درک اولین نسل اپلیکیشن ‎های ساعت اپل

همانطور که دستگاه‎ها و قابلیت‎های آن‎ها تغییر می‎کند، تعریف مشخص “اپلیکیشن‎ها” نیز تغییر می‎یابد.

پیام‎ها، قبلا اپلیکیشینی بود که من دایم آن را اجرا می‎کردم. حالا به چیزی تبدیل شده است که اغلب از طریق سیری (Siri) به آن یا معمولا نوتفیکیشن‎های تعاملی، از هرجایی از گوشی‎ام، دسترسی پیدا می‎کنم. همچنین PCalc قبلا اپلیکیشنی بود که از آن برای پیدا کردن صفحات میانی آیکون‎ها و فولدر‎ها استفاده می‎کردم. حالا ویجتی است که آن را می‎توانم به سمت پایین سوایپ کنم و فورا استفاده کنم. اپلیکیشن‎ها از حالت بسته‎های اپلیکیشنی درآمده‎اند و عملکرد آن‎ها از قید و بند خارج شده است. حالا دیگر تعامل‎های خاص، از دست رفته یا مخفی در هرجایی از آیفون، آیپد ما گرفته تا داشبورد‎های فعال شده توسط CarPlay یا تلویزیون فعال شده توسط AirPlay و به زودی ساعت اپل، می‎توانند ظاهر شود.

زمانی که در ابتدا اپل عرضه ساعت اپل به بازار را در سپتامبر 2014 اعلام کرد، تنها چیزی که در رابطه با پشتیبانی از اپلیکیشن ‎های شخص سوم (third party) قول داده شده بود،

نوتیفیکیشن‎های تعاملی و ویجت‎ها بود. زمانی که اپل پلت‎‌فرم WatchKit را ارائه داد، نه تنها دارای اکستنشن‎های شبه اپلیکیشنی بود که به شکل‎های طولانی و کوتاه و یا لحظه‎ای (نظیر یک ویجت) ظاهر می‎شدند، بلکه ویژگی remote view (قابلیتی در برابر بیننده که می‎تواند چیزی که دور است را به خوبی توصیف کند) هم در بین آن‎ها دیده می‎شد، مواردی که در آیفون هم وجود داشت ولی اینترفیس آن‎ها بر روی این ساعت نیز به نمایش درآمده بود.

قرار دادن اپلیکیشن‎های بومی برای این ساعت در سال 2015 قول داده شده بود، ولی اپل در رابطه با ایجاد انتظار برای اولین نسل نرم‎افزاری ساعت اپل بسیار محتاط بود. مشکلات مشخصی در این رابطه وجود دارد که در راس تمام آن‎ها مصرف باطری قرار دارد. ولی افراد و نویسنده‎های مختلف هیجان زده می‎شوند و کنترل را از دست می‎دهند و گاهی اوقات فراموش می‎کنند که چیزی که هست بخاطر این است که آن‎ها آرزوی آن چیز را داشته اند.

درک محدودیت‎ها قرار است بی نهایت مهم باشد، ولی فهم تغییر اساسی که معنای آن روش تعامل با دستگاه‎های موبایل است، نیز بسیار مهم است.

“در مقاله آرام باشید و زمان ساعت اپل فرارسیده” من در مقام یک کاربر به تفاوت‎ها اشاره کردم.

اپل واچ یک آیفون نیست، همانطور که آیفون یک مک بوک نیست. سیستم محاسبه از اتاق سرور به دسکتاپ به لپتاب به جیب و حالا به روی مچ منتقل شده است. هرزمان که این امر رخ داده است، هر زمان که به یک مکان شخصی‎تر و جدیدتر جابجا شده است، افرادی که به محل آن در مکان‎های قدیمی عادت کرده بودند بیشتر مضطرب می‎شوند.

در رابطه با توسعه‎دهندگان نرم‎افزاری هم اینچنین است.

ساخت یک اپلیکیشن برای ساعت اپل، چی حالا یا در آینده، نباید مشابه با ساخت یک آپلیکیشن آیفون باشد، همانطور که اپلیکیشن آیفون هیچ شباهتی با اپلیکیشن مخصوص مک ندارد. نباید آیکونی باشد که بر روی چرخ و فلک (یا carousel که یک نوع ابزار به شمار می‎رود) رها شود و مشتری مجبور به جستجو برای آن و سپس سعی در استفاده از آن داشته باشد، در حالیکه همینطور باتری ساعتش پیش چشمانش خالی می‎شود.

یک اپلیکیشن ساعت اپل باید مجموعه عملکردی باشد که طبق نیاز مشتری در زمان یا محل خاصی اجرا شود. با سرعت آن روزهایی که دیگر برای کار با یک نرم‎افزار باید وارد آن شویم، دارد می‎گذرند. حالا نرم‎افزار شروع به آمدن پیش ما کرده است.

مطمئنا، اپلیکیشن‎های ساعت اپل زمانی که به یک آیفون متصل نیستند، آپدیت نمی‎شوند، درست نظیر یک اپلیکیشن تحت وب که در زمان آفلاین، آپدیت نخواهد شد. با اینحال، شیوه معمول تغییر حالت‎ها به شیوه اپلیکیشنی یا تعامل‎ها وجود ندارد، چون دیگر خبری از اپلیکیشن‎های بومی (native apps) نیست. جای شگفتی هم ندارد. تنها همه این‎ها یک فرصت به شمار می‎رود.

یک اپلیکیشن در جهان بعد از ساعت اپل چه چیزی است؟ نیاز به چه عملکردی دارد و چطور آن عملکرد برروی مچ به بهترین نحو ظاهر می‎شود؟ شاید تمامی چیزی که واقعا نیاز باشد نوتیفیکشن‎ها باشد، شاید یک نگاه سریع ضروری، یا شاید تعدادی تعامل بینهایت مهم. ادامه دادن به فکر در رابطه با آن- متمایز سازی آنچه که برای نمایش برروی یک صفحه کوچک برای مدت زمان خلاصه‎ای مهم است- یک نوع فرصت در اینجا به شمار می‎رود.

همانطور که یک توسعه دهنده نرم‎افزاری به ما گفت:
بعضی به محدودیت‎ها به چشم محدودیت نگاه می‎کنند تا فرصتی برای خلاق بودن. من عاشق محدودیت‎ها هستم چون باعث متمایز شدن شما در بین دیگران می‎شوند. شما می‎توانید در این رابطه به من اعتماد کنید.

زمانی که بحث ساخت اپلیکیشن برای ساعت اپل پیش کشیده می‎شود، اگر چیزی وجود دارد که نمی‎توان آن را انجام داد، فکر کنید واقعا چه چیزی باید در محیط یک ساعت اپل انجام شود. اگر مشخص شد، در رابطه با نحوه تبدیل موانع به چیزی مفید برای شما، نه علیه شما، فکر کنید. شما ممکن است نیاز به دوباره بررسی بعضی از فرضیات قدیمی و بعضی از نظرات شکل گرفته براساس عادت داشته باشید، ولی این امر فرآیندی حیاتی است که هر فردی باید آن را تجربه کند، مخصوصا زمانی که در حال کار بر روی چیزی جدید است.

اگر به گذشته نگاه کنیم، اپلیکیشن‎های تحت وب اولیه آیفون تقریبا به اندازه اپلیکیشن‎های فعلی آیفون پیشرفت نمی‎کردند اگر بخطار این توسعه‎دهندگان واقعا با استعداد نبود که بتوانند در رابطه با محدودیت‎های فوق‎العاده‎ای که وجود داشت، راه حل در نظر بگیرند. در رابطه با اپلیکیشن‎های ساعت اپل هم همینطور است.

من فرصت تست تعداد اندکی از اپلیکیشن‎های اپل را داشته‎ام و چندین عدد از آن‎ها نه تنها مرا تحت تاثیر قرار دادند بلکه شدید من را شاد کردند. من خودم را گول نمی‎زنم. زمان‎هایی هم خواهد بود که آن‎ها کند باشند یا در آپدیت شدن موفق عمل نکنند یا زمان‎هایی که آنطور انتظار دارم کار نکنند یا زمانی که سعی در حل مشکلات آن‎ها داشته باشم تا کار با آنها.

چنین چیزی البته گاهی اوقات در رابطه با نرم‎افزار‎های گوشی همراه، تبلت و کامپیوتر هم رخ می‎دهد، ولی انتظار رخ دادن در ساعت اپل را چون چیزی جدید است، بیشتر دارم. چون همه ما، یعنی اپل، توسعه‎دهندگان و مشتریان، باید یادبگیریم ساعت اپل چه چیزی واقعا است و چه معنایی دارد.

اپلیکیشن‎های بومی خواهند آمد، شاید نرم‎افزار‎های توسعه یافته یا شخص ثابت، شاید هم چیزهای‎ دیگری که ما تنها شروع به بحث در رابطه با آن‎ها کرده‎ایم. و یکروز ساعت اپل به شیوه‎ای که اپل از کامپیوتر با در اختیار داشتن iOS 5 (درسته، iOS 5) مستقل شد، از آیفون مستقل می‎شود.

فعلا ولی، من کوچکترین ذره‎ای نگران این نیستم که اپلیکیشن‎های ساعت اپل شبیه اپلیکیشن‎های آیفون نیستند. به خاطر آن‎ها آیفون دارم و تعریف آنچه که قرار است یک اپلیکیشن باشد واقعا درحال تغییر است و من خوشحال هستم که به ساعت اپل از همان آغاز چنین تعریفی تحمیل نمی‎شود.

چیزی که من در رابطه با آن نگران هستم این است که چطور به نحو شایسته تمامی آن عملکرد‎ها، تمامی آن اکستنشن‎های شبه اپلیکیشنی به اشکال کوتاه، طولانی و لحظه‎ای، آن همه تعامل لازم، قرار است به روی مچ دست من آورده شد. و اینکه کدام یک از توسعه‎دهندگان قرار است به اندازه کافی نبوغ اولین و بهترین بودن را در اختیار داشته باشند.

imore

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا