سخنرانی تیم کوک در رابطه با امنیت و حریم خصوصی

تیم کوک روز گذشته زمانی را در برنامه‎ی زمانی شلوغ خود آزاد کرد تا در رابطه با حریم خصوصی برای افرادی که در نشست “قهرمانان آزادی” مرکز EPIC در واشنگتن گرد هم آمده بودند، صحبتی داشته باشد. EPIC یک مرکز غیر انتفاعی تحقیقاتی است که تمرکز آن در رابطه با شکل دهی مسائل مربوط به حریم خصوصی است و مدیر ارشد اجرایی اپل را به خاطر “خصوصیت رهبری شرکتی اش” دعوت کرده بود.

Tim-Cook-privacy-quote-1024x512

کوک از طریق یک دستگاه پخش ویدیوی از راه دور حضار را مورد خطاب قرار می‎داد و در رابطه با یک سری موضوعات در رابطه با حریم خصوصی، امنیت و اهمیت آن‎ها برای اپل در برابر دیگر غول‎های دنیای تکنولوژی مستقر در دره‌ی سیلیکونی (قطب IT در دنیا) صحبت کرد. TechCrunch قسمتی از متن سخنرانی را به صورت نوشته در آورده است و کاک طی آن حملاتی به فیسبوک و گوگل میکند.

“من از دره‎ی سیلیکونی با شما صحبت می‎کنم، جایی که موفق‎ترین و بزرگترین کمپانی‎ها فعالیت تجاری خود را، از طریق دادن حس امنیت به مشتریان‎شان در رابطه با اطلاعات شخصی آن‎ها، به ثمره رسانده‎اند. آن‎ها حریصانه هرچیزی که در رابطه با شما فرا می‎گیرند را قورت می‎دهند و سعی می‎کنند از آن پول سازی کنند. ما فکر می‎کنیم چنین رویه‎ای اشتباه است. و اپل چنین کمپانی نمی‎خواهد باشد.”

چنین نطقی در راستای نظرات قبلی است که تیم کوک داده بوده است، کسی چندین ماهی الان می‎شود که با صدای بلند دارد جار می‎زند که اپل تنها یک شرکت تجاری جمع آوری کننده‎ی داده‎ها نیست. باید پولی که اکثرا به دست آورده می‎شود ناشی از فروش سخت افزار باشد، در حالیکه کمپانی‎های دیگری نظیر گوگل و فیسبوک به تبلیغات وابستگی دارند.

“ما بر این باور هستیم که مشتری باید کنترل اطلاعات خود را داشته باشد. شما ممکن است از این خدمات به اصطلاح رایگان خوشتان بیاید، ولی ما فکر می‎کنیم که آن‎ها به معنی در اختیار داشتن ایمیل‎ شما، تاریخچه‎ی جستجو‎ی شما و حالا حتی عکس‎های خانوادگی فروختن ‎آن‎ها خدا می‎داند که برای چه اهداف تبلیغاتی می‎باشد. و ما فکر می‎کنیم که روزی فرا می‎رسد که مشتریان خواهند دید که چنین چیز‎هایی برای چه چیزی می‎باشند.”

چنین صحبت‎هایی مخصوصا گوگل را مد نظر قرار می‎دهد، کمپانی که یک سرویس ذخیره‎سازی ابری جدید برای عکس‎ها و ویدیو‎ها در نشست I/O خود هفته‎ی گذشته راه اندازی کرد. این کمپانی با اعلام اینکه چنین سیستمی دارای فضای ذخیره‎سازی نامحدود است سر و صدای زیادی بر پا کرد، ولی بسیاری از افرد از جمله کوک به نظر می‎رسد که اعتقاد داشته باشند چنین چیزی برای مشتریان هزینه‎هایی در بر خواهد داشت (این هزینه‎ها می‎تواند ارائه ایمیل و اطلاعات شخصی و غیره باشد).

کوک در صحبت‎‎های خود در رابطه با رمزنگاری هم صحبت کرد، موضوع داغ دیگری که بسیاری از کمپانی‎های دره‎ی سیلیکنی که در حال مبارزه با دولت برای ساخت یک در پشتی برای خدمات خود برای سازمان‎های اجرای قانون، می‎باشند. کوک چنین طعنه می‎زند که “اگر شما زیر پادری کلیدی برای پلیس‎ها قرار بدهید، یک دزد هم می‎تواند آن را پیدا کند.”

“حذف ابزار رمزنگاری از محصولات ما به صورت کامل، به آن صورت که بعضی از افراد در واشنگتن دوست دارند ما آن را انجام دهیم، تنها به شهروندان تابع قانونی که به ما به خاطر حفاظت از داده‎هایشان اطمینان دارند، ضربه می‎زند. آدم بد‎ها هنوز رمزنگاری می‎کنند، انجام آن آسان است و به سهولت در اختیار همه است. حالا باید گفت که ما احترام بالایی برای اجرای قانون می‎گذاریم و با آن‎ها در زمینه‎های بسیاری همکاری می‎کنیم، ولی در این رابطه ما موافق نیستیم. پس بگذارید به صورت شفاف بگویم که ضعیف کردن رمز نگاری، یا حذف آن، به افراد خوبی که از آن به دلایل درستی استفاده می‎کنند، لطمه می‎زند. و در پایان من بر این باور هستیم که چنین چیزی اثرات مایوس کننده‎ای بر روی حقوق اول قانون اساسی ما دارد و بنیاد اصول پایه‎ی کشور ما را از بین می‎برد.”

به یاد داشته باشید که تیم کوک، به همراه چیز‎های دیگر، یک فروشنده‎ی اپل است، بنابراین باید با شکاکیت کافی به این نظرات نگریست. ولی در رابطه با گوگل و فیسبوک زیاد بیراه نمی‎گوید: هردوی این شرکت‎ها در رابطه با حریم خصوصی کاربران انتقاد‎های زیادی دریافت کرده‎اند، و هردوی آن‎ها در رابطه با بیش از 80% درآمد خود وابسته به تبلیغات می‎باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا