چه تغییراتی در مورد صفحه‌ی خانگی می‌خواهید؟

چیزهای زیادی وجود دارد که برای صفحه‌ی خانگی آیفون پیشنهاد می‌شود. این صفحه تقریباً برای همه قابل درک، قابل پیش بینی و ساده است. همچنین به دلیل ثابت بودن محل آیکون اپ‌ها، جای آن‌ها به خوبی در ذهن می‌ماند. اگر صفحه‌ی خانگی را به یک دروازه برای ورود به اپ‌ها تشبیه کنیم، نه مقصدی برای آن‌ها، در این صورت اپ لانچر شکل چکیده‌ی آن است. با این که موبایل‌ها روز به روز قوی‌تر و همگام‌تر می‌شوند ولی آیا سادگی قربانی وظیفه مندی می‌شود؟ آیا این دروازه‌ها نیاز به کمی ظاهر مهمان نوازانه‌تر ندارند؟

00000000000000000

شخصاً یک طرفدار بزرگ ویجت‌ها بر روی صفحات خانگی نیستم، و تمایلی ندارم تا به صفحه‌ی خانگی بازگشته و یک نگاه اجمالی به اطلاعاتی بیاندازم که در بهترین حالت نیمه مفید است. البته ویجت‌های فضای پایینی از همه جا از جمله از داخل دیگر اپ‌ها قابل دسترسی هستند، واقعاً مفید می‌باشند.

یکی از کلیدی‌ترین ویژگی‌های اپ لانچرها این است که ‌آیکون‌های آن‌ها به طرز باورنکردنی قابل به حافظه سپردن و شناسایی است به همین دلیل زمان اتکا به آگاهی پیشین را کاهش داده و سرعت استفاده را بیشتر می‌کند. اگر یک عنوان چیزی که نشان می‌دهد را تغییر دهد و از جای خود حرکت کند، شناسایی و به خاطر سپردن آن بسیار سخت خواهد شد. و مزیت استفاده از این اطلاعات بصری اضافی بار دیگر متکی به بازگشت به صفحه‌ی خانگی و استفاده از آن می‌شود.

iOS 9 در WWDC 2015 و اکنون در بخش پیش نمایش توسعه دهندگان نشان داده که همان اپ لانچر اصلی آیفون و نیوتون را نگه می‌دارد که همچنان فاقد ویجت و کاشی است (آن‌ها در بخش نمای امروز هستند). اما این نسخه چیز جدیدی را معرفی می‌کند. صفحه‌ی اسپات‌لایت (Spotlight) که آخرین بار در iOS 5 دیده می‌شد در شکلی جدید، با محتوای مرتبط، اطلاعات متمرکز و روشی متفاوت باز می‌گردد.

اکنون به علاوه‌ی فیلد ساده‌ی جستجو، شما امکان جستجو با صوت راه هم دارید. این بخش شامل مخاطبین اخیر و زمانی (مبتنی بر پیش بینی‌های رفتاری)، اپلیکیشن‌های اخیر و زمانی، محل‌های نزدیک و داستان‌های فعلی جدید هم می‌شود. همچنین هر بخش دارای گزینه‌ی “Show More” برای دستیابی به اطلاعات بیشتر است.

1.wwdc-ios-9-spotlight-home-screen

این قسمت مجاور صفحه‌ی خانگی است و حداقل هنوز جایگزینی برای آن نمی‌باشد. همچنین بخش مذکور از همان مشکلی که کاشی‌ها دارند – هر مدل پویایی موجب صدمه به عادت‌ها می‌شود – رنج می‌برد. البته این بخش فقط شامل مسیر جالب دیگری برای باز کردن اپ‌ها نمی‌شود و برای فعالیت‌های دیگر هم کاربرد دارد. فعالیت‌هایی که اپل از سال گذشته شروع به همگام سازی آن‌ها با Handoff کرد.

همیشه لازم است راهی برای اجرای برنامه‌ای اختیاری در زمانی اختیاری وجود داشته باشد، چرا که انسان موجودی بوالهوس است. ممکن است در حال حاضر راهی برای این کار وجود داشته باشد که صفحه‌ی خانگی را چکیده کرده و با دسترسی طبیعی همراه است اما وظیفه مندیِ آینده را هم به ارمغان می‌آورد.

اگر آیفون شما بیاموزد که اولین فعالیت شما به هنگام صبحگاه، بررسی توئیتر است، آیا این کار را برای شما فراهم خواهد کرد؟ اگر اغلب فیسبوک و اینستاگرام را پس از توئیتر چک می‌کنید، آیا می‌تواند آن‌ها را هم بدون نیاز به رفتن به صفحه‌ی خانگی و باز کردن اپلیکیشن‌های مربوطه، به شما پیشنهاد کند؟ اگر بداند پنج دقیقه قبل از قفل کردن گوشی خود بازی Fallout را اجرا می‌کنید، می‌شود این بازی هم در موقعیت مناسب برای شما آماده شود؟ رفتار و زمان، موقعیت و مجاورت، همه نکاتی است که در حال حاضر بررسی می‌شود. در WWDC، در بخش مربوط به هوش، مدیر بخش نرم افزاری اپل، کریگ فدریگی چند بار مجبور شد به صفحه‌ی خانگی برود؟

2.wwdc-ios-9-spotlight-canadian-poutine

در ذات، این اپ لانچر می‌تواند به همان صورت معارفه‌ای – و آموزشی برای انسان و ماشین – برای کارهای جدید پردازشی باقی بماند، اما آیا می‌شود لایه‌ای اضافه کرد تا عمل‌های بازگشت اضافی را کاهش داد؟

اکنون iOS 9 در مرکز توجهات قرار دارد ولی به زودی اپل به سراغ کار بر روی iOS 10 می‌رود. حال اگر اپل از شما بپرسد که چه خواسته‌ای از صفحه‌ی خانگی دارید، چه خواهید گفت؟

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا