تبدیل گوشی هوشمند همراه به یک تست بارداری با موبایل

گوشی‎های هوشمند امروزی تا خرخره پر از قابلیت‎های تکنولوژیکی می‎باشند، که هدف تمامی آن‎ها کمک به ما در رابطه با هرچیزی از گرفتن عکس در تعطیلات، پیدا کردن مسیر در یک شهر جدید یا در ارتباط بودن با سایر افراد جهان است. همانطور که مشخص شده است، سخت افزار درون این گوشی‎ها امید زیادی را در زمینه‎ی جهان تشخیص‎های پزشکی به وجود آورده است، با توجه به گوشی‎های هوشمند همراهی که از آن‎ها به منظور میکروسکوپ‎های اسکن کننده‎ی خون، تست کننده‎‎هایHIV و مشخص کننده‎ی بیماری آینه‎ی خواب نیز استفاده می‎شود.

fiber-optic-smartphone-sensor

آخرین پیشرفت در این زمینه از یک سنسور اپتیک برای گوشی‎های هوشمند همراه می‎آید که مایعات بدنی را بررسی می‎کند، ابزاری که از آن می‎توان برای تست‎های

زیست مولکولی نظیر بارداری یا بررسی وضعیت دیابت استفاده کرد.

رزونانس پلاسمون سطحی (SPR) فرآیندی است که در آن جریان نور به داخل یک فیلم متالیک هدایت می‎شود، ولی تمامی آن منعکس نمی‎شود. مقداری از این نور توسط الکترون‎های روی سطح فیلم جذب می‎شود که می‎تواند باعث خوردن آن‎ها به یکدیگر شود.

زمانی که یک مایع سپس در تماس با این فیلم متالیک قرار می‎گیرد، نحوه‎ی جذب نور و انعکاس آن را تحت تاثیر قرار می‎دهد که این امر به دانشمندان اجازه می‎دهد که اطلاعات مهمی در رابطه با ترکیب نمونه استنباط کنند، به همراه حضور گاز‎ها و مولکول‎های زیستی اندک خاصی. از SPR به صورت متداول در حس زیستی استفاده می‎شود، گرچه معمولا آنجا از تجهیزات آزمایشگاهی گران قیمت استفاده می‎شود.

محققان حاضر در مرکز هانوفر برای تکنولوژی‎های اپتیکال متوجه شده‎اند که یک گوشی همراه هوشمند دارای بیشتر آنچه است که آنها برای قرار دادن یک دستگاه SPR درون این دستگاه به اندازه‎ی جیب نیاز دارند، یعنی یک آشکار ساز نوری و منبع نوری.

دانشمندان یک کابل اپلتیک فیبری 400 میکرومتری را به شکل U در امتداد دوربین گوشی و نور LED در آورده‎اند. دوربین با یک شبکه‎ی انکسار تطبیق داده شد تا پرتوی نور به شکل یک طیف انتشار جدا شود و یک حفره‎ی کوچک نیز برای ذخیره سازی نمونه‎های مایع اضافه شده بود.

در تست دستگاه کوچک SPR، این تیم از غلظت‎های مختلف گلیسرول استفاده کرد و متوجه شد که حساسیت آن برابر با حساسیت تجهیزات به کار گرفته شده بود.

این ابزار می‎توانست برای بررسی مایعات بدنی نظیر خون، ادار، بزاق، عرق یا نفس استفاده شود. این تیم می‎گوید که قرائت‎های سنسور را سپس می‎توان توسط یک اپلیکیشن مخصوص گوشی هوشمند همراه به شکل نتایج لحظه‎ای پردازش کرد.

کورت برمر (Kort Bremer)، مخترع و کمک نویسنده‎ی این تحقیق می‎گوید “ما دارای پتانسیل ایجاد دستگاه‎های کوچک و توانمند آزمایشگاهی بر روی یک تراشه برای گوشی‎های هوشمند همراه هستیم، بنابراین سنسور‎های رزونانس پلاسمون سطحی حالا می‎توانند در همه جا حاضر باشند.”

این تحقیق در ژورنال Optics Express چاپ شده است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا