ویندوزفون 10 در مقابل ویندوزفون 8.1: چه چیزهایی جدید است؟

ویندوزفون دیگر جایی در این دنیا ندارد؛ اما نگران نباشید، مایکروسافت ویندوزفون را از بین نبرده است اما برند گوشی نوکیا را سال پیش از بین برد.

windows-10-prd--970-80

در عوض، ویندوزفون‎ها، تبلت‎ها، لپ‎تاپ‎ها و کامپیوترهای رومیزی قرار است همه از ویندوز 10 استفاده کنند. یا برای اینکه دقیق‎تر باشیم، همه از یک نرم افزار خانوادگی استفاده خواهند کرد.

مایکروسافت به اندازه‌ی کافی کم هوش نیست که همان کارهایی را که ما روی مانیتور 27 اینچی کامپیوتر شخصی انجام می‎دهیم در یک صفحه تلفن 5 اینچی بچپاند.

ویندوز 10 جایگزین ویندوزفون 8.1 می‎شود و در همین حال از ویندوز 9 بیچاره سبقت می‎گیرد. اولین نسخه در فوریه منتشر شد که ثابت کرد تنها یک دمو نیست و یک سیستم فعال است.

سوال اصلی اما این است: در این نسخه چه ویژگی‎های جدید وجود دارد؟ و آیا در مقابل Android 5.0 Lollipop و iOS8.1 شانسی برای قد علم کردن دارد یا نه؟

 

دسترسی مداوم بین گوشی، تبلت و کامپیوتر رومیزی

هدف اصلی ویندوز10 برای گوشی‎ها به نظر می‎آید دستیابی به چیزی باشد که گوگل و اپل خیلی وقت است در حال انجام دادنش هستند: داشتن تجربه‎ای مداوم بین گوشی و تبلتتان. امکان بررسی ایمیل در دو دستگاه به طور همزمان که وجودش معلوم است، اما ویندوز 10 به سختی تلاش می‎کند تا پلتفرم‎ها را با یکدیگر ادغام کند.

Action Center، منوی کشویی اعلامیه‎ها و “مغز” ویندوز که در ویندوز 8.1 معرفی شدند، حال با مرکزی مشابه در نسخه‎ی کامپیوتر رومیزی ویندوز 10، همگام سازی خواهد شد. این مرکز جایی است که می‎توانید همه‎ی ایمیل‎های جدید، دعوت‎ها، پیام‎ها و غیره را پیدا کنید.

دسترسی مداوم بین دستگاه‎های‎تان هدف اصلی ویندوز 10 برای گوشی‎هاست.

مسنجر موجود در ویندوز دسکتاپ و از آن طرف اپ پیام‎رسانی ویندوز فون هم استانداردهای ارتباطی مرسوم مانند اسکایپ را ارائه می‎دهند که اجازه می‎دهد این دو پلت فرم به عنوان گره‎هایی در شالوده‎ای مشابه رفتار کنند. بنابراین مادرتان قادر است با شما روی موبایلتان چت کند و در همین حین از یک کامپیوتر شخصی هم بدون هیچ اپلیکیشن ثالثی استفاده کند. ایده‎ی شسته رفته ایست نه؟

این شبیه کاری است که اپل با iMessage انجام می‎دهد. اگرچه باید توجه داشت که بیشتر کسانی که ما می‎شناسیم از iMessage منحصرا روی آیفون‎هایشان استفاده می‎کنند و تنها زمانی متوجه بودنش می‎شوند که خراب شده باشد.

wind-10-er-650-80

نمایی جدید برای صفحات خانه (Home Screen)

با وجود داشتن اسمی بزرگ و جدید و ایجاد سابقه‎ای مهم در چند پلت فرمی بودن، ویندوز 10 برای تلفن‎ها خیلی شبیه به ویندوزفون 8.1 است.

سیستم رابط قابل تشخیصی را دارد که به دو قسمت صفحه اصلی و یک منوی اپ تقسیم شده است. منویی که همه چیزهایی که را لازم ندارید روزانه در دیدتان باشند، در خود جای داده است.

البته، شکل و شمایل صفحه خانه که خیلی مهم است تغییر کرده و ایراداتی را که ما در مورد ویندوزفون 8.1 گرفتیم، برطرف شده است.

ویندوزفون 8.1 پس زمینه‎های صفحه‎ی اصلی را معرفی کرد و به شما اجازه می‎داد تا Live Tiles خود را به جای پس زمینه‎ی کامل سیاه با تصاویری انتخاب شده، نشاط بدهید. که خیلی هم منصفانه است، بیشتر مردم از سفارشی‎سازی خوششان می آید. اگرچه امکان این هم وجود داشت که در صورت انتخاب کردن پس زمینه‎ای نا‎مناسب، محتویات کاشی‎ها ناخوانا شود.

ویندوز 10 این ایده را کمی تغییر داده به طوری که  پس زمینه روی کل صفحه اصلی قرار می‎گیرد در حالی که Live Tiles در بالای آن روی یک لایه‎ی شفاف می‎نشیند. که کاری که باید از همان اول انجام می‎گرفت.

ممکن است، این همان قالب اصلی باشد که استفاده شده، که در این صورت اجازه داده می‎شود تا مقدار بیشتری از صفحه سیاه باقی بماند و در نهایت عمر باتری را در گوشی‎های نوکیا OLED  مانند Nokia Lumia 930 بهبود می‎بخشد. اما شاید ما مایکروسافت را در این باره خیلی دست کم گرفته‎ایم.

Outlook جدید: ایمیل‎ها غنی تر از همیشه

برای اینکه بیشتر شبیه به کامپیوتر شخصی بشود، ویندوز 10 برای گوشی‎ها، رابط تازه‎ای را برای Outlook ترتیب داده است. این برنامه پیش فرض ویندوز برای ایمیل است؛ قابل توجه کسانی که خیلی وقت است از تبلت‎ها یا کامپیوتر‎های ویندوزی استفاده نمی‎کنند. مثلا برای حدود 25 سال یا بیشتر!

در ویندوزفون 8.1، Outlook به نظر می‎آمد عمدا ساده ساخته شده باشد تا بیشتر از لحاظ تصویری با باقی سیستم هماهنگی داشته باشد تا اینکه ویژگی‎های کاربری قدرتمندی را عرضه کند.

در هر صورت، همه‎ی اینها قرار است در ویندوز 10 عوض شود.

شما قادر خواهید بود تا فرمت متن ایمیلتان را همانطور که روی کامپیوتر دسکتاپ می‎شود، کاملا تغییر دهید و حتی جدول هم اضافه کنید. چه راهی بهتر از اینکه بین ما وجود دارد تا به دوستانمان نشان بدهیم دقیقا چقدر برای شام ولخرجی کرده‎ایم؟

همه‎ی گوشی های ویندوز‎دار دارای اپ دوربین پیشرفته خواهند شد

یکی از تغییراتی که ما خیلی علاقه مندیم زودتر ببینیم، اپ دوربین جدید است. گوشی‎های ویندوز 10 احتمالا کم و بیش از اپ Nokia Camera که در حال حاضر روی دستگاه‎های Nokia Lumia استفاده می‎شود، برداشت می‎کنند و با این کار از دست دوربین خیلی ساده و پیش فرض مورد استفاده روی ویندوز فون 8.1 نیز راحت می‎شوند.

نه تنها دوربین نوکیا، سطوح زیادی از کنترل دستی روی تنظیمات عکاسی را ارائه می‎دهد بلکه دیگر مجبور نیستید بین برنامه‎های دوربینی مرتبا جا به جا شوید. (Nokia Lumiaها در حال حاضر 2 رابط اپ دوربینی ارائه می‎دهد). در هر صورت موقعیت پیروزمندانه‎ای است.

بالاخره، HDR توکار

چیزی که ما از زمان رونمایی از ویندوز 7 در سال 201 درباره‎اش غر زدیم و شکایت کردیم، فقدان مُد HDR توکار بود. البته این را هم باید در نظر داشت که آن موقع HDR به عنوان اولویت دیده نمی‎شد.

اما از آن زمان به بعد، این ویژگی به جزیی اصلی برای هر عکاس موبایل تبدیل شد؛ برای هر کسی که دنبال این بود تا تصویر غروب را کمی با نشاط‎تر کند و یا از خورشید عکس بگیرد بدون اینکه عکسش به جای خورشید تبدیل به تصویری خلسه‎وار شود. ویندوزفون 8.1 مد HDR خوبی را ارائه نمی‎دهد اما بالاخره این امکان در ویندوز 10 فراهم می‎شود.

برای آنهایی که زیاد با HDR آشنایی ندارند، این کلمه مخفف دامنه دینامیک بالا است و شامل ادغام کردن چندین شات با تنظیمات نوردهی متفاوت در یک عکس می‎باشد. نتیجه این است که در عکس نهایی شما در روشن‎ترین و تاریک‎ترین نواحی آن جزییات بیشتر خودشان را نشان می‎دهند. چون دامنه دینامیک محدود یکی از مشکلات دوربین‎های تلفن با حسگرهای کوچک است، می‎تواند کیفیت تصاویرتان را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

Nokia Maps، وظیفه نقشه‎ها را بر عهده می‎گیرد

همانطور که Nokia Camera ویندوزفون 8.1 قرار است به عنوان هسته‎ی دوربین برای ویندوز 10 دوباره تعریف شود، نقشه‎های HERE نوکیا هم به جای نقشه‎های BING به موتور نقشه برداری سیستم جدید تبدیل می‎شود.

در روزهای اولیه ویندوزفون، نقشه‎های HERE، Nokia Maps نامیده می‎شدند اما در اواخر سال 2012 نامش تغییر کرد که بخشی از حرکت رساندن سیستم به اندروید و iOS بود.

برای اکثر کاربران ویندوز فعلی، این تغییری اساسی نخواهد بود، زیرا همه‎ی دستگاه‎های مجموعه‎ی Nokia Lumia همان یا نسخه‎ی دیگری از دنباله‎ی نقشه‎های نوکیا را روی خود داشتند. اما بله، روزی روزگاری شرکت‎هایی به جز نوکیا بودند که گوشی‎های ویندوز‎دار می‎ساختند.

فایده‎ی بزرگ نقشه‎های HERE برای کسانی که قصد دارند به ویندوز روی بیاورند این است که می‎توانید نواحی بزرگی از داده‎ی نقشه‎ای را دانلود کنید به این معنی که نیازی نیست ارتباط اینترنتی روی گوشی‎تان داشته باشید تا بفهمید کجای کره‎ی زمین هستید. البته این قابلیت قبل از این روی اندروید وجود داشت و امسال به iOS هم اضافه می‎شود.

چیزی که به نظر می‎رسد فایده‎ی بلند مدت داشته باشد این است که اپ‎های ثالث معمولا بیشتر از نقشه‎های Nokia استفاده می‎کنند تا نقشه‎های Bing که همین می‎تواند تجربه‎ی کار کردن با نقشه‎ها را بهتر از قبل بکند.

اسکایپ کار شده در رابط سیستم پیام رسانی

مایکروسافت از سال 2011 مالک Skype شد و با وجود اینکه این برنامه در حال حاضر روی ویندوز فون 8.1 کار می‎کند و حتی ادغام Cortana هم دارد، اما مطمئنا هیچ شباهتی به رابطه‎ی عمیقی که قرار است در ویندوز 10 برای گوشی‎ها ببینیم، ندارد.

در آپدیت بعدی، اسکایپ قرار است داخل اپ پیام رسانی ساخته شود بدین معنا که می‎تواند به جای پیام‎های SMS بین گوشی‎های دارای ویندوز 10 استفاده شود. این امکان، کاربردی مشابه iMessage موجود در آیفون می‎دهد که در آن پیام‎ها به جای سیگنالِ سَبک SMS (که از سیگنال 2G تلفن استفاده می‎کند) توسط پکیج کوچکی از موبایل دیتا (یا Wi-Fi) ارسال می‎شود.

همانطور که قبلا هم ذکر کردیم، این یعنی شما قادرید با کاربران دسکتاپی به صورت مستقیم از طریق اپ SMS گوشی‎تان چت کنید. متاسفانه مایکروسافت گفته که قصد ندارد سرویس‎های دیگر مانند WhatsApp را هم ادغام کند. که البته قابل پیش بینی هم هست- مایکروسافت می‎خواهد مردم را به سرویس‎های خودش جذب کند نه خدمات فیس بوک.

windows10-spartan-650-80

مرورگر Spartan جای IE را خواهد گرفت

بدرود Internet Explorer: اسپارتان مرورگر پیش فرض در ویندوز 10 برای تلفن‎ها خواهد بود.

Internet Explorer روزی مروگر همیشگی برای وب بود. اما این روزها مشکل شمایلی دارد. بیشتر افرادی که می‎شناسیم یا از گوگل کروم استفاده می‎کنند یا فایرفاکس و با وجود اینکه Internet Explorer در حال حاضر اوضاعش چه روی لپ تاپ چه دستگاه ویندوزفون بد هم نیست اما مایکروسافت می‎خواهد تغییراتی اساسی در ویندوز 10 ایجاد کند.

گوشی‎های ویندوز 10‎دار  از مرورگر اسپارتان استفاده خواهند کرد، برنامه مرورگر وب تازه ایجاد شده که ادعا می‎شود روی یک موتور کاملا نو ساخته شده است.

آنقدری که ما در این‎باره می‎دانیم، به نظر می‎آید که اسپارتان خود را در مقابل دنیای متصل امروز تجهیز کرده و اجازه می‎دهد از صفحات وب راحت‎تر یادداشت برداری کنید و به اشتراک بگذارید.

خیلی سخت نیست که بتوان در IE صفحات را به اشتراک گذاشت اما طراحی‎اش کمی سنتی است. طوری که باعث می‎شود از آن برای مرورکردن وب به صورت جداگانه استفاده کنید تا برای انجام عادت‎های اجتماعی همیشگی‎تان.

اسپارتان همچنین دارای ویژگی ادغام Cortana است که به شما اجازه می‎دهد با همکار دیجیتالی ویندوز صحبت کنید بدون اینکه به نظر برسد این یک برنامه پوششی است برای برنامه‎ای که زیر آن در حال اجراست.

صفحه کلید، جوی استیک دار می‎شود

آخرین تغییر مهم در ویندوز 10 برای تلفن‎ها احتمالا از بقیه کمتر باشکوه است اما امکانش زیاد است که از آن خیلی استفاده کنید. مایکروسافت، در سمت پایین و چپ صفحه کلید مجازی‎تان، جوی استیکی کوچک را جا داده تا اشتباه‎هایتان راحت تر تصحیح شوند.

در ویندوزفون 8.1 باید روی صفحه لمسی روی خود متن فشار می‎دادید تا سعی کرده و مشخص کنید کدام بخش باید تغییر داده شود. کمی کار رنج آوری است. به امید آنکه این دسته بازی کوچک یکی از بهترین کیبورد‎ها بین گوشی‎های تلفن را بیشتر از قبل بهبود ببخشد.

ویندوز 10 گوشی‌طها چه زمانی منتشر می‎شود؟

تغییرات خوب زیادی در راه است و لازم نیست زیاد هم انتظار بکشید. انتشار اولین نسخه‎های ویندوز 10 برای تلفن‎ها از فوریه آغاز می‎شود.

اما زیاد هیجان زده نشوید. این نسخه‎ها برای سازندگان است تا به آنها برای آماده‎سازی اپ‎هایشان برای سیستم‎های مورد مصرف مشتری کمک کند. در حال حاضر مایکروسافت اعلام کرده که این اتفاق اواخر سال می افتد. خیلی شفاف و راست.

مایکروسافت احساس نمی‎کند که باید حتما در فاصله کمی از اعلام این محصول آن را وارد بازار کند. پس انتظار نداشته باشید که گوشی‎های ویندوز 10 دار را طی چند ماه آینده ببینید. برای نیمه‎ی رو به آخر سال 2015 نقشه بکشید؛ در این صورت نا امید نخواهید شد.

البته خبر خوبی در این زمینه وجود دارد و آن اینکه مایکروسافت اعلام کرده برای گوشی‎هایی که الان ویندوز 8.1 دارند، آپدیتی به ویندوز 10 فعال خواهد شد. بعد از اینکه کاربران ویندوزفون 7 هنگام اعلام ویندوزفون 8 به کلی از دسترسی به آن منع بودند، به نظر می‎رسد این بار مایکروسافت می‌خواهد درست عمل کند.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.