صحبت‌های تیم کوک در مصاحبه با Fast Company راجع به آینده‌ی اپل

تیم کوک مدیرعامل اپل در مصاحبه‌ای با Rick Tetzeli و Brent Schlender از وبسایت Fast Compay که امروز صبح منتشر شد به بحث راجع به گستره‌ی وسیعی از موضوعات پرداخت. او در ارتباط با مواردی همچون استیو جابز و میراث او و مقر جدید اپل(iSpaceship) و موارد دیگری صحبت کرد.

1

مدیرعامل اپل همچنین به تردیدها در مورد اپل‌واچ پرداخت و راجع به دیدگاه‌های اپل توضیح داد و گفت به جز ارزش‌ها همه‌چیز در ارتباط با اپل تغییر می‌کند.

در ادامه منتخب از این مصاحبه را برای شما آورده‌ایم:

تردیدها در مورد اپل‌واچ

تیم کوک با اشاره به بحث‌های اخیر در ارتباط با کاربردهای اپل‌واچ و عدم وجود هدف برای آن، تاکید کرد که به مانند iPhone توسعه‌دهندگان از موفقیت این دستگاه سود خواهند برد.

مردم متوجه نمی‌شدند که به iPod نیاز دارند، و متوجه نمی‌شدند که باید iPhone داشته باشند. iPod به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود. منتقدان می‌گفتند “چرا شما به این دستگاه نیاز دارید؟”

صادقانه بگویم، هر کار انقلابی که ما در گذشته انجام دادیم، هیچ کس تصور نمی‌کرد که در هنگام عرضه با موفقیت زیادی روبرو شود. فقط درنگاه به گذشته می‌توان فهمید که آن‌ها چه ارزشی دارند. شاید در مورد اپل‌واچ هم قضیه به همین صورت باشد.

او همچنین گفت که ساعت آنها اولین پوشیدنی بازار نیست همانطور که iPad اولین تبلت بازار نبود و iPhone نیز اولین گوشی هوشمند بازار نبود.

ما در عرضه‌ی MP3 Player اولین نبودیم، در تبلت هم همین‌طور، در گوشی هوشمند هم همین‌طور. ولی ما اولین گوشی هوشمند مدرن را عرضه کردیم و در مورد ساعت نیز همین کار را داریم انجام می‌دهیم، اولین ساعت هوشمندی که ارزش خرید دارد.

کوک گفت که ما به جای اینکه اولین باشیم، صبر می‌کنیم تا درست‌ترین کار را انجام دهیم.

بوروکراسی در شرکت

کوک گفت که اپل حالا یک شرکت بسیار بزرگ است و هرچه که بزرگ‌تر می‌شود و تاثیر آن بر دنیا افزایش پیدا می‌کند بوروکراسی اجتناب‌ناپذیر می‌شود که تا وقتی قابل مدیریت باشد مشکل بزرگی نیست.

ما حجم همکاری‌ها را در دنیا افزایش داده‌ایم و این واضح است که برای این‌که بخواهیم به‌شدت موفق باشیم باید بهترین همکار دنیا باشیم.

جادوی اپل، از دیدگاه محصولات، در تقاطع سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات رخ می‌دهد. بدون همکاری با دیگران، شما یک محصول ویندوزی دارید. و اگراین کار را درست انجام دهید پاداش شما بزرگتر و بزرگتر خواهدشد. بله شما درست می‌گویید. این کار سخت‌تر است و شما باید بر خلاف جاذبه حرکت کنید. ولی اگر حس نکنید که در یک جعبه‌ی کوچک حبس شده‌اید می‌توانید آن را انجام دهید.

اندروید از این نکته رنج می‌برد که این پلتفرم در واقع به مانند محصولات اپل یکپارچگی ندارد.

کوک اشاره کرد “یک شرکت سیستم عامل را می‌سازد، یکی دیگر سخت‌افزار را می‌سازد، و یکی دیگر کاری دیگر را انجام می-دهد.” و ادامه داد “این چیزی است که الآن در مورد اندروید در حال رخ دادن است. همه‌ی این‌ها را که در کنار هم قرار دهید می‌بینید که در زمینه‌ی رضایت مشتری امتیاز بالایی به دست نمی‌آید.”

ارزش‌ها و فرهنگ اپل

کوک اشاره کرد که اپل تحت رژیم فعلی با اپل دوره‌ی استیوجابز تفاوت دارد، با این حال بیشتر دی‌ان‌ای این شرکت دست‌نخورده باقی مانده است.
استیو احساس می‌کرد که اگر اپل در زمینه‌ی ساخت محصولات و ابزارهای عالی برای مردم توانایی دارد آنها در جواب کارهای عالی انجام می‌دهند. او قویا احساس می‌کرد که این کار در واقع ادای دین او به دنیا خواهدبود. ما هم همچنان کاملا به این تفکر اعتقاد داریم و این باور همچنان اعتقاد شرکت است.

سپس او اشاره کرد که این اصلا چیز بدی نیست و گفت که در اپل همه‌چیز می‌تواند تغییر کند به جز ارزش‌ها.

ما هر روز تغییر می‌کنیم. وقتی او بین ما بود ما هر روز تغییر می‌کردیم و حالا هم که او بین ما نیست ما هر روز تغییر می‌کنیم. ولی پایه‌ی این شرکت، ارزش‌های مرکزی این شرکت همچنان به مانند سال 98 و سال 2005 و 2010 ثابت باقی مانده است. من فکر می‌کنم که ارزش‌ها نباید تغییر کند. ولی هر چیز دیگری می‌تواند تغییر کند.

از بین بردن میراث

مدیرعامل اشاره کرد که اپل به محصولاتی که تصمیم می‌گیرد به بازار عرضه نکند به اندازه‌ی محصولاتی که تصمیم می‌گیرد به بازار عرضه کند افتخار می‌کند. همین منطق در مورد فناوری‌های قدیمی نیز برقرار است، و اپل معمولا اولین شرکتی است که یک فناوری را با وجود عدم تمایل دیگر شرکت-ها از دور خارج می‌کند.

یکی از دلایلی که مایکروسافت به مشکل برمی‌خورد این است که آن‌ها نمی‌خواهند از فناوری‌ها و ایده‌های قدیمی خود دست بکشند. اپل همواره مقرراتی راجع به تصمیم-گیری در این موارد داشته است. ما فلاپی دیسک را هنگامی که معروف بود و کاربران زیادی داشت از دور خارج کردیم. به جای انجام دادن کارها به همان شکل سنتی و کاهش ریسک، ما تصمیم گرفتیم درایو نوری را نیز حذف کنیم که تعدادی از مردم عاشقش بودند.

او همچنین راجع به حذف پورت قدیمی 30 پین و جایگزینی آن با پورت ورودی و خروجی بسیار کوچکتر، سریعتر و متقارن Lightning گفت که این کار باعث ناراحت شدن تعداد زیادی از کسانی که در حوزه لوازم جانبی مرتبط با این پورت سرمایه-گذاری کرده‌اند.

ما پورت دستگاه‌ها را عوض کردیم، با این که خیلی از مردم پورت 30پین را دوست داشتند. بعضی از این کارها برای مدتی اصلا محبوب نبود. ولی شما باید این کارها را انجام دهید و ردشوید. ما همچنان این‌گونه عمل می-کنیم.

غیررسمی ماندن

کوک با اشاره به مقر جدید اپل یعنی Apple Campus 2 که رسانه-ها به دلیل شکل بشقاب مانندش به آن iSpaceship می‌گویند گفت که هیئت‌مدیره‌ی جدید سعی می‌کندکه همکاری‌ها را افزایش دهد.

این نکته که اپل هرکاری انجام دهد تا غیررسمی باقی بماند کاملا ضروری است. و یکی از راه‌های غیررسی ماندن با هم بودن است. یکی از راه‌هایی که به شما اطمینان می‌دهد همکاری‌ها زیاد می‌شود این است که اجازه دهید کارمندان با هم دیدار کنند، نه فقط در جلساتی که در تقویم برنامه‌ریزی شده‌اند، بلکه در همه‌ی فرصت‌هایی که همه‌روزه در کافه و یا در زمان پیاده‌روی رخ می‌دهد.

او درباره تصمیم هیئت مدیره در قبال اختصاص یک دفتر به مدیرعامل فقید این شرکت استیوجابز سخنی به میان نیاورد.

کوک ادامه داد: ما در ادامه چه خواهیم کرد، من نمی‌دانم. من نمی‌خواهم وارد آن دفتر شوم. من فکر می‌کنم که او یک انسان غیرقابل جایگزینی بود پس احساس من در مورد هرچیزی که راجع به آن دفتر باشد احساس خوبی نیست.

کوک گفت که دفتر قبلی استیو در مقر فعلی اپل در Apple’s 1 Infinite Loop که درست در کنار دفتر او بود همچنان به همان شکل باقی است.

“رایانه‌ی او همچنان آن‌جاست و میز او هم همچنان دست‌نخورده باقی مانده است. او همچنین در دفترش تعدادی کتاب داشت.” کوک اضافه کرد که “لورن (همسر استیو) تعدادی از وسایل را به خانه برده است.”

“نام او همچنان باید روی در باقی بماند. این همان چیزی است که باید باشد و این همان کاری است که من احساس می‌کنم درست است.”

متن کامل مصاحبه خیلی زیباست پس من به شما توصیه می‌کنم که با کلیک بر روی لینک منبع مصاحبه که در زیر قرار داده شده است کل آن را مطالعه کنید.

در روزهای اخیر، وبسایت Fast Company، برگزیده‌ای از کتاب در دست انتشار “در مسیر تبدیل شدن شدن به استیو جابز” را که زندگینامه‌ای از موسس افسانه‌ای اپل منتشر کرده است. این کتاب در تاریخ 24 مارس یه بازار عرضه خواهدشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا