در آیفون چیزی به اسم “من” وجود ندارد

یکی از جنبه‎‎های پایدار و جادویی آیفون این است که هر فردی که صاحب آن است با دستگاه متفاوتی روبرو می‎شود. دلیل آن را می‎توان به جهان رو به رشد اپلیکیشن‎هایی ربط داد که هر فرد بر اساس نیاز خود می‎تواند از آن‎ها استفاده کند.

چیزی به اسم “من” وجود ندارد، بلکه تمرکز بر “ما” است

در واقع آیفون چگونه به این‎جا رسیده است؟ رسیدن به این مرحله نیازمند تلاشِ عظیمِ تیمی بوده است. نه تنها از سوی اپل و توسعه‎دهندگانش، بلکه هم‎چنین در یک طیف وسیع‎تر، کارگران کارخانه‎ها و افرادی که به مدیریت سازمان‎های وضع استاندارد می‎پردازند و در نتیجه زیرساخت‎های دنیای دیجیتال را می‎سازند نیز در این قضیه نقش دارند و باعث رشد فناوری‎های دنیای آینده می‎شوند.

there-is-no-i-in-iphone-100692195-large

این ارتش بسیار قدرتمند از دیرباز وجود داشته است، ولی طبیعت این تلاش، در آن واحد، هم شخصی و هم عمومی بوده است. به همین علت است که آیفون، آیفون نامیده می‎شود، دستگاهی که انعکاسی از خود کاربر است. ذات این محصول را تلاش برای انعکاس کاربر تشکیل داده است. البته باید گفت اکثر محصولات اپل بر این اصل استوار هستند.

به چه علت؟

این خواست همیشگی اپل بوده است و در نتیجه به دنبال عرضه‎ی محصولاتی بوده است که حتی افرادی که آن‎ها را طراحی می‎کنند قادر به زندگی بدون آن‎ها نیستند.

در گذشته استیو جابز منتقد اصلی جنبه‎های رابط کاربری محصولات اپل در این شرکت بوده است و تا زمانی که جنبه‎های UX محصولات، جنبه‎ی رضایت‎بخشی نداشته بودند مورد تأیید نهایی او قرار نمی‎گرفتند. هنگامی که اسکات فارستال (Scott Forstall) اولین نسخه از اپلیکیشن Maps اپل را ارائه داد چیزی جز شرمساری برای این شرکت به همراه نیاورد چون محصولی عرضه شد که زودتر از موعد و پر از اشتباه به حالت نهایی در آمده بود.

پوشش همه‎گیر

جنبه‎ی دیگر املای آیفون، ساده بودن آن است. تمرکز بر کاربر نهایی ممکن است فردگرایی به نظر آید، ولی همین فردگرایی لازمه‎ی وجود درجه‎ی بالایی از توجه در بین تمامی تیم‎های طراحی، توسعه و ساخت و همکاران تجاری اپل است.

به سادگی می‎توان به دنبال باز کردن جعبه‎ی یکی از محصولات اپل، این قضیه را متوجه شد. تمامی عناصر طراحی سفارشی این شرکت و فرآیند پیشرفته و فناوری‎های ساختی که ممکن است برای پشتیبانی از یک دستگاه وجود داشته باشد به چشم می‎خورد که تمرکز بر نیازهای کاربر دارند، ولی هرکدام از آن‎ها حاصل تلاش و زحمات افراد زیادی هستند.

هرکدام از این بخش‎ها‎ فوق‎العاده پیچیده هستند: دوربین دارای لنزهای دوگانه‎ی آیفون 7 پلاس یا پردازنده‎های سری A را در نظر بگیرید تا مهر تأییدی برای این قضیه باشند که این گوشی‎های هوشمند در صنعت موبایل بهترین هستند. هر کدام از آن‎ها نشان‌دهنده‎ی ماه‎ها یا حتی سال‎ها توسعه و تلاش هستند و بسیاری از این‎ها محصول فناوری‎هایی به شمار می‎روند که اپل امتیاز انحصاری آن‎ها را بر عهده دارد، به جای این‎که از قطعات داخلی موجود در بازار استفاده شود. با وجود تمامی این پیچیدگی‎های ذاتی، هر کدام از این بخش‎ها در کنار هم قرار می‎گیرند تا شکل‎دهنده‎ی یک تجربه‎ی کاربری ساده و نوآورانه باشند.

زنجیره‎ی انسانی

زمانی که از آیفون استفاده می‎کنید در حال استفاده از دستگاهی هستید که به دنبال آن صدها هزار ساعت تلاش دیده می‎شود. ده‎ها هزار فرد بخش‎‌های مختلف این دستگاه و قطعات استفاده شده‌ی داخل آن‎ها را می‎سازند، ده‎ها هزار فرد بیشتر درگیر زنجیره‎ی انسانی طراحی، توسعه و ساخت آن‎ها نیز در شرکت اپل و هم خارج از این شرکت هستند.

این زنجیره به آینده توسعه داده می‎شود، چون نوآوری رو به رشد و هم بی‎پایان است و هم‎چنین مسیری را به گذشته شکل می‎دهد، مسیری به سوی هنرمندان، کیمیاگران و فیلسوف‎هایی که اولین بار واقعیت‎های علمی‌ای که ما قدردان آن هستیم را شناسایی کردند، نظیر قابلیت رسانایی طلا یا طبیعت خاصیت مغناطیسی یا برق.

نوآوری‌ای که این چیزها را می‎سازد به تمامی تاریخ انسانی توسعه داده می‎شود و فراتر از تبعیض‎های رنگی، قومیتی، جنسی و جنسیت‎گرایی پیش می‎رود. معجزه‎ی محصولات الکتریکی که امروزه از آن‎ها استفاده می‎کنید شاید بهترین ثمره‎ی تلاش‎های انسانی به صورت مشترک، جامع و بدون توجه به ملیت باشند.

علم بدون مرز

همان‎طور که آمریکا در بحبویه‌ی انتخابات رئیس جمهوری خود قرار دارد و بریتانیا بی کفایتی دولت انتخاب نشده‎ی Brexit Tory خود را تحمل می‎کند، به نظر می‎رسد منعکس کردن چیزهایی که باید بیشتر از همه قدردان آن باشیم، نظیر آیفون، امر شایسته‌ای باشد چون آن‎ها از طریق همکاری بین‎المللی و موفقیت‎های علمی ساخته شده‎اند که فراتر از سیاست‎های دولت‎ها پیش می‎روند.

آن‎ها در تقاطع فناوری و هنرهای آزاد اندیشانه و انسانی ایستاده‎اند و ریشه‎هایشان در تاریخ و معطوف به آینده‎‎ای است که هرگز قبلا دیده نشده بوده است.

این محصولات حاصل تلاش بین‎‎المللی انسانی و هدایت کننده به سمت یک تغییر شکل اساسی برای نفع رساندن یا به ضرر رساندن هر شخصی بر روی این سیاره هستند.

چیزی به اسم “من” در آیفون وجود ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا