آموزش بهینه سازی فضای ذخیره آیفون , آیپد و آیپاد

یکی از مهمترین مشکلات کاربران گجت های هوشمند فضای ذخیره سازی آن هاست که گاهی به دلایلی پر شده و علاوه بر کاهش سرعت عکس العمل گوشی امکان ذخیره سازی فایل های جدید را از کاربر می گیرند . اما آیا مطمئنید فضای ذخیره کافی نیست و همه بخش حافظه به خوبی بهینه شده است؟ یکی از پرمصرف ترین بخش های ( از نظر حافظه ) محصولات شرکت اپل بخش “other” است .

compiphone-and-macbookcopmr

آیفون ، آیپد یا آیپود تا خود را به کامپیوتر خود متصل کرده و برنامه آی تونز را باز کنید . نگاهی به بخش Storage بیندازید همانطور که می بینید بخش تقریبا بزرگی از حافظه  ( مموری ) گجت شما با عنوان “other” پر شده است . اما آی تونز اجازه حذف این بخش را نمی دهد و شما نمی توانید کنترلی روی این مدیریت این بخش داشته باشید . اما در این مقاله به شما می آموزیم که چگونه این بخش را مشاهده ، بررسی و حتی حذف کنید .

مشاهده میزان فضای استفاده شده در بخش other

برای مشاهده میزان فضای اشغال شده توسط این بخش ابتدا گجت خود را به از طریق کابل رابط به کامپیوتر خود متصل کرده سپس برنامه آی تونز را اجرا کنید . سپس روی گزینه نام یا آیکون گجت خود کلیک کرده و در بخش Summary پایین را نگاه کنید .

compview-how-much-other-storage-on-iphone-or-ipad-in-itunes4 (1)copmr

مدتی منتظر بمانید تا برنامه حافظه گجت شما را بررسی کرده و میزان ذخیره سازی هر قسمت را با رنگ های متفاوت نمایش دهد با رفتن موس روی بخش زرد رنگ می توانید میزان فضای مصرف شما توسط بخش other را مشاهده کنید .

حجم مصرف شده توسط other چیست ؟

آیتونز چندین نوع دیتا را برای شما نمایش می دهد : Apps, Music, Movies, TV Shows, Podcasts, Books, and Photos

با کلیک روی هر بخش می توانید میزان فضای اشغال شده توسط این نوع دیتا را مشاهده کرده و مدیریت کنید . برای مثال با کلیک روی بخش Apps میتوانید لیست اپلیکیشن های نصب شده و میزان فضایی که هر کدام اشغال می کنند به تفکیک مشاهده کنید . همچنین می توانید اپلیکیشن را به راحتی حذف کرده و فضای خالی جهت ذخیره سازی را افزایش دهید . 

compitunes-categories-of-data-on-devicecopmr

اما منظور از توضیح بخش بالا این بود که فضایی که “other” اشغال می کند شامل فایل هاییست که در این دسته ها جای ندارند و آی تونز توانایی مشاهده و مدیریت آن ها را ندارد . ممکن است این بخش شامل کش مرورگر ، فایل های مختلف شده توسط مرورگر ، اتچ های ایمل با حتی دیتاهای بازی باشد . هر چند این فایل های ممکن است با پسوند هایی ارائه شوند که در ویندوز یا مک شما ناشناخته نیست اما چون در دسته بندی آی تونز قرار ندارند این نرم افزار آن ها را در دسته Other قرار می دهد  .

از آنجایی که آی تونز نمی توانی این فایل ها را تشخیص دهد برای حذف یا مدیریت این بخش به روش های دیگری جز کاربرد آی تونز احتیاج دارید که در بخش بعد می آموزیم .

خالی کردن بخش اشغال شده other

می توانید نرم افزارهای زیادی را خریداری کنید که بالاترین سطح مدیریت را دارند و به این وسیله هر نوع فایل را از بخش other مشاهده یا حذف می کنید اما ما در اینجا یک روش بدون نیاز به نرم افزار و رایگان را آموزش می دهیم .

بخش Setting را اجرا کنید و به تب General بروید سپس بخش Usage را انتخاب کرده تا میزان اشغال هر برنامه از فضای مموری را مشاهده کنید . بخش بزرگی از فضای اشغال شده توسط نرم افزارهای هستند . این نرم فزارها در فرآیند خدمت رسانی بکآپ یا دیگر فایل های مورد نیاز خود را ذخیره می کنند . ios به شما اجازه مدیریت این فایل ها را نمی دهد . یکی از راه های از بین بردن این اطلاعات انتخاب تب apps و انتخاب هر نرم افزار برای مشاهده فضای اشغال شده توسط آن است . شما می توانید نرم افزار را حذف کرده و سپس نصب کنید تا فضای تخصیص یافته به بکآپ ها آزاد شود . 

compclear-app-caches-for-other-storage-on-ios-7copmr

مرورگر Safari داری بخش بخش کش و هیستوری بوده که میزانی از فضا را اشغال می کند . شما می توانید با انتخاب این اپلیکیشن و حذف بخش های cache files, reading list و history میزانی از فضای other را آزاد کنید . 

بهینه سازی فضای ذخیره آیفون ، آیپد و آیپود

راه بعد حذف اکانت ایمیل از گجت و اضافه کردن دوباره آن است . به این طریق بسیاری از کش ها ، اتچ ها و لیست های اپلیکیشن ایمیل حذف خواهند شد و فضای بیشتری آزاد خواهد شد . نگران نباشید این بخش حذف شده هنوز بصورت آنلاین موجود هستند و ما فقط آن ها را از روش گجت خود حذف کردیم .

مسیر زیر را طی کنید :

Settings > Mail, Contacts, Calendars

سپس اکانت ایمیل خود را حذف کرده و دوباره اضافه کنید .

بهینه سازی فضای ذخیره آیفون ، آیپد و آیپود

و اما بخش های زیر نیز شامل اشغال فضای زیادی هستند :

بخش پیام ها : این بخش در صورتی که شامل صوت ، تصویر و فایل های متنوع باشد حجم زیادی را اشغال می کند . ( خصوصا اگر از MMS استفاده می کنید ) با انتخاب اپلیکیشن Message این بخش را مدیریت کنید .

اپلیکیشن Voice Memos نیز شامل دیتاهایی است که در دسته other قرار می گیرند که با انتخاب این اپلیکیشن نیز می توانید اطلاعات انباشته شده آن را حذف کنید . 

دیگر فایل های بخش other

خیلی از اوقات بخش other شامل فایل های خراب شده نیز می باشد . این فایل ها در حین عملیات دانلود ، انتقال یا پردازش صدمه دیده و در دسته other قرار گرفته اند . متاسفانه حذف این دسته فایل ها راحت نیست و احتیاج به عملیات بیشتری برای زدودن این بخش دارید .

روش رایگانی که ما به شما پیشنهاد می دهیم استفاده از آی تونز است . گجت خود را به نرم افزار آی تونز متصل کرده و بکآپ گیری کنید . سپس ورژن ios گجت خود را به آخرین نسخه ارتقاع دهید و در نهایت بکآپ گرفته شده را ریستور کنید . از آنجایی که آی تونز قادر به بکآپ گیری از فایل های خراب نیست این دسته در بکآپ و ریستور جای مانده و در نتیجه میزان زیادی از فضای other آزاد خواهد شد .

بهینه سازی فضای ذخیره آیفون ، آیپد و آیپود

فضای ذخیره آیفون

این عملیات را می توانید از طریق فضای icloud جهت بکآپ گیری و استفاده از منوی General و گزینه Erase All Content and Settings در بخش setting انجام دهید . بعد از حذف همه فایل ها بکآپ را از icloud بازگردانی کنید . 

در بدترین سناریو ممکن است این فایل ها همچنان با بکآپ گیری بازگردند که تنها راه برای حذف این فایل ها کپی کردن اطلاعات مورد نیاز گجت روی سیستم یا فضای ایمیل و حذف همه اطلاعات از طریق روش بالا است . بعد از حذف می توانید اطلاعات را به گوشی انتقال دهید .

بهینه سازی فضای ذخیره آیفون ، آیپد و آیپود

در صورت جلبریک کردن گجت می توانید به همه بخش های گوشی از جمله فضای ذخیره سازی سیستمی دسترسی داشته باشید و هر نوع فایل را حذف کنید .

howtogeek

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا