنجاییکه ساعت اصلا تماس خود را با پوست من از دست نداده بود متوجه شوم.

دیگر داشتم بی‎خیال می‎شدم بنابراین فردای آن روز با اپل تماس گرفتم و سعی کردم ساعت را بر روی دستم بگیرم (بازوی دست چپ من به کل تاتو شده است و جایی که ساعت من نیز قرار می‎گیرد هم تاتو شده است) و ساعت کار می‎کرد. دست من تاتو شده نیست و دیگر نیاز نبود که پسوورد را برای فعال شدن ساعت وارد کنم. زمانی که آن را دوباره بر روی ناحیه‎ای که با جوهر تیره تاتو شده بود قرار دادم، ساعت به صورت خودکار دوباره قفل شد.

و در سایت منبع این مقاله ویدیویی وجود دارد که این عمل به اصطلاح ‘Tattoo-Gate’ را نشان می‎دهد.

بعضی از افراد اشاره کرده‎اند که استفاده از پیگمان‎های رنگی فلزی در جوهر تاتو تاثیر منفی بر روی سنسورهای ضربان قلب خواهد داشت و بنابراین باعث به اشتباه انداختن تکنولوژی کشف مچ ساعت اپل می‎شود.

همانطور که در این پست ما اوایل این هفته توضیح دادیم، مانیتور ضربان قلب بر روی پشت ساعت اپل نور‎‎های LED سبز یا مادون قرمز را چندین و چندبار به مدت یک ثانیه از خود پخش می‎کند که به آن اجازه کشف جریان خود را می‎دهد.

حالا، خود اپل در یک سند پشتیبانی می‎گوید که “یک درصد اندک از کابران ممکن است متوجه آندسته از فاکتور‎های مختلفی شوند که باعث می‎شوند دریافت ضربان قلب کاملا غیرممکن شود.” آندسته از افرادی که ساعت اپل را دارند و مچ دست خود را تاتو کرده‎اند می‎تواند در تعریف اپل از آن درصد اندک کاربران قرار گیرد.

1

سایت iMore یکسری تست انجام داد و طی آن‎‎ها نتیجه گرفت که رنگ‎های تیره می‎توانند باعث ایجاد بیشترین مشکل برای این سنسور شوند. درحالیکه تاتو‎های دارای رنگ‎های روشن‎تر باعث دریافت‎های اشتباه ضربان قلب شدند ولی آن را به طور کامل از کار نیانداختند.

در آزمایش‎های iMore، رنگ‎های کاملا تیره و قرمز باعث اشتباه دریافت شدن ضربان قلب تا 196 ضربان در هر دقیقه شدند، قبل از اینکه این سنسور به علت عدم تماس با پوست به طور کامل از کار بیافتد. برای افرادی که در حال فکر در رابطه با موارد دیگر هستند باید گفت که این دستگاه بدون وقفه و به خوبی بر روی پوست‎‎های دارای خراش، جای زخم و پوست‎های دارای رنگ تیره کار می‎کند چون چنین چیز‎هایی نیمه شفاف هستند.

یکی دیگر از کاربران Reddit چنین اظهار‎نظر میکند

اکسی هموگلوبین دارای چندین پیک جذب (قله جذب) موضعی است که می‎تواند از آن‎ها برای پالس اکسی متری استفاده کرد: یکی سبز، یکی زرد، یکی مادون قرمز و به همین ترتیب موارد دیگر. اپل از پیک‎های قرار گرفته در بخش‎های سبز و مادون قرمز طیف استفاده می‎کند. حالا یکسری واقعیت کلیدی نیز وجود دارد. ملانین و جوهر هردو در جذب فرکانس‎های بالای 500nm به خوبی عمل می‎کنند که متاسفانه شامل فرکانس رنگ سبز هم می‎شود.

ولی جذب ملانین به سرعت سقوط می‎کند تا حدی که ملانین در انتهای مادون قرمز طیف، به سختی چیزی را جذب می‎کند. چنین چیزی در ترکیب با این حقیقت که اپل میزان نور/ حساسیت را به طور پویایی تنظیم می‎کند به این معنی است که مادون قرمز یقینا در افراد سیاه پوست بیشتر رفتاری دوستانه دارد. در جوهر کاهش تدریجی جذب بیشتر است، بنابراین حتی مادون قرمز بر روی آن‎ها جواب نمی‎دهد.

چنین چیزی من را به حرف بعدی‎ام می‎رساند یعنی: این امر ضرورتا یک مشکل بی‎همتا برای ساعت اپل نیست. هرچی نباشد، یکسری محدودیت تکنولوژیکی برای سنسور قلب این ساعت وجود دارد. دوباره محض تکرار باید بگوییم، جوهر تاتو مات و غیرشفاف است و همین باعث جلوگیری از ورود نور سنسور‎ها به پوست شما می‎شود.

اپل اشاره‎ای به مشکلات مچ‎های دارای تاتو در وب‎سایت خود نمی‎کند، ولی نحوه عمل این سنسور را مشخص می‎کند:

خون قرمز است چون نور قرمز را منعکس می‎کند و نور سبز را جذب می‎کند. ساعت اپل از نور‎های LED سبز جفت شده با فوتودیود‎های حساس به نور برای کشف میزان جریان خون از میان مچ شما در هر لحظه‎ی ممکن، استفاده می‎کند.

زمانی که قلب شما شروع به ضربان زد می‎کند، خون در مچ دست شما به جریان می‎‎افتد- و جذب نور سبز- بیشتر است. بین ضربان، این امر کمتر است. اپل ساعت با پخش کردن نور‎های LEF خود به میزان 100 بار در هر ثانیه، می‎تواند تعداد دفعاتی که قلب در هر دقیقه ضربان را دارد و در نتیجه سرعت تپش قلب شما را محاسبه کند.

اگر پیگمان‎های رنگی دارای فلز که برای پردازش جوهر تاتو استفاده می‎شوند واقعا سنسور ضربان قلب را تحت تاثیر خود قرار می‎دهند، بعید است که این مشکل تکنولوژیکی با یک آپدیت ساده فریم ویر سیستم عالم ساعت رفع شود.

2

اگر مچ دست شما تاتو شده است و وقفه‎هایی را در عملکرد سنسور ضربان قلب خود متوجه‎ شده‎اید، استفاده از یک نوار سینه‎ای شخص سوم (third party) به منظور گرفتن ضربان قلب که از طریق بلوتوث با ساعت اپل در ارتباط باشد می‎تواند راه‎حل خوبی باشد، از این نظر که ساعت اپل با مانتیور‎های خارجی ضربان قلب سازگاری دارد.

یک راه حل دیگر هم می‎تواند خاموش سازی ویژگی کشف مچ بطور کلی باشد. با اینکه این امر مانع این می‎شود که ساعت اپل هرزمان که سنسور آن را از کار انداخت از شما پسوورد بخواهد، ولی همچنین باعث غیرفعال کردن Apple Pay و دریافت‎ تماس‎های تلفنی می‎شود (همچنان نوتیفیکیشن‎ها خواهند آمد).

اپل در رابطه با این مشکل اظهار نظری نکرده است، ولی ما این پست را اگر چیزی از آن‎ها بشنویم به روزرسانی می‎کنیم. فعلا، افرادی که قصد خرید این ساعت را دارند و مچ دست خود را تاتو کرده‎اند توصیه می‎شود که در نزدیک‎ترین فروشگاه اپل یک قرار ملاقات برای امتحان ساعت را بگذارند و خودشان ببینند که آیا این ساعت بر روی مچ دست آن‎ها کار می‎کند یا خیر.

ساعت اپل یک ضمانت دریافت ساعت برگشتی بعد از 14 روز استفاده و بروز مشکل را دارد.

خوب، نظر شما در این رابطه چیست؟

من خیلی مشتاق این هستم که بدانم خوانندگان دارای تاتوی ما چه چیزی در رابطه با این مشکل، یا شاید هم باید بگم چیزی که مشکل نیست، می‎گویند؟

idownloadblog

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا