انواع جراحی های مختص کاهش وزن

آیا انجام جراحی به منظور کاهش وزن را در نظر دارید؟ همانطور که در حال تحقیق بر اثر بخش بودن یا نبودن چنین جراحی هایی هستید شاید خواسته باشید با انواع مختلف جراحی ها آشنا شوید.

اینکه کدام جراحی برای شما بهترین است بستگی به اهداف، سلامت شما و توصیه ی پزشکتان دارد و اینکه بیمه ی سلامت شما هزینه های کدام عمل را قبول می کند.

32
با دکتر خود در رابطه با این موضوع صحبت کنید تا یک تصمیم با آگاهی کامل بگیرید. جراحی به منظور کاهش وزن مناسب هر فردی نیست.

دکترها تنها برای افرادی آن را پیشنهاد می کنند که:

  • شاخص توده ی بدنی (BMI) آن ها 40 یا بیشتر باشد. این مقدار می تواند نزدیک به 45.5 کلیوگرم برای مردان و 36.3 کیلوگرم اضافه وزن برای زنان باشد
  • داشتن یک BMI کمتر (ولی هنوز هم چاق بودن) و داشتن یک مشکل جدی پزشکی در رابطه با چاقی بیش از حد، نظیر بیماری قلبی، دیابت نوع 2، آینه خواب شدید، یا کلسترول بالا
  • عدم موفقیت به دنبال استفاده از دیگر روش های کاهش وزن
  • آگاهی کامل از خطرات جراحی

جراحی به منظور کاهش وزن می تواند نجات دهنده ی جان شما باشد، ولی شما باید خود را آماده این کنید که نسبت به چیزی که می خورید، میزان ورزش و شیوه ی زندگی خود تغییرات دایمی ایجاد کنید.

آیا جراحی به منظور کاهش وزن برای شما مناسب است؟

انواع جراحی ها به منظور کاهش وزن

روش های جراحی به روش های مختلف کمک به کاهش وزن می کنند.

جراحی های محدود کننده بواسطه ی منقبض سازی اندازه ی معده و آهسته سازی فرآیند هضم عمل میکنند. یک معده نرمال می تواند حدود 1.3 کیلوگرم غذا را در خود نگه دارد. بعد از جراحی، معده در ابتدا میزان غذایی که نگه می دارد به اندکی 28 گرم است، ولی بعد از گذشت مدتی می تواند برای نگه داشتن 56 تا 80 گرم غذا کش پیدا کند. هرچه معده کوچکتر باشد، کمتر شما غذا خواهید خورد. هرچه کمتر غذا بخورید، وزن بیشتری از دست می دهید.

جراحی های محدود کننده / Malabsorptive (جذاب ناقص مواد غذایی توسط روده ی کوچک) نحوه ی جذب غذا را تغییر می دهند. آن ها در اختیار شما معده ی کوچکتری قرار می دهند و همچنین قسمتی از مسیر گوارشی شما را حذف می کنند، که همین امر باعث می شود جذب کالری برای بدن شما مشکل تر شود. دکتر ها معمولا تنها جراحی های Malabsorptive، که بای پاس روده ای نامیده می شوند، را دیگر انجام نمی دهند که علت آن بروز عوارض جانبی مرتبط با آن است.

کاشت یک دستگاه الکتریکی، جدیدترین تکنیک در بین این سه تکنیک، که باعث کاهش وزن با ایجاد اختلال در بین سیگنال های عصبی بین معده و مغز، می شود.

Adjustable Gastric Band (حلقه گذاری قابل تنظیم معده)

تعریف آن: حلقه گذاری معده نوعی از جراحی محدود کننده برای کاهش وزن است.

نحوه ی عمل: جراح از یک حلقه ی قابل تورم برای تبدیل معده به دو بخش استفاده می کند، یک قسمت کوچکتر که در بالا قرار گرفته است و قسمت پایین تر که بزرگتر می باشد. این دو قسمت هنوز از طریق یک کانال بسیار کوچک در ارتباط با هم هستند، که همین باعث می شود خالی شدن بخش بالایی آهسته شود. اکثر افراد تنها نصف فنجان یا یک فنجان غذا می توانند بخورند قبل از اینکه احساس سیری داشته باشند یا حالشان به هم بخورد. غذا همچنین باید نرم باشد یا به خوبی جویده شود.

مزیت ها: انجام این عمل به نسبت بای پس معده ای و دیگر جراحی ها ساده تر و امن تر است. برش کوچکی روی بدن شما ایجاد می شود و سرعت بهبود معمولا سریع تر است و شما می توانید برای حذف حلقه عمل کنید.

شما همچنین می توانید این حلقه را در دفتر دکتر تنظیم کنید. حلقه را سفت کنید تا اندازه ی معده را بیشتر محدود کنید، برای این کار دکتر محلول نمکی بیشتری داخل حلقه تزریق می کند. برای شل کردن آن، دکتر از یک سوزن برای کشیدن مایع از حلقه استفاده می کند.

معایب: افرادی که این نوع عمل جراحی را انجام می دهند اغلب اوقات به نسبت افرادی که دیگر جراحی ها را انجام می دهند کاهش وزن چشم گیر تری دارند. همچنین احتمال اینکه آن ها اندکی وزن در طول سال های بعدی به دست آورند بیشتر است.

خطرات: متداول ترین عوارض جانبی این نوع جراحی استفراغ بعد از خوردن بسیار زیاد غذا با سرعت بسیار زیاد است. مشکلاتی نیز در رابطه با حلقه ممکن است رخ داد. ممکن است از مکان خود در رود، زیادی شل شود یا تراوش داشته باشد. بعضی افراد نیاز به جراحی های بیشتری دارند. همانند با هر نوع عملی، خطر عفونت نیز وجود دارد. گرچه بعید است، ولی بعضی از مشکلاتی که ممکن است رخ دهند می توانند تهدید کننده برای زندگی فرد باشند.

7856995

Sleeve Gastrectomy

تعریف: نوع دیگری از جراحی محدود کننده برای کاهش وزن. در این نوع جراحی، جراح حدود 75% معده را حذف می کند. چیزی که از معده باقی می ماند یک لوله یا آستر باریک است، که به روده ها اتصال داده می شود.

گاهی اوقات این نوع جراحی گام اول از یک سری جراحی به منظور کاهش وزن است. برای بعضی از افراد، ممکن است تنها نیاز به انجام همین نوع جراحی باشد.

مزایا: برای افرادی که بسیار مریض هستند یا چاقی بیش از حدی دارند، دیگر روش های جراحی به منظور کاهش وزن ممکن است بسیار خطرناک باشد. این نوع جراحی عمل ساده تری است و در اختیار آن ها راه کم خطرتری برای کاهش وزن قرار می دهد. اگر نیاز باشد، زمانی که وزن آن ها کاهش یافت و وضعیت سلامت آن ها بهبود یافت، معمولا بعد از 12 تا 18 ماه، آن ها می توانند یک عمل دیگر نظیر gastric bypass انجام دهند.

چون روده ها در این عمل تحت تاثیر قرار نمی گیرند، این عمل بر نحوه ی جذب غذا توسط بدن شما تاثیر نمی گذارند، بنابراین بعید است که شما با کمبود مواد غذایی روبرو شوید.

معایب: برخلاف روش حلقه گذاری قابل تنظیم معده، این روش غیرقابل برگشت است. از آنجاییکه نسبتا جدید است، مزایای بلند مدت و خطرات آن هنوز باید تحت ارزیابی قرار گیرند.

خطرات: خطرات معمول شامل عفونت، تراوش از آستر و لخته های خونی می شود.

Gastric Bypass (جراحی کنارگذاری معده )

تعریف: Gastric bypass متداول ترین نوع جراحی به منظور کاهش وزن است. در این جراحی هر دو روش محدود کننده و malabsorptive با هم ترکیب می شوند.

هنگام عمل، جراح معده را به دو بخش تقسیم می کند، بخش بالایی را از پایینی جدا و مسدود می سازد. جراح سپس قسمت بالایی معده را مستقیما به قسمت پایینی روده ی کوچک متصل می کند.

ضرورتا، جراح میان بری برای غذا، بواسطه ی دور زدن قسمتی از معده و روده ی کوچک ایجاد می کند. دور زدن این بخش های مسیر گوارشی به معنای این است که بدن کالری کمتری جذب می کند.

مزایا: کاهش وزن سریع و چشمگیر خواهد بود. حدود 50% آن در 6 ماه اول رخ می دهد. ممکن است این روند تا 2 سال بعد از عمل ادامه پیدا کند. به علت کاهش سریع وزن، بیماری هایی که تحت تاثیر چاقی بیش از حد نظیر دیابت نوع 2، فشار خون بالا، کلسترول بالا، آرتروز، آینه خواب و سوزش قلب، قرار داشتند، اغلب اوقات سریع تر خوب می شوند.

جراحی به روش بای پس معده ای همچنین دارای نتایج خوبی در دراز مدت است. مطالعات نشان داده اند که در بسیاری از افراد به مدت 10 سال یا بیشتر اکثر وزنی که از دست رفته است، بر نمی گردد.

معایب: شما همانند با سابق غذا جذب نمیکند، و همین باعث می شود شما در خطر کمبود مواد غذایی لازم قرار بگیرید. کمبود کلسیم و آهن می تواند منجر به پوکی استخوان و کم خونی شود. شما باید در رابطه با رژیم غذایی خود بسیار محتاط باشید، و تا آخر عمر از مکمل ها استفاده کنید.

خطر دیگر این نوع جراحی سندروم دامپینگ است، که غذا در آن از معده خیلی سریع به روده تخلیه می شود، که این عمل قبل از اینکه به طور کامل هضم شود صورت می گیرد. حدود 85 درصد افرادی که این جراحی را انجام می دهند مبتلا به این سندروم می شوند. علایم آن شامل حالت تهوع، نفخ، درد، عرق ریختن، ضعف و اسهال می شود. سندروم دامپینگ اغلب اوقات بواسطه ی خوردن غذاهای دارای قند یا کربوهیدرات بالا تجریم می شود و تغییر رژیم غذایی میتواند کمک بخش باشد.

برخلاف جراحی حلقه گذاری قابل تنظیم معده، جراحی کنارگذاری معده معمولا غیرقابل برگشت در نظر گرفته می شود. در بعضی از موارد نادر البته برگشته است.

خطرات: چون جراحی کنارگذاری معده پیچیده تر است، خطرناک تر هم می باشد. عفونت و لخته های خون خطرات به شمار می روند، همانطور که در اکثر جراحی های دیگر نیز این چنین است. جراحی کنارگذاری معده همچنین باعث بروز مرض فتق با احتمال بیشتری می شود، که ممکن است نیاز به جراحی دیگری برای رفع داشته باشد. همچنین، شما ممکن است سنگ های صفراوی داشته باشد چون کاهش وزن در شما بسیار سریع بوده است.

weight-loss-surgery3-590x240

سیستم قابل شارژ مجدد استاد

تعریف: سیستم قابل شارژ استاد (Maestro Rechargeable System) نظیر یک دستگاه تنظیم کننده ی قلب عمل می کند تا پالس های الکتریکی را به عصب بین معده و مغز برساند، عصبی که اسم آن عسب vagus می‎ باشد. این عصب به مغز زمانی که معده پر است را اعلام می کند. این دستگاه درون شکم کار گذاشته می شود و دارای یک کنترل از راه دور است تا آن را بتوان از خارج بدن کنترل کرد. این سیستم به نحوی برنامه ریزی شده است تا یک پالس- 5 دقیقه روشن و 5 دقیقه خاموش- را به عصب vagus در طول ساعات بیداری شما برساند، و در طول ساعاتی که شما خواب هستید باید خاموش باشد.

مزایا: کاشت این دستگاه در بین جراحی های کاهش وزن کمترین آسیب را به بدن وارد می کند. این عمل می تواند تا یک ساعت و نیم در حالیکه بیمار تحت بیهوشی معمولی قرار گرفته است، طول بکشد.

معایب: این دستگاه را باید هفته ای یک یا دو بار شارژ کرد. اگر باطری به طور کامل تمام شود، یک دکتر باید دوباره دستگاه را برنامه ریزی کند. عوارض جانبی می تواند شامل حالت تهوع، استفراغ، سوزش قلب، مشکلاتی در رابطه با بلعیدن، آروغ زدن، تهوع ملایم و درد در قفسه ی سینه شود.

خطرات: عفونت، درد در ناحیه ی کاشت دستگاه، یا دیگر مشکلات جراحی.

biliopancreatic diversion (انحراف بیلیوپانکراتیک)

تعریف: جراحی مشابه با عمل کنارگذاری معده ولی بسیار قوی تر. جراح حدود 70 درصد معده ی شما را بر می دارد و حتی مقدار بیشتری از روده ی کوچک را دور می زند.

یک نوع کمتر شدید تر به نسبت انحراف بیلیوپانکراتیک، duodenal switch می باشد. هنوز هم به نسبت کنارگذاری معده شدید تر است ولی در این عمل مقدار اندکی از معده برداشته می شود و به نسبت نوع انحراف بیلیوپانکراتیک بدون سوییچ مقدار کمتری از روده دور زده می شود. همچنین بروز سندروم دامپینگ، سوء تغذیه، و زخم معده به نسبت نوع معمول بیلیوپانکراتیک کمتر متداول است.

مزایا: انحراف بیلیوپانکراتیک می تواند نسبت به کنارگذاری معده باعث کاهش وزن بیشتر و با سرعت بیشتری شود. گرچه بخشی زیادی از معده حذف شده است ولی چیزی که باقی مانده است هنوز به نسبت کیسه های کوچکی که در طول جراحی های حلقه گذای یا کنارگذاری معده شکل می گیرند، بزرگتر است بنابراین شما می توانید قادر به این باشید که وعده های غذایی بزرگتری به نسبت دیگر جراحی ها، بعد از این نوع عمل جراحی، بخورید.

معایب: انحراف بیلیوپانکراتیک به نسبت کنارگذاری معده کمتر متداول است. یکی از دلایل آن این است که خطر جذب نکردن مواد غذایی به اندازه ی کافی بسیار جدی تر است. همچنین می تواند خطرات مشابهی با کنارگذاری معده داشته باشد، از جمله سندروم دامپینگ. ولی روش duodenal switch می تواند احتمال بروز تعدادی از این خطرات را کمتر کند.

خطرات: این عمل یکی از پیچیده ترین و خطرناک ترین جراحی ها به منظور کاهش وزن است. همانند با کنارگذاری معده، این جراحی احتمال ابتدا به مرض فتق را بالا می برد، که نیاز به جراحی های دیگر برای رفع آن دارد. ولی زمانی که دکتر از روش های دیگری که کمتر آسیب رسان هستند (جراحی با لاپاراسکوپ نامیده می شوند) استفاده می کنند، این خطر کمتر است.

pelicasion

کدام نوع جراحی برای کاهش وزن بهترین است؟

جراحی ایده آل برای کاهش وزن بستگی به نوع بدن و سلامت شما دارد.

به عنوان مثال، اگر شما بیش از حد چاق هستید، یا اگر یک جراحی شکمی قبلا داشته اید، جراحی های ساده ممکن است امکان پذیر نباشند. با دکتر خود در رابطه با مزایا و معایب هر نوع عمل مشورت کنید.

اگر امکان آن وجود دارد، به یک مرکز پزشکی بروید که تخصص آن انجام جراحی به منظور کاهش وزن است. مطالعات نشان می دهند که زمانی که عمل جراحی به منظور کاهش وزن توسط متخصصین صورت می گیرد، احتمال بروز مشکلات کمتر است.

مهم نیست کجا هستید، همیشه مطمئن باشید که عمل جراحی شما توسط جراحی صورت می گیرد که در رابطه با عمل مورد نیاز شما، تجربه ی کافی دارد.

webmd

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا