فناوری پرینتر رنگی سه بعدی؛ اختراع جدید اپل

یک اپلیکشن اختراع شده توسط اپل روز پنجشنبه منتشر شد که نشان دهنده‎ی برنامه‎ای با کارآیی بالا در زمینه‎ی چاپ رنگی به صورت سه بعدی با یک قیمت مقرون به صرفه می باشد، و اگر اپل آن را به بازار عرضه کند، به سرعت تبدیل به تیتر تکنولوژی روز خواهد شد.

21

طبق چیزی که توسط اداره‎ی ثبت اخنراع و علائم تجاری ایالات متحده منتشر کرده است این برنامه‎ی جدید اپل، روش و دستگاهی برای چاپ سه بعدی و رنگی تصاویر می باشد.

پرینتر رنگی سه بعدی

صحبت از یک پرینتر رنگی است که تصاویر را با حفظ رنگ های آن به صورت سه بعدی چاپ کند. در حالیکه برخی پرینترهای موجود، با نمونه سازی های حرفه ای و ابزار صنعتی گاهی حتی قیمتی به اندازه‎ی قیمت یک خودرو دارند.

سیستمی که اپل پیشنهاد کرده است بر پایه‎ی فناوری چاپ سه بعدی مدرن می باشد که به وسیله‎ی یک سری لایه های معمولا پلاستیکی، روی یک پلت فرم فایل تصویری دیجیتال را چاپ می‎کند.

بسیاری از راه حل‎هایی که به دما و فشار بستگی دارند مانند PLA یا ABS یک پرینت متحرک گرمایی را ترسیم می‎کنند که اجازه می دهند اجزای تصویر در طول محور X، Y و Z حرکت کند.

به طور کلی، پرینترهای سه بعدی فعلی، با یک سری مکانیسم های پیچیده فقط به چند رنگ انگشت شمار محدود می باشند. تغییر رشته ای اجزای تصویر ممکن است؛ اما این پروسه بسیار مشکل بوده و ممکن است موجب شود که چاپ با کیفیت بالا صورت نگیرد.

22

اپل سیستمی را پیشنهاد کرده که از دو راس یا head برای پرینت استفاده می‎کند، یکی برای وارد کردن مواد پرینت و دیگری برای قرار دادن رنگ. در برخی مدل سازی ها بخش مربوط به رنگ هم راستا و موازی با بخش مواد است و در سایر مدل سازی ها بخش رنگ کلا جدا از سیستم بوده و به صورت وسیله‎ی جانبی به آن افزوده می شود. هر دو نظریه نشان می دهند که زمانی که مواد پرینت سرجای خود هستند رنگ به آن افزوده می شود و تمامی رنگ ها کیفیت خود را حفظ می‎کنند.

روش‎های مناسب برای وارد کردن رنگ عبارت است از: فناوری جوهرافشانی، پاشیدن رنگ با اسپری، قلموی رنگ افشان و نشانگرهای رنگی.

در یکی از نسخه ها، بخش مربوط به رنگ، یک لایه ای را به صورت رسوبی در زمینه قرار می دهد سپس پس از ترسیم بخش دیگر لایه های دیگر روی آن افزوده می شود. فرض دیگر این است که چیزی که قرار است پرینت شود ابتدا کاملا ترسیم می‎شود و سپس با انتخاب برنامه‎ی رنگ آمیزی دلخواه رنگ به آن افزوده می شود. یک پلت فرم با قابلیت حرکت کمک می‎کند که تصویر در طول محور Y حرکت کند.

23

یک روش جایگزین برنامه‎ی رنگ آمیزی قابل چرخش را می افزاید، که قابلیت حرکت 360 درجه حول بخش پرینت را دارد. این موجب می شود هر دو head رنگ و مواد پرینت در یک زمان با هم فعال باشند. همچنین یک بازوی مکانیکی به این سیستم اضافه شده است که موجب افزایش کارایی روش می شود.

اپل در ادامه به جزئیات مربوط به جایگزینی فرآیند رنگ آمیزی می پردازند. از جمله گزینه‎ای برای افزودن رنگ شنی، رنگ مایل به قهوه ای و…که خیلی در تصاویر دیده می‎شود؛ و همچنین چیزهایی که موجب سه بعدی شدن تصاویر می شوند را شرح می دهد.

هنوز مشخص نیست اپل کی این دستگاه پیچیده را روانه‎ی بازار می‎کند اما در سند ثبت اختراع آن نوشته است که کاربرد خانگی خواهد داشت، مثلا در برخی صنعت ها مثل ساخت اسباب بازی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

اپلیکشن چندرنگی و سه بعدی اپل برای اولین بار در تاریخ می 2014 به ثبت رسید و نام Geoffrey Stahl و Howard A. Miller به عنوان مخترعین آن ثبت شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا