مردم انگلیس می‌توانند از گوگل به خاطر نقض حریم خصوصی شکایت کنند

به گزارش روز جمعه‌ی BBC اوضاع می‌تواند برای غول دنیای اینترنت یعنی گوگل نابسامان شود چرا که یکی از قوانین را با ثبت کردن کوکی‌های سافاری زیر پا گذاشته و به طور بالقوه درها را برای شکایت میلیون‌ها کاربر انگلیسی باز کرده است.

1

این پرونده در جریان آزمایش گوگل برای پیگیری و دنبال کردن اطلاعات کاربران مرورگر سافاری اپل از طریق کوکی‌ها حتی بعد از زمانی که آن‌ها تنظیمات مرورگر خود را به غیر فعال کردن کوکی تغییر ‌دهند و به جهت اهداف تبلیغاتی صورت گرفته است.

این «پرونده‌ی مهم»، آن طور که BBC آن را می‌نامد؛ بدین معناست که مردم انگلیسی که از تابستان ۲۰۱۱ تا بهار ۲۰۱۲ از دستگاه‌های دسکتاپ یا موبایل اپلی استفاده کرده‌اند می‌توانند از گوگل به دلیل نقض حریم خصوصی شکایت کنند.

دن تنچ که در شرکت حقوقی اولسوانگ وکالت مدعیان را بر عهده دارد می‌گوید گوگل «شرکتی که میلیاردها از طریق دانش تبلیغات به دست می‌آورد، فهمیده که عملش در مورد ثبت کردن مخفیانه‌ی فعالیت‌های کاربران اپل برای بازه‌ی زمانی ۹ ماهه ناآگاهانه بوده و حالا باید ثابت کند که رفتارش آسیب رسان نبوده است چون این مسئه ناچیز بوده و ضرر اقتصادی گریبان کاربران را نخواهد گرفت.»

دادگاه تجدید نظر در نطق خود گفت این پرونده در ارتباط با «نگرانی و اضطرابی که ناشی از ورود بدون اجازه به زندگی مردم» رخ داده تشکیل شده است.

یکی از سه مدعی، جودیت ویدال هال گفته: «دادگاه تجدید نظر مطمئن شده که گوگل نمی‌تواند با استفاده از منابع وسیع خود از عدالت انگلیسی بگریزد.»

«کاربران عادی کامپیوتر مانند من اکنون حق دارند این غول تکنولوژی را به خاطر اعمال غیر قبول، زشت و غیر عادلانه خود به دادگاه بکشند.»

گوگل هم گفته: «از تصمیم دادگاه نا امید شدیم.»

بهره وری از این راه حلِ سافاری به غول اینترنت اجازه داده تا به جمع آوری اطلاعات در مورد عادت‌های وب گردی، طبقه‌ی اجتماعی، نژاد و قوم کاربران بدون اجازه‌ی آنان ادامه دهد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا