رودخانه‌ها و اقیانوسهای جهان به زودی پر از ربات می‌شوند!

ساخت ربات‌های زیر دریایی برای تحقیق راجع به راه های زیر دریایی

در حالی که دنیا از بحث ها و پژوهش های گوناگون پر شده، گروهی از دانشمندان با تلاش زیاد موفق به ساختن ربات های زیردریایی برای تحقیق راجع به راه های زیر دریایی شدند.

2015-08-24_064045

مدیر سازمان”پژوهش محیط زیست برای آینده”یعنی Matthew Dunbabin در گفتگو با Mashable شعبه استرالیا در دانشگاه تکنولوژی Queensland، اعلام کرد که ربات های زیردریایی یا AquaBot ها بهترین و جدیدترین تکنولوژی برای بررسی دقیق اقیانوس ها، دریاچه ها و رودخانه ها می باشند.

در واقع تا به امروز، این ربات ها در بیشتر آب های جهان پراکنده شده اند و انتظار می رود که در سال های آینده نیز بر تعداد آنها افزوده شود. بخش بزرگی از این دستگاه های هوشمند متعلق به پروژه تحقیقاتی محیط زیست سایت Argo می باشند که جهت تعیین میزان شوری، دما و تلاطم آب در اقیانوس ها به کار گماشته شده اند. به گزارش سایت Argo در روز دوشنبه تعداد 3,881 ربات این سازمان در اقیانوس مشغول کار بودند.

به گفته Dunbabin ربات های بین المللی این سازمان قایق های هوشمند شناوری هستند که تا عمق 2 کیلومتری آب حرکت کرده و تا 10 روز در زیر آب وضعیت را تحت بررسی قرار می دهند. پس از ده روز به سطح آب برگشته و اطلاعات به دست آمده را به سیستم های مربوطه منتقل می نمایند و در نهایت کمک شایانی به سیستم های هواشناسی و دریاشناسی می کنند.

پس از یک سال کار در آزمایشگاه مخصوص Dunbabin امیدوار است که تعداد بیشتری ربات به دستگاه های شناور فعلی افزوده شود. وی گفته است: «زمانی که سیلاب و و گرداب و یا وقایع دیگری از قبیل ریزش نفت در آب روی دهد، فرستادن انسان ها به آن موقعیت کار درستی به نظر نمی آید؛ در اینجا Inferenceها به کمک انسان ها می شتابند.

در واقع Inference یک ربات شناور کاملاً اتوماتیک است که ماه ها می تواند در زیر آب بماند. این قایق که از فایبر گلاس ساخته شده، دارای حسگر های متعددی است که به طور زنده تمامی شرایط محیطی و اطلاعات مربوط به کیفیت آب و نشت گاز را به محققین اطلاع می دهند.

این ربات ها به سیستم های GPS و ماهواره مجهز شده اند و با استفاده از آنها مسیر حرکت خود را پیدا می کنند. همچنین یک دوربین در جلوی آنها تعبیه شده تا با حداقل مصرف، از برخورد قایق به نیلوفر های آبی و رسیدن به ساحل جلوگیری شود. طراحی این ربات ها به گونه ای است که بتوانند اشیا مختلف را با خود حمل کنند؛ برای مثال دوربین، حسگر گازهای گلخانه ای و یا دستگاهی برای گردآوری نمونه هایی از آب دریا؛ همچنین می توان کنترل از راه دور روی آنها نصب کرد تا دستگاه دیگری را در زیر آب تحت کنترل گرفت.

ربات های زیر دریایی و دستگاه های مشابه با این هدف طراحی شده اند که معماهای مربوط به آبها را تحلیل نمایند، چرا که جاهایی می توانند بروند که انسان ها قادر به رفتن به آنجا نیستند. تنها در هوای مناسب غواصان می توانند به زیر آب بروند، نتیجه نهایی نیز مانند بررسی ربات ها کیفیت نداشته و در مواقعی که توفان بیاید هیچ غواصی فرصت بررسی وضعیت داخل اقیانوس را پیدا نمی کند. این در حالی است که ربات ها در هر هوایی اعم از ابری، بادی و بارانی می توانند به فعالیت خود ادامه داده و جواب سوالات ما را در شرایط جوّی نامساعد پاسخ دهند.

به گفته Dunbabinاین دستگاه ها محیط های آلوده، از جمله معادن را نیز می توانند بررسی نمایند. ربات های او قرار است در محیط های خیلی اسیدی که قایق های معمولی آلومینیومی نمی توانند بروند آزمایش شوند. وی افزود: «کسی نمی داند که در آن میان چه شرایطی حاکم است، برای همین گروه تحقیقاتی ما در صدد جمع آوری نمونه از آب آنجا می باشد»

آنها قصد دارند تا با ربات های جدیدشان آتشفشان های زیر آب را نیز مورد پژوهش قرار دهند. در یکی از مسافرت های گروه به جزایر سلیمان (Solomon Islands) تجهیزات مهم یکی از ربات های زیرآبی را جدا کرده، تنها موارد معمولی را نگه داشته و در حالتی به زیر آب فرستادند که در صورت انفجار آن نیز متضرر نشوند. وی پس از این تحقیقات گفت: «اولین دستاورد ما از این آزمایش پی بردن به آن بود که در آتشفشان های زیر دریایی گازهای متان و کربن دی اکسید آزاد می گردد».

این ربات ها خیلی گران قیمت نیستند و ارزش هر کدام به طور متوسط کمتر از 3 هزار دلار می باشد. Dunbabin اعلام کرد که تعداد زیادی طرفدار در سراسر جهان پیدا شده اند و به همین دلیل قصد دارند که دست به تبلیغات و معرفی محصولات بزنند.

البته هنوز این ربات ها در دست توسعه بوده و به مرحله نهایی نرسیده اند. بیشترین عمر این ربات ها تاکنون مربوط به یکی از آنهاست که 2 هفته فعالیت کرده و سرانجام توسط صاعقه نابود شده است. مرحله بعدی آماده سازی این ربات ها برای پژوهش های چند ماهه و دست یابی به اطلاعات بیشتر است. وی اعلام کرد: «طبق پیش بینی های انجام شده، در آینده نزدیک با استفاده از این دستگاه ها به کشفیات بسیار جالبی دست خواهیم یافت. گردش شب و روز و حالات هوا؛ به طور خلاصه اطلاعاتی که فعلا از آنها خبر نداریم»

وی افزود: «به احتمال زیاد نسخه های دیگری نیز در سوییس، انگلستان و آمریکا راه اندازی خواهیم کرد و از تمام این سیستم ها برای پی بردن به ناشناخته ها و بررسی دقیق محیط هایی که در نظر داریم، بهره خواهیم برد».

خوشحال می شویم که سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات پایین این پست اعلام نمایید.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا