سبک مدیریت تیم کوک از نگاه کتاب Haunted Empire جدید

وال استریت ژورنال امروز گزیده‌ای از کتاب جدید خبرنگار پیشین خود به نام  Yukari Iwatani Kane منتشر کرده است، این کتاب جدید Haunted Empire, Apple After Steve Jobs نام دارد و نگاهی تازه به شیوه و روش مدیریت تیم کوک دارد.

245138-tim-cook-introduces-iphone-4

آقای کین در این کتاب می‌نویسد; زمانی که تیم کوک در سال 1998 وارد اپل شد، او از هر کسی که برایش کار می‌کرد انتظارات بالایی داشت، و می‌خواست همه افراد جوری رفتار کنند که انگار اپل یک شرکت 20 میلیارد دلاری است، این در زمانی بود که اپل 6 میلیارد دلاری بود و البته بهترین بازده در قیمت و تحویل قطعات داشت.

برای بعضی، کوک شبیه به یک ماشین بود; برای دیگران محکم و با انگیزه بود. او می‌توانست در دل زیر دستانش ترس و وحشت ایجاد کند، اما او همچنین می‌توانست در آن‌ها ایجاد انگیزه کند و آن‌ها را مشتاق کند تا نیمه‌های شب کار کنند تا شاید به وسیله کلمه‌ای از کوک تشویق شوند.

کوک در جلسات عملیاتی که برگزار می‌شد بسیار منظم و مرتب بود، در این جلسات که ممکن بود تا شش ساعت نیز طول بکشد کوک هر مورد را بررسی می‌کرد و هر گونه خطای ممکن را اعلام می‌کرد. این جلسات، به گفته کین، گاهی اوقات برای کارمندان وحشتناک بود.

جذبه در مدیریت تیم کوک

ملاقات و جلسات با کوک می‌توانست بسیار دستپاچه کننده باشد. او جملات را کامل و آرام بیان می‌کرد و کلمه‌‌ای را از دست نمی‌داد. “او در مورد اعداد صحبت می‌کرد بعد از آن جواب می‌خواست” وقتی کوک کسی مورد توجه‌اش قرار می‌گرفت، تا از آن شخص راضی نمی‌شد یکی پس از دیگری سوال می‌پرسید.”چرا اینطور است؟” “منظورت چیست؟” “متوجهم نمیشوم” “چرا واضح‌‌تر نمی‌گویی؟” او می‌دانست که چگونه همین گونه سوال‌ها را 10 بار پشت سر هم بپرسد.

برخلاف جابز، کوک زمانی که از چیزی راضی نبود با سکوت منظورش را می‌رساند. برای مثال، در توضیح یک حادثه پیش آمده و در زمانی که کسی نمی‌توانست یکی از سوال‌های کوک را جواب دهد، کوک تنها سکوت می‌کرد و کلمه‌ای حرف نمی‌زد. تا هر کسی که در اتاق است به میز خیره شود. فضای اتاق با این سکوت به شدت سنگین‌تر می‌شد تا زمانی که کوک چشمش را بر روی آن شخص که از جواب گفتن عاجز مانده بود بردارد، این حالت ادامه داشت تا اینکه کوک در زمان انتظار جواب بسته خوراکی از جیبش در‌بیاورد و شروع به خوردن کند.

Tim-Cook1

با این حال، زمانی که تیم کوک مدیر عامل اپل شد سعی کرد فضای شرکت را نسبت به زمانی که زیر دست جابز بود باز‌تر کند. تصمیم گرفت با کارکنان خود از طریق ایمیل و یا حتی در شهر ملاقات کند و حرف بزند. و همچنین بر خلاف جابز، او تصمیم گرفت با جانی آیو ناهار بخورد، او در کالیفرنیا و در یک کافه به همراه جانی آیو ناهار خورد و خودش را به کارکنان آنجا معرفی کرد و خواست که دیگران نیز در خورد غذا با آن‌ها سهیم شوند.

کتاب Haunted Empire, Apple After Steve Jobs در 18 مارچ منتشر خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا