از اندروید 2014 چه انتظاراتی میرود

سال 2013، سالی بس پر مشغله برای ساختار بیسی اندروید بود؛ دستگاه های اندرویدی بزرگتر، سریع تر و حسابی چاق و چله تر شدند. تبلت ها تعدادشان کهکشانی شد و خود سیستم عامل اندروید وارد گجت های دم دستی مثل ساعت های هوشمند و دستگاه های بازی شد.
پس باید احتمالا در سال 2014 منتظر یک Android بهتر باشیم.

اولش اینکه اندروید نمایشی دلفریب در CES 2014 یا همان  نمایشگاه مصرف کنندگان الکترونیک از خودش به نمایش گذاشت تا بلکه با بهره گیری از آپگرید های سخت افزاری همه نگاه ها به سمت اندروید معطوف بشه. سپس در ماه فوریه، در نمایشگاه (MWC (Mobile World Congress  کنگره جهانی موبایل , زمانی براش فراهم میشه تا از نسل جدید اندروید رونمایی بشه که خب شاید بگویید این روند که همیشه اتفاق می افتد، پس چه نیازی به گفتن بود؟ فقط یک خرده صبر کنید، تا اسمارت فون هایی جدید ببینید..!

Android_610x436

فقط برای گوگل پلی

یکی از چیز هایی که 2013 زیاد بهش پرداخته نشد، عدم رونمایی از دستگاه هایی بود که اختصاصاً برای Google Play باشند (یا به اصلاح Google Play Edition Devices) بود که در حال حاضر، تمامی پرچم داران برند ها (از جمله، LG، Sony ، Samsung، HTC) از نسخه کنونی اندروید استفاده می کنند. شاید چیزی که بسیار قابل توجه هست آپدیت فی الفور این دستگاه هاست که بالافاصله پس از ارائه ورژن های جدید اندرویدی، بروزرسانی می شوند.

در حال حاضر، خط نکسوسی در قوی ترین حالت خود به سر می برد و گوگل نیز چیزی در اختیار دارد که تجربه استفاده از گوگل پلی را بهبود می بخشد. این یکی از بهترین راه ها برای کنترل افکار مشتریان است، با استفاده از آن می توانند محصولات جدید را معرفی کنند، و آن ها را در چرخه تبلیغاتشان نگه دارند!

البته این که در سال بعد تبلت و اسمارت فون جدیدی از گوگل ببینیم چیز حتمی است اما یکی از ویژگی هایی که خواستار آن هستیم پرداختن به گوگل پلی است. با عرضه ی زود هنگام پرچم داران جدید [در اوایل سال]، میشه این برداشت رو داشت که دیگر مدل های استوک اندرویدی در پلی استور مشاهده شوند.

در بازگشت به بنیان بروزرسانی اندروید، کمتر از شاخه شاخه شدن آپدیت ها خواهیم شنید. البته از جایی که ارائه آپدیت های اندرویدی به صورت تدریجی و متناوب ارسال شده، فکر نمی کنم از این نظر تجربه ای متفاوت در انتظارمون باشه. ، در شرایطی که ویژگی های اساسی ای مطرح شود، میانگین کاربران حتی تفاوت بین اندروید 4.1 و 4.4 را درک نخواهند کرد!
حتی کاربران این کاره و آن هایی که در این فضا زیاد بوده اند، نیز در حاشیه خرید خواهند کرد.

در واقع نه تنها، این به معنای پایان اینترفیس های سفارشی، اپ های برندی یا ویژگی های بدین شکل نیست، بلکه بر عکس، ما در 2014 از شرکت هایی که برای به دست آوردن رتبه با یکدیگر ستیز می کنند، بیشتر بهره خواهیم برد. سامسونگ دستور جلسات خدمات و اپ هایش در گوگل پلی را نگاه خواهد داشت و اچ تی سی نیز بر روی اپ های BlinkFeed ،Zoe و UltraPixel مانور خواهد داد. فکر می کنم امسال، بیشتر از کمیت به فکر کیفیت باشند؛ یعنی خدا کنه! صد ها جور سامسونگ و اچ تی سی و غیره و غیره دیدیم، یکی از یکی دیگه بــــوق تر… :دی

در این بین، امسال موتورولا هم چنین بلاهایی را بر سر سری Droid و Moto X خواهد آورد. اندروید این روز ها یک کمی سبک تر شده و شاید مثل قبلِ ها نیاز به ماه ها تقویت و آزمایش نداره، پس موتورولا بروزرسانی سریع تری برای دستگاه هایش ارائه خواهد کرد.

Lowers-google_nexus_7_610x436

کنفرانس های I/O گوگل و عرضه های عمده

اگر سال 2013 از نمایشگاه های بزرگ الترونیکی چیزی به ما آموخته باشد، آن چیز، جز این نیست که سازندگان اسمارت فونی نمی خواهند در این همه هیاهو گم شوند. Samsung، LG، Motorola و HTC برگزیده شدند تا محصولاتشان را در روش مخصوص خودشان جدای از تبلیغ کنندگان سوم شخص رونمایی کنند.

البته CES و MWC در افزایش فروش ها بی تاثیر هم نبودند، اما این هم موجب در هم ریختگی اندروید تا این حد در چند سال اخیر نبوده است – البته سامسونگ امسال به صورت جداگانه در بارسلونا از گلکسی S5 پرده برداری خواهد کرد و ربطی به نمایشگاه های همگانی نخواهد داشت – .
Google I/O 2013 که متعلق به امسال بود در حالی پایان پذیرفت که نسبت به سال های اخیر کمتر به اندروید پرداخته شد؛ چرا که گوگل نگاه ها را نسبت به ویژگی های و خواص اش بهبود بخشید. البته با اینکه ورژن های اندرویدی سبک تر و توسعه یافته تر هم باشد،تمرکزی بی سابقه در 2014 دیده نمی شود.

آخرین اخبار ساختاری اندروید مانند رویداد های خودمانی و بروزرسانی های شبکه های اجتماعی، بود که از عرضه اندروید 5.0 صحبت می کرد و ما را به تجربه ای جدید هدایت خواهد کرد. از جایی که امسال چیز زیادی در I/O رد و بدل نشد، امیدواریم امسال کمی متفاوت تر باشد.

اپراتور های مخابراطی

این که پرچم داران امروزی توسط پوشش دهنده های مخابراتی کشور های دیگر پشتیبانی می شود بر کسی پوشیده نیست. انحصار طلبی، چیزی بوده که از قبل تا کنون وجود دارد و سازندگان تلفن همراه در حال یکی کردن خط های تولید اند. به بیانی عمومی، ما به خط گذرگاهی جهانی دست پیدا خواهیم کرد [غیر از ایران :|].

ما در عوض از گوشی ها نیز انتظار داریم تا حداقل آن ها هم بزرگ تر باشند؛ برخی از محبوب ترین اسمارت فون های 2013 رنجی از 4.7 اینچ تا 5.2 اینچ رو شامل می شدند که البته نسخه های بزرگتر 5.7 و 6.3 اینچی هم وجود داشتند. صرفا جهت اطلاع، هیچ نشانه ای مبنی بر عدم نپرداختن به این گرایش در 12 ماه اخیر وجود ندارد یا به بیانی دیگر این پروسه بزرگ سازی صفحات نمایش پیوسته در حال گسترش است.

ویژگی ها، مدهای زودگذر و تدبیر های این چنینی

با وجود این که انتظار می رفت NFC [تکنولوژی تبادل اطلاعات، مانند بلوتوث ولی سریع تر] در میان تلفن های هوشمند کشش پیدا کند، اما به عنوان استاندارد تولید پایه در سال 2013 شناخته نشد و ما نیز رقابت قيمتي بزرگ بین Google Wallet، Isis و دیگران ندیدیم حتی اگر گوگل، مسیر ابتکار والت اش را تغییر دهد هم هیچی..! و اکنون هم که کم تر به اتصالات NFC می پردازد.

باتری اندرویدیها در سال 2014

میزان دوام باتری امروزه بر کسی پوشیده نیست حتی اگر یادتان باشد سر نسل اول دستگاه های اندرویدی هم همیشه دعوا بود! مشکلی که با پیشرفت تکنولوژی سخت تر هم شد؛ صفحات نمایش سنگین، و پردازنده های فوق سریع برای گاز زدن انرژی از اسمارت فون دلبند شما کم چیزی نیستند! خوشبختانه، سازندگان تلفن، در این محوطه گام های بزرگی برداشته اند و اگر باتری حدود 2,500mAh را امروزه در یک ساعت هوشمند هم ببینیم چیز عجیبی نیست :دی04

مثلا تلفن های بسیار بزرگ مانند Samsung Galaxy Note 3 و HTC One Max می توانند باتری هایی بزرگتر را در پشت صفحه های نمایششان جای دهند. همچنین ما، در حال مشاهده شرکت هایی هستیم که برای طراحی باتری های غیر قابل جدا سازی (non-removable) برگزیده شده اند. این گرایش در 2014 هم ادامه پیدا خواهد کرد، شاید در نسبتی پر شتاب تر. بنابراین اگر در مدل هایی مشابه در سال 2014 باتری هایی با شدت جریان 4.000mAh در دست داشته باشیم، جای تعجبی ندارد!

Motorola_X_35823022_20_620x433_610x426
در مبحث باتری ها در سال جدید، تلفن های همراه بیشتری با امکان شارژ وایرلس را نیز خواهیم داشت که گویا استاندارد های کمتری در این فضا وجود دارد. و محتمل یکی از آن ها به عنوان تکنولوژی برگزیده انتخاب خواهد شد. اما چرا چنین اتفاقی نیفتد؟ تکنولوژی شارژ وایرلس نیازی به سیم ندارد، [احتمالا] چند دستگاه در عین واحد می توانند از آن استفاده کنند و [شاید] سرعت نیرو بخشی آن از کابل هم بیشتر باشد.
بحث دیگری که شاید دلخواه همه یا حداقلاً، اکثر افراد باشد، بهره گیری از تکنولوژی سه بعدی در صفحه های نمایش تلفن های همراه است که احتمالا در سال 2014 استفاده خواهند شد.

اندروید درقاب های جدید؛ ساعت ها، کنسول های بازی و …

با به وجود آمدن شرایط جدید، سامسونگ راه جدیدش را در Galaxy S4 Zoom ، Galaxy Camera NX و Galaxy Gear به نمایش گذاشت. Galaxy S4 Active همچنین یک ویژگی تصویر برداری در زیر آب را نیز به امکاناتش افزوده است.

Omate_TrueSmart_35833130_02_610x436
شاید جالب باشد که بدانید، مدل Zoom، از بهترین ها خواهد بود چرا که در ادامه معرفی Galaxy S5 معرفی خواهد شد. البته این ها تنها دستگاه های پوشیدنی نیستند که در CES و MWC معرفی خواهند شد، بسیاری از آن ها مانند Omate TrueSmart Smartwatch نیز بر مبنای Android کار خواهند کرد. البته این که آن ها بتوانند بوسیله بلوتوث با تلفن های هوشمند رابطه متقابل به دست آورند، حتمی نیست. این را هم باید گفت که برای این که رتبه اول و برتر این گجت ها مشخص شود، حدود 1 – 2 سال زمان می برد و نمی شود از الان برنده حتمی را پیش بینی کرد.

در ادامه، گیمر ها هم پس از ملاقات با Nvidia Shield، Ouya و Moga از اندروید به عنوان یک چراغ امید بخش نام می برند که هر سه در سال 2014 میلادی معرفی خواهند شد و مطمئنا گامی بزرگ در زمین گیمینگ خواهند بود.

می دونید که قراره چه کاری انجام بدند؟ وقتی شما با یک بازی 5-6 هزار تومانی می توانید ساعت ها سرگرم باشید، چه نیازی به پرداخت 50-60 هزار تومان هست؟ پس به راحتی افرادی که کم سن و سال تر هستند رو قانع می کنه و بدین ترتیب اون ها هم راضی هستند و موجب پیشرفت این کنسول های بازی میشوند.

از این مباحث که بگذریم، یک سری سخن از استفاده از اندروید در ماشین ها به میان میاد، یعنی چنین روزی رو خواهیم دید؟ البته که بعید هم نیست…

عینک گوگل

این هم از این، حالا به google glass ،  میرسیم. این عینک مدت هاست که در دست (که نه، چشم!) افرادی خاص می چرخه و پس از مدت ها بگیر و ببند، قرار شده که به صورت عمومی در اختیار افراد قرار بگیره. همونطور که در جریان هستید، اپ ها پیوسته در حال پیشرفت و تکمیل هستند و به دنبال این، به سخت افزار بالاتری هم نیاز دارند. این که گوگل گلس به صورت کامل در سال 2014 معرفی بشه، حتمی نیست اما مطمئنا دیدگاه بسیاری از افراد به تکنولوژی رو مورد تغییر و تحول قرار خواهد داد.

پس اگر کمی بعد تر افراد و شرکت های شخصی را دیدیم که این نوع دستگاه های مفهومی و سخت افزار مخصوص خودشان را معرفی کنند، نه تنها نباید شوک شویم، بلکه باید از آن ها استقبال نیز به عمل بیاوریم! البته اگر گوگل قیمتش را کمی کاهش ندهد، شاید کمی اجحاف کرده است، اما این باعث ایجاد یک رقابت تنگاتنگ خواهد شد…

محصولات بهتر با بهای کمتر و ارزان تر

 

008HTC_One_35616143__620x424_610x417
جذاب ترین بخش تکنولوژی که به سرعت یک اسمارت فون حرکت می کند، اینست که بهترین دیروز و معمولی فرداست. مخصوصاً آن دسته از ابزار که در سال 2012 کلی برایشان پرداخت کرده اید و الان شاید از حد معمول هم کمتر باشند و یه جاییتان (دلتان!) هم حسابی می سوزد :دی
مثلا اگر سه سال پیش یک تبلت 2 هسته ای 4 گیگ رم رو با قیمت 1.600.000 می خریدید، الان شاید بتونید با 700-800 تومان [بلکه هم کمتر] یک چیزی مشابه اش را خریداری کنید! پس یک نصیحت دوستانه، هیچ گاه هیچ چیزی که تازه اومده و ازش اطلاعات کافی ندارید یا حتی فروشنده اون رو به خاطر اسم و برندش خیــــلی گرون تر می فروشه رو خریداری نکنید، چون که مدتی بعد با قیمتی بسیار کمتر می تونید تهیه اش کنید. [این مثال فقط به دستگاه های هوشمند منتهی نمیشه، مثلا لبنیات، گوشت و خیلی چیز دیگه فقط کافیه کمی با هم متحد باشیم…]
نظر شما چیست؟ شما چه انتظاراتی از اندروید و نوه و نتیجه هایش دارید؟ دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید.

منبع : Cnet

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا