تیم کوک: تروریسم و اطلاعات خصوصی موبایل

تیم کوک می‎گوید، تروریسم نباید مردم را بترساند تا اطلاعات خصوصی‎شان را افشا کنند.

در نیمه‎ی دوم مصاحبه تیم کوک با تلگراف، مدیرعامل اپل ، روی عقیده‎اش بر داشتن اختفا مجددا تاکید کرد. کوک اذعان دارد، با وجود اینکه مصرف‎کنندگان در حال حاضر از عواقب به اشتراک‎گذاری اطلاعات زندگی خصوصی‎شان با شخص ثالث‎ها با خبر نیستند اما بالاخره “روزی متوجه خواهند شد”.

تروریسم

علاوه بر این، کوک با دولت‎هایی که ادعا می‎کنند اشتراک نکات خصوصی زندگی مردم برای مبارزه با ‎تروریسم و جرایم لازم است، کاملا مخالفت می‎کند. برای شرکت‎های فناوری ارائه دادن درب پشتی‎ها (back-doors) به مکانیسم رمزگذاری کار سختی است، اما مفهوم روشن این مصاحبه این است که اپل قویا با این نظریه‌ی دولت‎ها مخالف است. کوک، از اختفا به عنوان “حق ابتدایی و مسلم انسان” یاد می‎کند.

کوک از پایه و اساس با این موضوع مشکل دارد: “هیچ کدام از ما نباید این را قبول کنیم که دولت یا شرکتی حق دارد به اطلاعات شخصی ما دسترسی داشته باشد. این یک حق ابتدایی برای انسان‌هاست. همه‎ی ما برای داشتن اختفا حق داریم، نباید از آن به راحتی بگذریم. نباید به خاطر شایعه پراکنی‎های ترساننده و یا مردمانی که چیزی راجع جزییات نمی‎دانند، از حق خود گذشت کنیم.”

با اینکه کوک معتقد است که تروریسم بد است (“این آدمها نباید وجود داشته باشند.”)، این ایده را که خط مشی‎های زندگی خصوصی مردم باید برای تلافی حمله‎های تروریستی، ضعیف‎تر بشوند، به هیچ‎وجه قبول ندارد. کوک همچنین می‎گوید که حذف کردن لایه‎های رمزگذاری بدین معنی است که اطلاعات خصوصیِ عموم بالاخره گرفته خواهد شد” و تلاش تروریستی هم بدون در نظر گرفتن اشتباه نظری کمپانی، ارتباطات خود را رمزگذاری خواهند کرد.

“تروریست‏ها رمزگذاری می‎کنند، آنها می‌دانند چه کار کنند. اگر ما رمزگذاری نکنیم، آدم‎هایی که با این کار (یعنی کم کردن اختفا) ضربه می‎بینند، آدم خوب‎ها هستند. آنها 99.999 درصد مردمانی هستند که خوبند.”

این مصاحبه با تاکید دوباره‎ی کوک بر عقیده‎ی اپل حول این مسئله  پایان می‎یابد: “شما محصول ما نیستید”، که منظور کوک به داده‎های مربوط به وضع سلامتی، تاریخچه‎ی خرید (منظور Apple Pay است) و حتی ذرات نسبتا کوچک اطلاعات که می‎تواند روی همدیگر گنجینه‌ای از داده‎ها را درست کند، است.

وی ادامه می‎دهد: “ما از فروختن اطلاعات شما به دیگران پول در نمی‎آوریم. فکر نمی‎کنیم این خواسته‎ی شما باشد. ما هم نمی‎خواهیم این کار را انجام دهیم. این کار در سیستم ارزش‎های ما جایی ندارد. آیا از این کار می‎توانیم پول بدست بیاوریم؟ البته. اما زندگی در مورد پول نیست، زندگی در مورد انجام دادن کارِ درست است. این نکته مدت‎هاست یکی از ارزش های مهم کمپانی ما می‎باشد.

9to5mac

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا