ویندوز 10: تغییر دهنده وضعیت نبرد میان اپل و مایکروسافت

آنچه بیش از همه چیز در مورد ویندوز 10 برای من جالب است، این است که اگر اپل می‎خواست مایکروسافت را در رقابت شکست دهد، باید دقیقا چنین محصولی تولید می‎کرد. وقتی می‎گویم “چنین محصولی”، منظورم محصولی است که بتواند اسمارت فون را به یک رایانه خانگی کامل تبدیل کند.

1.xl-2015-windows10-3

دلیل من این است که مایکروسافت در زمینه اسمارت فون نسبتا ضعیف است، و در حال حاضر اپل در بازار رقیب جدی گوگل محسوب می‎شود. که با توجه به توانمندی‎های گوگل، واقعا تحسین برانگیز است. البته، مقصر این شرایط، خود گوگل است.

درست است که اپل باید با iOS جلو بیاید و نه OS X، اما با توجه به قدرت عظیم اپل، نتیجه شگفت انگیزی رقم خواهد خورد.

اما اپل به این مسیر وارد نمی‎شود، چراکه باعث از بین رفتن فروش رایانه خانگی این شرکت خواهد شد، و شرکت مایل به ادامه هردو جریان دستیابی به سود است.

این یک مزیت و نقطه برتری بزرگ به مایکروسافت می‎دهد، مشروط به آنکه بتواند به خوبی از آن استفاده کند.

این هفته روی همین موضوع تمرکز می‎کنیم و محصول هفته: یک سیستم ویدئو کنفرانس مقرون به صرفه از Aver.

مزیت ویندوز 10

با توجه به انتشار این محصول، بدون تردید این هفته چند میلیون نفر بیشتر از ویندوز 10 استفاده می‎کنند. این آپگرید مشکلاتی هم داشته، اما با توجه به تعداد بسیار زیاد افرادی که از آن استفاده می‎کنند، به شکل عجیبی کم بوده.

مهمترین مزیت این محصول بهبود رابط کاربری، یا سرعت و امنیت آن نیست. بلکه این حقیقت است که هم روی تبلت اجرا می‎شود و هم روی رایانه خانگی و روی اسمارت فون نیز اجرا خواهد شد.

معنی این حرف آن است که به زودی می‎توان اسمارت فونی ساخت که به بهترین شکل ممکن می‎تواند نقش یک PC را ایفا کند. تنها چیزی که باید اضافه کنید یک کیبورد، ماوس و مانیتور است.

با اتصال به یک سرویس پشتیبانی قوی مانند Frame یا Dell Cloud Connect(که هردو بر مبنای Nvidia Grid کار می‎کنند) می‎توان کاری کرد که نه اپل و نه گوگل حتی قادر به تصورش هم نیستند: یک رایانه دسکتاپ امن با تمامی امکانات یا قدرتی که می‎تواند عملکردی بهینه برای گستره متنوعی از فعالیت‎های عادی تا یک میز کاری پیشرفته داشته باشد، و به همه اینها، قابلیت جا شدن در جیب را نیز اضافه کنید.

تصور کنید چقدر عالی خواهد بود

گوشی هوشمندتان مبدل به رایانه شخصی شما می‎شود و با توجه به نیازتان وظایف گوناگون را انجام خواهد داد.

بله، به این معنی است که از این پس باید لپ تاپ را بیشتر به عنوان یک کیبورد و ماوس و صفحه نمایش قابل حمل در نظر گرفت تا یک رایانه شخصی، اما نتیجه نهایی منجر به یک تغییر عظیم در بازار خواهد شد، که باعث می‎شود بتوان دستگاه‎های مختلفی را که امروزه با خود حمل می‎کنیم، به یک محصول چندکاره مبدل نمود.

اگر مایکروسافت بتواند چنین کاری کند، به معنی پایان دوران رایانه شخصی و اسمارت فون‎های عادی خواهد بود.

و می‎تواند راهی باشد برای بازگشت مایکروسافت به دوران غلبه بی چون و چرا بر بازار.

جایگاه اپل مناسب‎تر است

با این وجود، این استراتژی باید اسمارت فون را ارتقا دهد، نه PC را. من تمایلی به تبدیل PC به اسمارت فون ندارم، بلکه رمز اصلی کار در تبدیل اسمارت فون به یک PC قوی است. و در اینصورت بهتر است از یک اسمارت فون قوی کار آغاز شود.

این همان چیزی است که اپل دارد و نقطه ضعف مایکروسافت محسوب می‎شود،که یعنی اگر اپل بخواهد با iOS خود چنین کاری انجام دهد به راحتی می‎تواند مایکروسافت را پشت سر بگذارد. اما چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

دلیلش هم این است که مدل اقتصادی اپل بر مبنای مجبور کردن مشتری به خرید تعداد زیادی از محصولات متنوع این شرکت است، نه فقط یک محصول همه کاره؛ در نتیجه، تمایلی به رها کردن OS X برای کار روی iOS و احتمالا از دست دادن سود حاصل از فروش PC نخواهد داشت.

مسلما تعداد محصولات جانبی کم خواهد شد، اما اپل در فکر فروپاشی خط تولید محصولاتش نیست.

آنها اکنون به فکر توسعه آن هستند، و اپل واچ نمونه‎ی همین استراتژی است. می‎توانست یک گوشی جدید باشد، اما در عوض یک محصول جانبی جدید است، که لازم است هم گوشی را بخرید و هم ساعت را.

پس در حالی که اپل می‌تواند با در پیش گیری یک استراتژی مشابه، صدمات بیشتری به مایکروسافت بزند، چنین کاری نخواهد کرد.

چرا گوگل نه؟

گوگل نیز می‎تواند چنین کاری انجام دهد، اما Chrome OS سیستم عامل جداگانه‎ای است. آنها باید Chrome OS را با اندروید جایگزین کنند، و کسی به این راحتی محصول خود را کنار نمی‎گذارد.

پس گوگل نیز از این بازی خارج می‎شود. این شرکت در حال بررسی یک سیستم عامل بینابین است، اما اندروید همین الان هم درگیر مشکلاتی است.

اگر تغییر به یک سیستم عامل جدید به خوبی انجام نشود، ممکن است گوگل بازار را به کلی از دست بدهد. توسعه دهندگان، مدتی است که می‎گویند نتوانسته‎اند سود چندانی از اندروید به دست آورند، که یعنی عده زیادی از مشتریان ممکن است برای مهاجرت به یک سیستم عامل جدید پولی پرداخت نکنند.

پس گرچه گوگل می‎تواند چنین کاری کند، زمینه مورد نیاز برای تغییرات لازم فراهم نیست.

همچنین، تغییر و کنار گذاشتن اندروید، حرکت جالبی نخواهد بود.

در حال حاضر اندروید با مشکلاتی مواجه است. بیشتر شرکت‎هایی که با این پلتفرم کار می‎کنند در حال ضرر هستند، و مشکلات امنیتی نیز به آن اضافه شده‎اند،تا فرصتی مناسب برای اپل و مایکروسافت فراهم شود (همچنین برای بلک بری).

چرخش معکوس مایکروسافت

مایکروسافت، به جای نزدیک کردن اسمارت فون به PC، راه سخت‎تر تبدیل PC به اسمارت فون را در پیش گرفته.

بهترین راه برای این کار، همکاری با اینتل است، با توجه به اینکه اینتل نیز تلاش زیادی برای ورود به بازار اسمارت فون کرده. با ترکیب توان این دو، آنها می‎توانند حرکت‎های بزرگی انجام دهند.

بین اینتل و مایکروسافت نوعی کینه و عداوت تاریخی وجود داشته.

گرچه با تغییر مدیر عامل هردو، اکنون موقعیت مناسبی برای همکاری آنها فراهم شده، درست مانند زمانی که PC متولد شد، تا بار دیگر پردازش شخصی، اینبار به عنوان موبایل، بازتعریف شود. (البته، بازار همین الان هم این کار را کرده، اما نه با تکنولوژی مایکروسافت و اینتل، بلکه با ARM و اپل).

ویندوز 10 بهترین موقعیت مایکروسافت در این دهه است تا شاید بتواند در بازار تکنولوژی، گوی و میدان را از اپل پس بگیرد.

جمع بندی

استراتژی مایکروسافت برای استفاده از موقعیت خود در زمینه PC برای حمله به بازار اسمارت فون، استراتژی خوبی است. تنها نکته این است که اپل و گوگل برای اقدام متقابل در موقعیت بهتری هستند.

هردو امروزه در زمینه اسمارت فون قوی‎تر هستند، گرچه قدرت گوگل در حال حاضر به شدت رو به افول است.

این نبرد، شاید بیش از آنکه به تصمیم شرکت‎ها برای انجام کدام اقدامات وابسطه باشد، به تصمیم شرکت‎ها برای عدم اتخاذ بعضی از تصمیمات وابسطه خواهد بود.

مایکروسافت اکنون باید سخت‎تر از همیشه روی اسمارت فون‎های خود تمرکز کند و در این راه باید از کمک اینتل نیز استفاده نماید، اما باز هم ممکن است موفق نشود.

اپل باید کنار گذاشتن مک، به نفع آیفون را بپذیرد، و در حال حاضر، حقیقتا تمایلی به این کار ندارد.

گوگل باید مشکلات توسعه دهندگان خود را مرتفع کند یا اندروید را کنار بگذارد، که بعید است چنین کاری کند.

نهایتا، آینده متعلق به شرکتی خواهد بود که جسارت لازم برای ریسک پرخطر را دارد (یا شرکتی که همین الان نیز برتر از رقبا است). گوگل، و نه اپل، بیشتر در خطر است. سال‎های آتی قطعا جالب خواهند بود.

محصول هفته

ویدئو کنفرانس، زمینه بسیار جذابی است. اولین برخورد من با این تکنولوژی به دهه 60 در دیزنیلند برمی‎گردد.

امروزه، حتی به صورت تصویری، عده زیادی به صورت شخصی از این تکنولوژی استفاده می‎کنند. نه تنها اغلب در جلسات و گردهمایی‎ها از آن استفاده می‎شود، بلکه حتی ارزانتر نیز شده و استفاده از آن نیز آسان‎تر.

نمونه خوبی برای این محصول، AVer VC 520 است، که دارای یک اسپیکر مناسب و نیز یک دوربین با کیفیت بالا و دارای قابلیت زوم برای اتاق کنفرانس است و قیمتی کمتر از 1000 دلار دارد.

اگر یک تلویزیون HDTV نیز به آن اضافه کنید (می‎توانید Vizio 50-inch را با قیمتی حدود 500 دلار خریداری کنید)، سیستمی خواهید داشت که تا همین چند سال پیش با قیمتی نزدیک به 20 هزار دلار فروخته می‎شد.

با نرم افزارهایی مانند Skype، Microsoft Lync، Google Hangouts، Cisco WebEx، GoToMeeting و WebRTC نیز به خوبی کار می‎کند.

2.82328_600x325

سیستم ویدئو کنفرانس VC520 با قابلیت اتصال سریع در محل

یک هفته است است که با یکی از اینها کار می‎کنم، نصب این سیستم نسبتا آسان بود.

حتی نیاز به نصب نرم افزارش روی ویندوز 10 هم نبود، سیستم خودش به صورت اتوماتیک به Skype متصل شد، که معمولا از همین استفاده می‎کنم، و آماده به کار بود.

اسپیکرفون و کیفیت تصویر هم طراز با دیگر سیستم‎های HD بودند، از جمله HP Halo قدیمی 100 هزار دلاری که تا پنج سال پیش از آن استفاده می‎کردیم.

شگفت انگیز است که این محصولات در این زمان کوتاه چقدر پیشرفت کرده‎اند.

اسکایپ توانست دوربین را از راه دور به خوبی کنترل کند. WebEx اخیرا زیاد خراب می‎شود، برای همین دیگر از آن استفاده نمی‎کنم.

از GoToMeeting و Google Hangouts هم مدتی است که استفاده نکرده‎ام. در حال حاضر بیشتر با اسکایپ یا لینک کار می‎کنم، چون کارشان خوب است.

پیشرفت عظیم این تکنولوژی طی این چند سال هنوز هم مرا تحت تاثیر قرار می‎دهد، و چون AVer VC 520 نمونه خوبی است برای نشان دادن راه درازی که در کیفیت و قیمت پیموده‎ایم، به عنوان محصول هفته، یک گزینه مناسب است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا