کمپانی Twitch هم دیگر از فلش استفاده نمی‎کند

سرویس استریم کردن بازی‎ها یعنی Twitch روز 5 شنبه به اپل و دیگر کمپانی‎های تکنولوژی پیوست تا دیگر از قابلیت فلش کمپانی ادوبی استفاده نکند.

این حرکت رها کردن استفاده از فلش به حالت مرحله به مرحله رخ خواهد داد ولی Twitch به جامعه‎ی مشتریان و طرفداران خود قول داده است که با یک سرعت ثابت این روند تدریجی طی خواهد شد.

xl-2015-twitch-1

Twitch با قرار دادن کد‎های جاوا اسکریپت و HTML5 در ویدیو پلیر خود از فلش خداحافظی و به این سمت جا به جا شده است.

موارد کنترلی با آبجکت‎های HTML5 جایگزین شده‎اند ولی هنوز استریم‎ها تحت قابلیت فلش اجرا می‎شوند.

این حرکت Twitch برای شرکت ادوبی به نوعی مانند یک نیش می‎ماند، ولی طبق مشاهدات رییس بخش امنیتی Pund-IT یعنی چارلز کینگ (Charles King) مسائل امنیتی که در رابطه با فلش در جریان است برای این کمپانی دردناک تر بوده است.

کینگ در گفتگو با سایت TechNewsWorld اعلام کرد که “کمپانی ادوبی به خاطر اعتباری که دارد، از قبل آسیب‎های امنیتی را در محصولاتش مورد بررسی قرار می‎دهد.

ولی در یک زمانی که حملات هک به سمت شرکت‎های تجاری و بسیاری از مصرف کنندگان رو به افزایش می‎گذارد، مشکلات مداوم فلش مایه‎ی خجالت این شرکت

می‎شوند و این حس را برای ادوبی به وجود می‎آورند که باید جان فلش را بگیرند و متوقفش کنند.”

پایان زندگی

بحث در رابطه با آسیب‎های امنیتی فلش اوایل امسال زمانی به اوج خود رسید که گوگل و موزیلا قابلیت پشتیبانی از فلش را از مرورگر‎های کروک و فایرفاکس خود حذف کردند.

کارشناسان امنیت فضای سایبری و مراقبان مصرف کنندگان به یک میزان از ادوبی خواسته‎اند تا یک مسیر پایان زندگی برای این تکنولوژی مشکل دار، اعلام کند.

برنامه‎های پایان زندگی اپلیکیشن‎هایی هستند که توسط سازندگان خود به حالت آرامش برده می‎شوند و دیگر به روز رسانی، از جمله بسته‎های امنیتی، دریافت نمی‎کنند.

قدرت وکالت

طبق گفته‎ی سخنگوی شرکت ادوبی خانم Wiebke Lips ادوبی آماده به پایان دادن به عمر فلش نخواهد بود تا زمانی که تکنولوژی‎های جایگزین به طور کامل قادر به فراهم سازی تمامی نیاز‎های مشتریانش باشد.

ادوبی انتظار دارد که استفاده از HTML5، CSS 3 و جاوا اسکریپت روز به روز بیشتر شود.

اگرچه که Lips در گفتگو با سایت TechNewsWorld گفت “با توجه به آسیب پذیری‎هایی که اخیرا در رابطه با فلش به صورت عمومی منتشر شده است- به دنبال نفوذ گسترده‎ی Hacking Team به داده‎‎های کامپیوتر‎های مختلف که به صورت گسترده در رسانه‎ها هفته‎ی پیش مطرح شد- به یاد داشته باشید که ادوبی برای فش پلیر تنها چند روز بعد از آنکه به ما این مشکل گزارش شد در رابطه با رفع این آسیب پذیری‎ها در 14 جولای به روز رسانی‎‎هایی ارائه داد.

در ابلاغیه‎ی رسمی 14 جولای این کمپانی، که 16 جولای به روز رسانی شد، مشکلات مربوط به فلش به صورت جزء به جزء مطرح شده بود و به صورت دسته ‎بندی جزییات مربوط به موارد پیشنهاد شده توسط ادوبی برای رفع هر مشکل، ذکر شده بود.

Lips گفت که همچنین یک موضوعی که توجه‎ زیادی را در رسانه‎ها به خود اختصاص داد مسدود سازی ورژن‎های آسیب پذیر فلش پلیر در مرورگر فایرفاکس کمپانی موزیلاد بود. اجازه دهید من در این زمینه موارد بیشتری را مطرح کنم.

Lips اشاره کرد که در میان هزاران هزار تاکتیک‎های امنیتی که ادوبی به کار می‎گیرد، همکاری نزدیکیاین کمپانی با همتاهای خود در دیگر سازمان‎ها قرار دارد، و این

سازمان‎ها شامل سازندگان مرورگر‎های اینترنتی هم می‎شود.

او اشاره کرد که این کمپانی سال‎های زیادی است که کاربران خود را تشویق به این کرده است که برای بستن نسخه‎های آسیب پذیر فلش به نسخه‎های امن تر به روز رسانی کنند. بنابراین تصمیم گوگل و موزیلا برای مسدود کردن فلش چیز غیر عادی نبوده است و موزیلا حتی اشاره کرده است که آخرین نسخه از این پلت فرم در فایرفاکس فعال شده بوده است.

کینگ گفت “گرچه صدای افرادی که خواهان پایان عمر فلش هستند از نظر حجم و تعداد رو به افزایش است، ولی هنوز مشخص نیست که آیا زمان دفن کردن این تکنولوژی فرا رسیده است یا نه، چون ده‎ها هزار وب سایت و سازمان هنوز بر آن تکیه دارند.”

او یادآوری کرد که “بنابراین اگر شما وب سایت‎هایی را دوست دارید یا از آن‎ها به طور منظم بازدید می‎کنید، ضروری است که به استفاده از فلش ادامه دهید.” با توجه به

این حرف و با توجه به آسیب پذیری فلش کاربران باید تا جایی که ممکن است از خودشان محافظت کنند و این کار باید با رعایت اصول امنیتی و تغییر تنظیمات مرورگر باشد تا فقط زمانی که خواسته می‎شود از پلاگین فلش استفاده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا