آیا واقعا هک کردن ماشین های تسلا دشوار است ؟

مسئله هک شدن  ماشین ها مشکل جدید کارخانجات ماشین است

هر چند که کمپانی های بزرگ خودرو سازی به این مسئله کمی بی توجه هستند ولی این موضوع در مورد تسلا موتورز متفاوت است.

0

تسلا موتورز شرکت خودروسازی آمریکایی است، که تولیدکنندهٔ خودروهای برقی و قطعات موردنیاز ترن‌های برقی می‌باشد. شرکت تسلا همچنین تولیدکننده پکیج‌های باتری لیتیوم-یون برای سایر خودروسازها، نظیر تویوتا و دایملر آ گ می‌باشد. شرکت تسلا موتورز در سال ۲۰۰۳ توسط مارتین ابرهارد، جفری استرابل و ایلان ماسک تاسیس شد. ایلان ماسک هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره تسلا موتورز فعالیت می‌کند. سهام تسلا در بازار بورس نزدک معامله می‌شود.

برای بررسی موضوع هک خودرو های شرکت تسلا   دو محقق امنیتی به نام های کوین مهافی و مارک راجرز کنفرانسی امنیتی برگزار کردند تا در این کنفرانس نشان دهند که چگونه می توانند یک خودرو تسلا مدل S  را هک کنند اما آنها در این تحقیقات به نتایج جالبی دست یافتند که این موضوع را ثابت می کرد که هک این ماشین به سادگی ای که انها فکر می کرده اند نبوده است .

به همین منظور راجرز و مهافی یک خودرو تسلا مدل S  را خریداری کردند تا بتوانند سیستم آن را به طور کامل بررسی کنند آنها در ابتدا با جدا کردن کنسول مرکزی این ماشین سعی کردند تا راهی برای نفوذ به آن پیدا کنند که نتیجه آن ایجاد یک فایل به نام carKeys.tar شد که آنها می خواستند با نصب این فایل در کنسول مرکزی آن را هک کنند.

اما آنها در این پروژه به موفقیت نرسیدند چرا که در 90 درصد اوقات سیستم امنیتی ماشین ، این فایل را به عنوان ویروس شناسایی کرده و آن را حذف می کرد به همین دلیل آنها تصمیم گرفتند تا از راهی دیگر وارد شوند به همین منظور تلاش خود را به کار بستند تا به پروتوکل خصوصی مجازی تسلا دسترسی پیدا کرده و آن را هک کنند  اما برای دسترسی به این پروتوکل دسترسی فیزیکی لازم است .

به همین دلیل آنها با وصل شدن به کنسول مرکزی ماشین و داشتن این دسترسی توانستند وارد سیستم تسلا شوند و با هک وای فای و کلمه عبور ماشین کنترل کامل ماشین را به دست بگیرند .

البته درست است که این دو توانستد این ماشین را هک کنند اما نکته قابل توجه این است که صاحبان این مدل ماشین نباید از جانب امنیت کامپیوتری ماشینشان نگران باشند چرا که هک ماشین تسلا بدون دسترسی فیزیکی به آن کار بسیار دشوار و حتی غیر ممکنی است .

در واقع مهافی و راجرز ثابت کردند که هک کردن تسلا ممکن است اما هم چنین این را به مردم نشان دادند که هک این ماشین چه قدر سخت می تواند باشد در واقع آنها بعد از این تحقیقات به این موضوع اشاره کردند که این ماشین امن ترین ماشینی است که تاکنون آنها دیده اند .

شرکت تسلا در چند ماه اخیر از هکر های مختلف دنیا دعوت کرده است تا به منظور شناخت باگهای امنیتی این ماشین ، اقدام به هک کردن آن بکنند و برای هک این ماشین جایزه ای بین 25 تا ده هزار دلار در نظر گرفته است

مسلما ماشین تسلا در تامین امنیت سایبری ماشین های خود به خوبی عمل کرده است هر چند که مطمئنا هیچ کس نمی تواند ادعا کند که توانسته است امنیتی صد در صدی برای کاربران خود فراهم کند اما نکته مهم این است که مسلما تسلا نسبت به سایر رقبای خودرو ساز خود در بحث امنیت سایبری ماشین ها بهتر عمل کرده است .

نظرات خود را برای ما در بخش کامنتها ارسال کنید

mashable.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا