استخدام هکرهای اتومبیل Jeep Cherokee توسط شرکت Uber

شرکت Uber هکر هایی که یک نقطه ضعف امنیتی جدی را در ماشین های مدل Fiat Chrysler (FCA) پیدا کردند استخدام کرد

هک کردن اتومبیل Jeep Cherokee جزو مهم ترین اخبار هک شدن ماشین ها بوده که این اواخر منتشر شده است.حالا قرار است افرادی که مسئول آن واقع بوده اند برای شرکت Uber کار کنند.

2015-08-31_123450

خبرگذاری Rueters ، روز جمعه طی گزارشی اعلام داشت که شرکت Uber آقای چارلی میلر ( Charlie Miller) و کریس والاسِک ( Chris Valasek ) ، هکر هایی که یک نقطه ضعف امنیتی جدی را در ماشین های مدل Fiat Chrysler (FCA) پیدا کردند ، را به سرعت دعوت کرده و استخدام کرد ، که این کار باعث شکل گیری اولین فراخوان عمومی این اتومبیل برای مقابله با موضوع هک شدن آن شود. یک مهندس که در بخش تکنولوژی های پیشرفته شرکت Uber واقع در پیتسبورگ کار می کند ، در اکانت توییترش اعلام کرد که میلر و والاسِک در کنار او مشغول به کار خواهند شد.

این مسئله دو روز پس از این که کمپانی Uber همکاریش با دانشگاه آریزونا را به منظور توسعه تکنولوژی ماشین های خودکار شده اعلام کرد ، به وقوع پیوست.

میلر که قبلا در توییتر کار می کرد و والاسِک که کارمند IO Active بوده است، نقطه ضعف بزرگی را در ماشین هایی که مجهز به سیستم اطلاعاتی و سرگرمی ماشین هایFCA به نام Unconnect infotainment هستند ، پیدا کرده اند ، که افراد دیگر را قادر می سازد که این ماشین ها را از راه دور کنترل کنند. این دو هکر این مسئله را بر روی ماشین Jeep Cherokee ای که توسط یکی از خبرنگاران سایت Wired رانده می شد، نشان دادند.

میلر در توئیتر خود ابراز شادی کرده و گفته است :

خیلی خوشحالم و بی صبرانه منتظر کار کردن با تیم عالی و حرفه ای بخش تکنولوژی پیشرفته شرکت از روز سه شنبه هستم. این کار حتما خیلی جذاب و چالش برانگیز خواهد بود.

به دنبال این ویدیوی پخش شده در سایت Wired ، FCA خیلی زود درخواست بازگزدانده شدن 1.4 میلیون از ماشین هایش را که از این دستگاه استفاده کرده بودند داد و کاربران را ملزم کرد که پچ امنیتی ای که برای آن آمده بود را از طریق USB بر روی دستگاهشان نصب کنند. این اولین دفعه ای بود که ماشینی به خاطر خطر هک شدن به کارخانه فراخوانده می شد. این یکی از تعداد زیادی داستان هایی است که به تازگی در مورد هک شدن اتومبیل ها گزارش شده است. بعضی از این وقایع در کنفرانس های Defcon و Blackhat نشان داده شده است. در حالی که به نقاط ضعف ماشین های Tesla و Onstar شرکت جنرال موتورز هم توجه زیادی شده است ولی هک انجام شده توسط میلر و والاسِک به راحتی مهمترین این هک ها بوده است. در مورد Tesla و Onstar ، برای بدست گرفتن کنترل ماشین نیاز به ارتباط فیزیکی با اتومبیل مربوطه بود در حالی که میلر و والاسک با ماشین FCA این کار را از راه دور انجام دادند.

شرکت Uber حرکت های زیادی در راستای ساختن ماشین های با رانندگی خودکار انجام داده است که از آن ها می توان به همکاری با دانشگاه آریزونا و مرکز تحقیقات پیتسبورگ اشاه کرد. این کمپانی به تازگی بسیاری از نقشه های جامع آنلاین مانند نقشه های Decarta و قسمت اعظم نقشه های Bing شرکت مایکروسافت را بدست آورده است. حتی گزارش شده است که این شرکت می‌خواسته نقشه های Nokia را هم تصاحب کند ولی این به مورد به کنسرسیوم اتومبیل سازان آلمان واگذار شده است.

تکنولوژی نقشه برداری برای ساختن ماشین های با رانندگی خودکار بسیار ضروری است.

با این که دلیل استخدام میلر و والاسک از طرف Uber هنوز مشخص نشده است – هم هکر ها و هم Uber از جواب به این سوال طفره رفته اند- کنار هم گذاشتن تکه های پازل و پی بردن به اصل این ماجرا کار سختی نیست ، مخصوصا چون این دو نفر با هم استخدام شده اند .

خلاص شدن از نیاز به رانندگان در اتومبیل ها ، که برای مدت طولانی کسی موفق به انجام آن نشده است ، می تواند برای تجارت و تصمیماتی که شرکت Uber می گیرد دلایل قانع کننده ای باشد. این مسئله در هزینه ها صرفه جویی کرده و امنیت و آسودگی زیادی را ب همراه می آورد.

رقابت برای ساختن ماشین های خودکار روز به روز در حال داغ تر شدن است.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا