سیر تحول نت بوک ها از گذشته تاکنون

نت بوک ها ( نت را با کسره بخوانید ) نسل بسیار کوچکی از لپ تاپ ها هستند که دیر زمانی است پا به دنیای تکنولوژِ همراه گذاشته اند . اندازه مناسب ، کارایی و قیمت کم باعث شده بود نت بوک ها روزگاری یکی از بهترین گجت های ( البته اگر بتوان به این وسیله گجت گفت ) همراه بودند . اما بعد از ظهور گوشی های هوشمند و تبلت ها به نظر می رسد سلیقه مردم تغییر کرده و این وسیله ها کم کم از رونق افتاده اند . در این مقاله با ما همراه با باشید تا سیر پیشرفت نت بوک ها را بررسی کنیم و در نهایت نسل جدید گجت های جایگزین را معرفی می کنیم .

نت بوک

شروع تاریخ نت بوک با سری Eee PC شرکت ایسوس

اغراق نیست اگر بگوییم شروع تکنولوژی نت بوک با محصوصل ابتکاری شرکت ایسوس بود که با نام Eee PC در سال 2007 تولید شد . ( چنان عمری هم ندارد ! ) این خانواده که همچنان در حال تولید است ( با تغییر ) ویژگی های خاصی داشت . وزن کم ، سیستم عامل سبک لینوکسی ، قیمت کم ، باطری بسیار مطلوب جهت شارژدهی بالا و در نهات یک ال سی دی هفت اینچی ( اندازه یک کتاب درسی ) . این محصوصل به دلیل کوچکی و خصوصا عمر بالای باطری آن در مقابل لپ تاپ های سنگین ویندوزی بسیار محبوب شد .

نت بوک

ورود به دنیای ویندوزی ها

با ورود به نت بوک به دنیای ویندوز ماکروسافت تصمیم به تولید ویندوزی بهینه تر برای نت بوک ها کرد ، البته در این امر چندان موفق نبود و نسخه های مینی ویندوز چنان که باید کارایی لازم را برای انجام امور روزمره نداشتند . با تولید نسخه ویستای ویندوز به می آید ماکروسافت از تولید این نسخه از سیستم عامل خود خسته شده و تصمیم گرفت سخت افزار نت بوک ها را سیستم عامل خود وفق دهد . این بود که در اواخر سال 2009 نت بوک ها از نظر سخت افزار و قیمت به نوت بوک ها نزیدک شده بودند و فقط اندازه کوچک آن ها بود که هنوز تمایز ایجاد می کرد .

اما با عرضه انقلابی ویندوز 7 توسط ماکروسافت ورق برگشت ، بالاخره این شرکت توانست سیستم عاملی معرفی کند که در عین کارآیی بر رو سخت افزار پایین تر نیز قابل اجرا باشد . در این سال ماکروسافت نسخه ویندوز 7 ” Starter edition ” را برای نت بوک ها منتشر کرد . اگرچه این نسخه داریا کارآیی بسیار بالایی بود اما به دلیل سبک شدن بسیاری از عملکردهای عادی ویندوز از آن حذف شده بود . ( جالب است بدانید در این نسخه از ویندوز مثلا توانایی تغییر عکس پس زمینه ویندوز را ندارید و باید از نرم افزارهای جانبی کمک بگیرید . ) . البته با ورود نسخه بهینه شده ” Home edition ” که به همان میزان از منابع سخت افزاری استفاده می کرد ماکروسافت فراخوانی برای بروز رسانی به این نسخه داد .

هرچند در ابتدای کار نت بوک با سیستم عامل لینوکس خوش درخشید اما عدم تمایل عمومی به استفاده از این سیستم عامل و سیرصعودی تولید نرم افزارهای ویندوزی باعث شد ادامه راه نت بوک روی ویندوز باشد ، اما هنوز هم چالش استفاده از ویندوز روی نت بوک وجود داشت . عدم انطباق یک سیستم عامل با سخت افزار مناسب باعث تجربه عملکرد بدی روی دستگاه می شد و این احساس که دستگاه خریداری شده عملکردی ندارد کاربر را از خرید پشیمان می کرد .

نت بوک

مرگ نت بوک ها

خیلی از مردم نت بوک را خریدند و از آن استفاده کردند . خرید یک مینی لپ تاپ کوچک صد تا دویست دلاری برای کسانی که استفاده اولیه از دنیای تکنولوژِی داشتند مسلما بسیار خوش آیند بود . اما در ادامه بسیاری از خریداران از خرید خود پشیمان شدند . علت روشن بود با رشد تکنولوژِی نت بوک ها دیگر مثل قبل چشمگیر نبودند . از عدم کارایی گرفته تا حمل سنگین ( نسبت به تبلت ) و عدم هماهنگی ویندوز سنگین با سخت افزار ضعیف !!!

در نهایت سیر فروش نت بوک ها نزولی شد . مسلما خرید یک دستگاه بدون کارآیی کاری بیهوده بود . در این دوره حتی شرکت های بزرگ نیز دیگر تمایلی به تولید نت بوک با سخت افزار ضعیف نداشتند به نظر می رسید تولید همچون محصولی نشان از عدم کیفیت آن شرکت داشت .

حتی با ظهور ویندوز 8 شرکت ماکروسافت نیز تغییری در این سیر نزولی پیش نیامد . جالب این بود که ماکروسافت حتی ویندوز 8 را برای این دستگاه ها بهینه نکرد در حالی نسخه 7 را به همین منظور ویرایش کرد . نسخه “starter Edition” ویندوز هشت به حداقل رزولیشن 1024*768 پیکسل نیاز داشت در حالی که روزلیشن رایج نت بوک ها 1034*600 است و این نشان دهنده عدم توجه ماکروسافت به این دستگاه ها و عدم پشتیبانی آن در نسخه های بالاتر ویندوز است .

نت بوک

از کجا تا کجا؟

به نظر می رسد ایده پس تولید نت بوک ها فقط در زمان خودش کارایی داشت و این دستگاه ها با پیشرفت تکنولوژی به سرعت از زندگی ما حذف شدند . یک نت بوک دستگاه کوچکی بود با قابلیت حمل آسان ، سرعت بالای هارد دیسک ، باطری مناسب و قیمت مناسب تر . این دستگاه در واقع برای وب گردی و کارهای ساده مثل تایپ کردن و گوش دادن به موزیک ساخته شده بود اما در این چند ساله گجت های دیگری پا به بازار گذاشتند که علاوه بر دارا بودن همه این ویژگی ها قابلیت های دیگری نیز داشتند . چطور است به معرفی چند نمونه از این گجت ها بپردازیم :

  • تبلت : یک گجت شناخته شده ، محبوب و پرطرفدار . همانطور کی گفتیم یکی از ویژگی های اصلی نت بوک ها قابل حمل بودن و داشتن باطری قوی برای وب گردی بود . چیزی که در یک تبلت میان رده نیز می توانید براحتی بیابید . اگرچه تبلت ها برای تایپ کردن چندان مناسب نیستند اما استفاده کننده گان از کیبورد نت بوک نیز چندان آن را برای تایپ مناسب نمی دانند . شما با خرید یک نکسوس 7 اینچی می توانید یک کیبورد سخت افزاری به آن متصل کرده و در روی صقحه 7 اینچی که دقیقا مشابه با نسل اولیه نت بوک ها است همه عملیات مشابه را انجام دهید .

 

  • اولترا بوک : به نظر می رسد با ورود اولترا بوک ها ایده پیدایش نت بوک کامل شد . اولترا بوک های ویندوزی و مک بوک ایر جدیدترین نسل از خانواده ای هستند که ایده نت بوک در پس آن بود . این دستگاه ها با قدرت بیشتر و عمر باطری مشابه توانایی های بیشتری نسبت به دیگر نت بوک ها و تبلت ها دارند . همچنین توانایی انجام عملکردهای مشابه یک PC این دستگاه ها را محبوب تر کرده است . این دستگاه ها بسته به نیاز در اینچ های متفاوت عرضه می شوند . اما به نظر می رسد طبیعت قدرت طلب کاربران هنوز سیراب نشده و به دنبال قوی ترین ها در کمترین ابعاد هستند .

 

  • کروم بوک : ابتدای مقاله را به یاد دارید؟ ایده ساخت نت بوک برپایه توسعه بر سیستم عامل لینوکس بود اما فشار بازار و عدم استقبال عمومی از این سیستم عامل سبک باعث شد نت بوک به بازار ویندوز ورود کند . اما با توسعه هسته لینوکس گوگل در اقدامی جالب شروع به تولید محصولی متفاوت کرد . کروم بوک که یک نت بوک بر پایه سیستم عامل لینوکس با رابط کاربری کروم است ایده ای تقریبا نو از گوگل است . این وسیله تقریبا ! تمامی ضعف های موجود در نت بوک های قدیمی را رفع کرده و با عملکردی مناسب در خدمت دوستداران لپ تاپ های کوچک و قابل حمل است . از تغییر ارگونومی کیبورد گرفته تا مرورگری اینترنت مناسب و عمر بالای باتری . به نظر می رسد تولید کنندگان این محصول هنوز نتوانستند مشکل قیمت نزدیک به نوت بوک آن را حل کنند !

نت بوک

و اما تجربه ای که در پشت تولید نت بوک ها نهفته بود ماندگار نبودن یک تکنولوژی است . هرچند ایده اصلی پشت یک تکنولوژی همیشه ماندنی است تکنولوژی که بر پایه آن توسعه می یابد مرتب در ححال تغییر است . حتما شما هم تابحال چند ده نوع تبلت با مارک های عجیب و غریب را دیده اید اما به نظرتان عمر این تکنولوژی ( تبلت ) تا چه زمانی به سر خواهد رسید؟؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا