داروهای مخصوص کاهش وزن را بشناسید

قوانین پایه ی کاهش وزن به حالتی که دوام داشته باشد، کمتر خوردن و تحرک بیشتر است. برای بعضی از افراد، تجویز داروهای مخصوص کاهش وزن نیز می تواند کمک بخش باشد.

شما هنوز هم در حین خوردن این داروها باید بر رژیم غذایی خود و ورزش تمرکز داشته باشید، و این داروها مناسب هر فردی نمی باشند.

دکترها معمولا تنها اگر شاخص توده بدنی (BMI) شما بالاتر از 30، یا حداقل 27 باشد آن را تجویز می کنند یا اگر عارضه‎ای دارید که ممکن است مرتبط با وزن شما نظیر دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا، باشد.

dc

در این مقاله ما اطلاعات لازم در مورد متداول ترین داروهای کاهش وزن را در اختیار شما می گذاریم یعنی: orlistat, Belviq, Contrave, Saxenda, phentermine و Qsymia.

قبل از این که بخواهید برای کاهش وزن دارو مصرف کنید، دکتر خود را در جریان  پیشینه‎ ی پزشکی خود بگذارید. این پیشینه شامل آلرژی‎ها یا دیگر شرایطی می شود که شما دارید به همراه داروها یا مکمل هایی که مصرف می کنید (حتی اگر طبیعی و گیاهی باشند) و اینکه آیا زنی باردار، یا شیر ده هستید یا در آینده ی نزدیک قصد باردار شدن را دارید.

داروهای مخصوص کاهش وزن

Orlistat

نحوه ی عمل: مانع این می شود که حدود یک سوم چربی که می خورید توسط بدن جذب شود.

زمانی که دکتری Orlistat تجویز می کند، نام آن Xenical است. اگر بدون نسخه آن را دریافت کنید Alli نامیده می شود که نصف دز Xenical است.

برای استفاده ی طولانی مدت تایید می شود؟ بله.

عوارض جانبی شامل مواردی نظیر گرفتگی عضلات شکمی، باد آور، مدفوع آبکی، داشتن حرکات روده ای می شود به نحوی که شما قادر به کنترل حرکات روده ای نخواهید بود.

این عوارض جانبی معمولا ملایم و موقتی هستند. ولی اگر شما غذاهای با چربی بالا بخورید وخیم تر می شوند.

موارد نادری از آسیب به کبد هم در افرادی که Orlistat مصرف می کنند گزارش شده است، ولی هنوز به طور یقین مشخص نیست که این دارو باعث بروز این مشکلات شده باشد.

چیزهای دیگری که باید بدانید: شما قبل از خوردن orlistat باید رژیم غذایی با چربی کم داشته باشید (کمتر از 30 درصد کالری های روزانه ی شما از چربی است).

همچنین حداقل دو ساعت قبل یا بعد از خوردن این دارو یک مولتی ویتامین مصرف کنید، چون این دارو به طور موقت کار بدن را در جذب ویتامین های A, D, E و K مشکل می کند.

Orlistat تنها دارویی از نوع خود است که در ایالت متحده تایید شده است. تمامی داروهای مرتبط با کاهش وزن دیگر باعث سرکوبی اشتهای شما می شوند از جمله موارد زیر.

Belviq

نحوه ی عمل: سرکوب کردن اشتهای شما.

برای مصرف طولانی مدت تایید شده است؟ بله.

عوارض جانبی: متداول ترین عوارض جانبی در افرادی که دیابت ندارند شامل سردرد، گیجی، حالت تهوع، خستگی، دهان خشک و یبوست میشود.

متداول ترین عوارض جانبی در افرادی که دیابت دارند شامل قند خون کم (هیپوگلیسمی)، سردرد، درد کمر، سرفه و خستگی می شود.

افرادی که از داروهای ضد افسردگی به همراه Belviq استفاده می کنند باید بسیار تحت مراقبت شدیدی قرار گیرند که واکنش نادری که شامل تب و گیجی می شود در آن ها رخ ندهد.

زنانی که باردار هستند یا قصد باردار شدن را دارند نباید این دارو را مصرف کنند.

چیزهای دیگری که باید از آن ها آگاه باشید: اگر شما بعد از 12 هفته از مصرف Belviq، به میزان 5 درصد کاهش وزن نداشته باشید، باید مصرف آن را متوقف کنید چون بعید است که روی شما، طبق گفته سازمان دارویی و غذایی آمریکا، جواب دهد.

Contrave

نحوه ی عمل: Contrave ترکیبی از دو داروی تایید شده توسط سازمان دارویی و غذایی آمریکا است یعنی naltrexone و bupropion. Naltrexone برای درمان وابستگی به الکل و opioid (مشتقی از تریاک) تایید شده است. Bupropion برای درمان افسردگی، ناهنجاری موثر فصلی و کمک به افرادی که قصد ترک سیگار را دارند، تایید شده است.

برای استفاده ی بلند مدت تایید می شود؟ بله.

عوارض جانبی: متداول ترین عوارض جانبی شامل حالت تهوع، یبوست، سردرد، استفراغ، سرگیجه، بی خوابی، دهان خشک و اسهال می شوند. هشدارهای مرتبط با مصرف Contrave شامل افزایش شکل گیری افکار مربوط به خودکشی و رفتارهای مرتبط با مصرف bupropion می شوند. این هشدار ها همچنین تاکید جدی بر بروز مسائل عصبی روانی دارد که به دنبال مصرف bupropion گزارش داده شده اند. Contrave می تواند باعث شکل گیری حمله های ناگهانی عصبی شود و نباید در افرادی که دارای ناهنجاری های عصبی از نوع حملات مختلف عصبی (نظیر صرع) دارند به کار گرفته شود. این دارو هم چنین می تواند فشار خون و ضربان قلب را بالا ببرد.

چیزهای دیگری که باید بدانید: اگر شما بعد از 12 هفته از مصرف Contrave، به میزان 5 درصد کاهش وزن نداشته باشید، باید مصرف آن را متوقف کنید چون بعید است که روی شما، طبق گفته سازمان دارویی و غذایی آمریکا، جواب دهد.

Saxenda

نحوه ی عمل: Saxenda دز بالاتری از داروی مخصوص دیابت نوع 2 یعنی Viuctoza است. این دارو از عمل هورمون روده ای تقلید می کند که به مغز شما می گوید معده ی شما پر و شما سیر هستید.

برای مصرف طولانی مدت تایید شده است؟ بله.

عوارض جانبی: حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، فشار خون پایین و افزایش اشتها. عوارض جانبی جدی می توانند شامل مواردی نظیر بالا رفتن ضربان قلب، پانکراتیت (pancreatitis)، بیماری سنگ صفرا، مشکلات کلیوی و داشتن افکار خودکشی شود.

چیزهای دیگری که باید بدانید: اگر شما بعد از 16 هفته از مصرف Saxenda ، به میزان 4 درصد کاهش وزن نداشته باشید، باید مصرف آن را متوقف کنید چون بعید است که روی شما، طبق گفته سازمان دارویی و غذایی آمریکا، جواب دهد.

Phentermine

نحوه ی عمل: اشتهای شما را سرکوب می‎ کند.

دکتر شما ممکن است این دارو را تحت نام های Adipex یا Suprenza تجویز کند.

برای استفاده ی طولانی مدت تایید شده است؟ خیر. تنها برای استفاده ی کوتاه مدت (چند هفته) تایید شده است.

عوارض جانبی می توانند جدی باشند نظیر: بالا رفتن فشار خون شما یا ایجاد تپش های قلبی، بی قراری، سرگیجه، رعشه و لرز داشتن، بی خوابی، کوتاهی نفس، درد در قفسه ی سینه، و مشکل در انجام فعالیت هایی که قبلا قادر به انجام آن بوده اید.

Phentermine ممکن است باعث شود چرت بزنید، در توانایی شما در رانندگی یا کار با ماشین آلات اختلال ایجاد کند. همانند با دیگر سرکوب کننده های اشتها، خطر وابستگی به دارو وجود دارد.

عوارض جانبی که کمتر جدی هستند شامل دهان خشک، شکل گیری طعمی ناخوشایند در دهان، اسهال، یبوست و استفراغ می شود.

آن را دیروقت در طول شب مصرف نکنید چون ممکن است باعث بی خوابی شود.

اگر شما برای دیابت خود انسولین مصرف می کنید، قبل از مصرف phentermine دکتر خود را در جریان بگذارید، شاید نیاز به این باشد که میزان دز انسولین مصرفی خود را تغییر دهید.

شما اگر پیشینه‎ ای از بیماری قلبی، سکته، نارسایی احتقانی قلب، یا فشار خون بالای کنترل نشده دارید نباید phentermine مصرف کنید. شما نباید آن را اگر گلوکوما (آب سیاه)، پرکاری تیروئید، یا پیشینه‎ ای از اعتیاد دارید یا اینکه باردار یا تحت مراقبت هستید، مصرف کنید.

چیزهای دیگری که باید از آن مطلع باشید: Phentermine یک نوع آمفتامین است. به علت خطر اعتیاد چنین داروهای محرکی “مواد کنترل شده” هستند که معنای این حرف است که نیاز به نوع خاصی از تجویز دارند.

379565_873

 Qsymia

نحوه ی عمل: اشتهای شما را سرکوب می کند.

Qsymia، Phentermine را با داروی مخصوص میگرن یا حملات عصبی یعنی topiramate، ترکیب می کند. topiramate به چندین نحو باعث کاهش وزن می شود، از جمله کمک به اینکه حس کنید سیر هستید، مزه ی غذاها برای شما جذابیت کمتری داشته باشد و کالری سوزی شما بیشتر شود.

برای استفاده ی طولانی مدت تایید شده است؟ بله. Qsymia به نسبت زمانی که داروهای phentermine و topiramate به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند، دارای مقدار اندکی از آن ها است.

عوارض جانبی: متداول ترین عوارض جانبی شامل حس خارش در دست ها و پاها، سرگیجه، تغییر حس ذائقه، بی خوابی، یبوست و دهان خشک می شود.

عوارض جانبی جدی شامل نقص هنگام تولد (لب شکاف خورده و سقف دهان شکاف دار)، ضربان قلب سریع تر، داشتن افکار خودکشی یا انجام عملی در رابطه با آن و مشکلاتی برای بینایی می شود که اگر درمان نشود می تواند منجر به از دست رفتن دایمی دید شود.

زنانی که ممکن است حامله شوند باید قبل از مصرف Qsymia یک تست بارداری بدهند، و باید زمان استفاده از دارو هر ماه تست بارداری دهند و از قرص های ضد بارداری اضافه کنند.

همچنین اگر گلوکوما، پرکاری تیروئید، بیماری قلبی دارید یا سکته کرده اید نباید این دارو را مصرف کنید. زمانی که شروع به مصرف این دارو کرده اید یا دز آن را افزایش داده اید به طور منظم وضعیت قلب خود را چک کنید.

چیزهای دیگری که باید از آن آگاه باشید: اگر 3% از وزن خود را بعد از 12 هفته مصرف Qsymia از دست ندادید، سازمان دارویی و غذایی آمریکا پیشنهاد می کند که شما مصرف آن را متوقف کنید یا برای 12 هفته ی بعدی دکتر شما دز آن را افزایش دهد و اگر جواب نداد، شما باید به مرور و کم کم مصرف آن را متوقف کنید.

منبع : webmd

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا