بالا بردن میزان بازخورد از فرم های سایت

پنج نکته که با رعایت کردن آن ها هنگام طراحی فرم های سایت تان می توانید نرخ بازخورد آن ها را بالا ببرید

فرم های اینترنتی می توان برای انجام کارهایی چون جمع آوری سفارشات ، پیگیری آن ها ، انجام ثبت نام مشتریان و امور آن ها ، دریافت سولات و بازخورد های آن ها استفاده کرد ، پس بسیار مهم است که ما بتوانیم نرخ بازخورد و بازدهی آن ها را حداکثر کنیم.

فرم های اینترنتی بسیار مهم هستند و باید آن ها را جدی گرفت زیرا که یکی از عناصر اساسی در پروسه و تلاش های شما برای ساختن  و توسعه یک وبسایت تجاری کارآمد هستند. خیلی از مشتریانی که وارد سایت شما می شوند ،اصلا دلشان نمی خواهد زمان زیادی را بری پر کردن تمام فیلد های این فرم ها صرف کنند ، پس طراحی یک فرم اینترنتی که بتواند تجربه  عالی ای را برای کاربران سایت رقم بزند ، امری ضروری است.

trs

هنگامی که شما در حال طراحی وبسایت تان هستید ف می بایست توجه اضافه ای را به طراحی فرم ها کنید چون که این کار می تواند برای شما فواید فراوانی داشته باشد. به عنوان مثال سایت Expedia تنها با حذف کردن یکی از فرم های باطل و اضافه از سایتش توانست سودی برابر با 12 میلیون دلار بدست بیاورد.

شما تنها لازم است این بهترین شیوه های تست شده را بر روی ساییتان به اجرا در آورید تا بتوانید نرخ بازخورد فرم های اینترنتی تان را بهبود ببخشید :

شیوه هایی که به وسیله آن‌ها می‌توانید نرخ بازخورد فرم های اینترنتی تان را بهبود ببخشید:

1. کاری کنید که فرم تان به چشم بیاید

برای این که بتوانید نرخ تکمیل فرم های سایتتان را بالا ببرید می بایست یک تجربه کارکرد خوب را برای کاربران فراهم کنید تا بدین ترتیب آن ها را تشویق به ثبت نام در سایت تان کنید.  اگر می خواهید خودتان را از رقبایتان در جایگاه بالاتری قرار دهید باید کاری کنید که فرم های سایت شما به چشم بیایند. فرم های ساده و از پیش درست شده کاربران را خسته کرده و آن ها را از فضای سایت جدا می کنند ، در حالی که فرم های با طرح های یکتا و خاص به کاربران حس شخصی بودن و دوستانه بودن سایت را می دهند و به آن ها کمک می کنند تا فرآیند ثبت نامشان در سایت جذاب تر شود.

از یک فضای سفید برای طراحی فرم تان استفاده کنید تا به آن فضای بیشتری برای نفس کشیدن داده و فرمتان را بیشتر از قسمت های دیگر در دید قرار دهید. اضافه کردن کمی رنگ به فرمتان می تواند عواطف کاربر را بر بیانگیزد و تشخیص فیلد های مختلف فرمتان را آسان تر کند. استفاده از مشخصه ها و علائم راهنمایی کننده به شما کمک می کند تا توجه کاربران را به سمت قسمت های مهم تر فیلد های فرم تان جلب کنید. به عنوان مثال ، فلش ها علائم مشخص کننده جهت وسمت استفاده هستند . ممکن است که آن ها خیلی ظریف نباشند ولی کاری که ما میخواهیم را انجام می دهند. استفاده از رنگ ها برای برجسته تر کردن برخی از فیلد ها نیز می تواند توجه کاربران را به پر کردن فیلد هایی که کامل کردن شان ضروری است با اولویت دارد جلب کند.

فرم شما می بایست به گونه ای باشد که به آسانی اسکن شده و هر کدام از عناصر بصری آن کاملا مشخص باشد. یک فرم که به صورت مناسب طراحی شده باشد می بایست فاصله هایش حساب شده و درست باشد و اندازه کلید هایش با اندازه فیلد هاش یکسان باشد. فرم های منطقی طراحی شده و با پوسته جذاب تاثیر بسزایی در بازخورد آن دارند.

2. فرم تان را زیاد شلوغ نکنید

فرم های طولانی ای که دارای بخش های مختلف زیادی هستند حوصله کاربران را سر می برند و چون که اطلاعات بسیار زیادی را برای تکمیل شدن نیاز دارد ممکن است بسیار از کاربران را دو به شک کرده و فراری دهد.

ساده و کوتاه نگه داشتن فرم هایتان این احساس را به کاربران می دهد که می توانند در زمانی کوتاه تر موارد زیادتری را تکمیل کنند. همچنین فرم های طولانی تر اطلاعات شخصی بیشتری را برای تکمیل شدن نیاز دارند که ممکن است بسیاری از افراد را از تکمیل کردن آن ها فرار دهد. گرفتن تصیمی آگاهانه برای تنها قرار دادن فیلد های مختصر برای گرفتن اطلاعات ضروری حتی هزینه هایی را به ازای طراحی هر فرم لازم است صرف کنید کمتر می کند. شرکت Hobsput بیش از 40000 فرم را آنالیز کرده است و به این نتیجه رسیده است که فرم هایی که تعداد فیلد هایی بین 3 الی 5 تا دارند ، بیشترین بازخورد ها را توسط کاربران داشته اند. اگر شما واقعا نیاز دارید که فیلد های بیشتر ی را در فرم تان قرار دهید ، توضیح دهید که چرا آن اطلاعات را جمع آوری می کنید. به عنوان مثال ، سایت Mint ، یک سایت مدیریت پول است که هنگام پر کردن فرم ثبت نام اطلاعات حساب بانکی تان را از شما دریافت نمی کند ، چون که آن ها سعی دارند که در فرم ابتدایی کاربران را با یک فرم ساده و سر راست مواجه کنند که پیچیدگی غیرضروری نداشته باشد. کاربران می توانند اطلاعات حساب بانکی شان را بعدا به عنوان اطلاعات اضافی تکمیل کنند.

برای برخی وبسایت راهی به جز ساختن فرم های طولانی وجود ندارد ، پس در این موارد باید این گونه فرم ها را به چند بخش تقسیم کنید تا جنبه کاربر پسند بودن آن حفظ شود. از روش تست A/B استفاده کنید تا ورژن های کوتاهتر با بلند تر فرم ها را با هم مقایسه کنید تا ببینید که اطلاعات بیشتری که در فرم تان کسب خواهید کرد ارزش از دست دادن تعدادی از کاربران پر کننده آن فرم ها را دارد یا نه. در حالی که فرم های کوتاه و مختصر تر علاقه کاربران به محصولات و سرویس های شما را کمتر تضمین می کنند ، ولی تعداد کاربرانی که تمایل به ثبت نام کردن در سایت خواهند داشت و مشتری بالقوه سایت شما خواهند شد را به طرز چشم گیری افزایش خواهد داد.

3. راهنمایی هایی برای کاربرانتان جهت پر کردن فرم فراهم کنید

اضافه کردن متن های و علائم و جهت های کمکی در جاهایی که لازم است ، می تواند ابهاماتی را که ممکن است در هنگام تکمیل کردن فیلد های فرم برای کاربران ایجاد شود را بر طرف کرده و توضیحاتی را فراهم کند که امکان شرح دادنشان در برچسب فیلد ها میسر نباشد. فراهم کردن توضیحات معمولا مسئله ای است که طراحان پس از تولید فرم ها به یادشان می افتند ، که این مسئله می تواند تجربه ای برای کاربران ایجاد کرده و در نهایت موجب کاهش نرخ بازخورد وبسایتتان شود.

به جای این که از قبل توضیحات هر کدام از فیلد ها را در کنار آن ها قرار دهید ، آن ها را طوری طراحی کنید که در هنگام انتخاب شدن هر فیلد توسط کاربر ، اطلاعات اضافی مربوط به آن فیلد در کنارش ظاهر شود. شما این قابلیت فعال شونده توسط کاربران را می توانید به راحتی و با استفاده از jQuery به فرمتان اضافه کنید. علاوه بر این، شما می توانید فیلد های ورودی که کاربر باید پر کند را به صورت انتخاب شده نشان دهید تا کاربر بداند که در حال حاضر کدامیک از فیلد ها را دارد پر میکند. راه دیگر برای استفاده از فیلد های توضیحاتی کمکی برای افزایش بازخورد استفاده از حباب های متنی است که کاربر را در طول پر کردن فرم به صورت مرحله به مرحله کمک می کنند.

توضیح دادن این که یک فرم چگونه می بایست پر شود و یا این که علت این گونه پر شدن آن چیست ، مواردی ضروری برای جلوگیری از ناقص پر کردن و یا رها کردن یک فرم هستند.

مطمئن شوید که برچسب ها و متن های توضیحی ای که در فرم تان قرار می دهیدمطالب را به صورت روان و واضح توضیح دهند تا کاربران در مورد چیزی که از آن ها خواسته شده است دچار اشتباه نشوند. این مطلب نیز بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید ،که کاربرانی که در مورد دادن اطلاعات خصوصیشان به سایت شما مردد هستند ، بدانند که اطلاعاتشان نزد شما محفوظ است. قرار دادن یک لینک کمکی به صفحه ای که در آن سیاست نامه حفظ اطلاعات و حریم سایت شما نوشته شده است ، می تواند به آن ها کمک کند تا ترسشان برطرف شده و به شما اطمینان بیشتر بکنند.

4. کاربران را تشویق کنید

باید این را بدانید که کاربران اینترنتی از اطلاعات و حریم شخصی شان به شدت محافظت کرده و آن را به هر بهانه و یا بهای ناچیزی به کسی تقدیم نمی کنند. اگر کمی از اطلاعات خصوص آن ها را درخواست می کنید ، سعی کنید در مقابلش تا می توانید به آن ها امکانات دهید ، در این صورت نرخ بازخورد سایت شما خیلی بالا خواهد رفت زیرا به کاربرانتان در عوض همکاریشان چیزی مفید و قابل استناد داده اید. با توضیح دادن این که چرا کاربرانتان لازم است فرم هایتان را به طور کامل پر کنند و توضیح دادن فواید انجام این کار ها به روشی روشن و ساده و روان، شما اضطراب آن ها را کمتر کرده و دلیلی به آن ها می دهید که با شما همکاری کنند.

برای این که کاربرانتان را مجاب کنید که فرم های شما را کامل پر کنند ، برایشان پاداش هایی همچون تخفیف در محصولات ، دریافت نسخه های آزمایشی محصولات و یا هدیه های رایگان را در نظر بگیرید. اگر در عوض پیشنهاد عضویت در خبرنامه ، دریافت e-book و … را به کاربران می دهید ، کاری کنید که آن ها از نظر محتوایی برجسته و جذاب به نظر بیایند. در ابتدای فرم تان به طور کامل توضیح دهید که در ازای پر کردن این فرم چه پاداشی را به کاربران خواهید داد ، ولی آن هدیه را برای بعد از پر کردن فرمتان نگه دارید. با اتفاده از ابزار هایی چون Aweber و Getresponse می توانید کل این پروسه را به صورت خودکار در آورده و پاداش کاربران را در پیام تایید عضویتشان به صورت اتوماتیک قرار دهید.

وقتی که فرمتان را طراحی می کنید از خودتان بپرسید که آیا کاربران با دیدن آن ، ترقیب به پر کردنش خواهند شد یا نه. سعی کند پاداش هایی را برای کاربران قرار دهید که آن ها را ترقیب به پر کردن فرمتان کند . چون که غیر ممکن ست که از قبل پی ببرید که کدام پاداش موثر تر است ، می توانید از نرخ بازخوردتان کمک بگیرید و ببینید که کدامیک از آن ها موثرتر واقع شده اند.

5. از روش تست A/B استفاده کنید.

داشتن طراحی منحصر به فرد ، فرم های کوتاه ، استفاده از متن های کمک کننده کاربران و پاداش هایی که برای آن ها در نظر می گیرید ، زیر ساخت های محکمی هستند که بازخورد بالای یک فرم اینترنتی را تضمین می کنند. با این حال برای این که از نتیجه آن ها  اطمینان حاصل کنید حتما فرمتان را با روش A/B تست کنید. اولین مرحله این است که ببینید چه چیزی را باید تست کنید: طراحی ، طول فرم ، طرح کلید ها و یا پاداش ها.  به جای آن که سعی کنید همه چیز را تست کنید ، سعی کنید مورد هایی را انتخاب کنید که بیشترین تاثیر را در بازخورد فرمتان دارند. در هر دفعه فقط یک متغیر را مورد تست قرار دهید.

متقاعد کردن کاربران برای وارد کردن اطلاعاتشان در درون  فرم های شما مواردی بیشتری از یک انگیزه و یا یک کپی موثر از یک فرم دیگر لازم است. وقتی که در حال ساختن آن فرم هستید همواره این سوال را که “چرا یک نفر باید بخواهد این فرم را پر کند؟” در جلوی ذهن تان داشته باشید. این کار را در طی ساختن متن اولیه تا زدن دکمه نهایی فرم انجام دهید.آزمون های اعتبارسنجی و تشخیص خطای فرمتان را هم به طور کامل انجام دهید ، تا کاربر در صورت بروز خطا بداند که کجای کار را اشتباه انجام داده است.

این مهم است که صبور باشید و تست کردن را بعد از دیدن چند بازخورد کوچک متوقف نکنید. صبر کنید تا حجم نمونه بزرگتری را بدست بیاورید . معمول کار این است که صبر کنید تا حداقل 100 کاربر از آن ورژن بازدید کنند تا به فکر ثبت یا تصحیح آن بیافتید.

mashable

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا