دو قلو ها حریف Windows Hello نشدند

قابلیت جدیدWindows Hello: تشخیص چهره برای ورود به محیط ویندوز

یکی از فواید بی شمار سیستم عامل جدید شرکت مایکروسافت ، ویندوز 10 ، قابلیت استفاده از تشخیص چهرتان برای وارد شدن به محیط ویندوز است . این قابلیت جدیدWindows Hello نام دارد. و حالا ما به لطف رسانه خبری The Australian ، به این مسئله پی برده ایم که حتی افرادی که چهره هایی شبیه به یکدیگر دارند ، حتی دو قلو ها ، نمی توانند سیستم امنیتی بیومتریک این برنامه را فریب بدهند.

2015-08-21_062451

با استفاده از یک آزمایش غیر علمی ، این رسانه ی خبری آنلاین ، با کمک لیستی که دفتر ثبت افراد دوقلوی استرالیا ( The Australian Twins Registry ) در اختیار آن ها قرار داده بود ، دو قلو هایی که شباهت بسیاری به یکدیگر داشتند را پیدا کرد و آن ها را در مقابل سیستم تشخیص چهره ویندوز 10 قرار داد.

البته ویندوز 10 به خودی خود نمی تواند چهره افرادی را تشخیص دهد. برای استفاده از این قابلیت شما می بایست کامپیوتری مجهر به تکنولوژی RealSense 3D camera شرکت اینتل داشته باشید. این تکنولوژی در واقع از سه تصویر مجزا استفاه می کند که توسط یک دوربین معمولی ، یک دوربین مادون قرمز و یک پروژکتور لیزری مادون قرمز گرفته می شود. شرکت اینتل ادعا می کند که با استفاده از تصاویری که از این دوربین ها به دست می آید ، کامپیوتر این امکان را پیدا می کند تا بتواند دنیا را آن طور که انسان می بینند مشاهده کند. درباره این که این سیستم چه مقدار در تشخیص چهره ها دقیق عمل کند نیز باید گفت که مایکروسافت اوایل امسال اعلام کرد که نرخ خطای این برنامه 1 به 100000 است.

به منظور تست این برنامه ، The Australian از 6 زوج دو قلوی همسان کمک گرفت. در بین هر کدام از زوج های دو قلو ، تنها یکی از آن ها با استفاده از سیستم تشخیص چهره ویندوز 10 که به تکنولوژی Realsense مجهز شده بود ، اقدام به ثبت نام در محیط ویندوز کرد. قدم بعدی بدین طریق بود که آزمونی به عمل می آمد که مشاهده شود آیا قل دیگر ، که چهره اش را در سیستم ثبت نکرده بود ، می تواند با استفاده از چهره اش وارد محیط کاربری قل دیگرش بشود یا نه .

و ویندوز 10 در این آزمون چگونه عمل کرد ؟ مشخص است که از آن کاملا سربلند بیرون آمد.

میریام جفری ، یکی از قل های گروه دو قلو ها ، به The Australian در مورد این قابلیت گفت که : ” این برنامه می توانست تفاوت بین ما دو تا را به آسانی تشخیص دهد . این واقعا کمی شگفت آور است ، من گمان می کردم که این برنامه اشتباه کند ، ولی نه ، به خوبی عمل کرد و این کار را هم خیلی سریع انجام داد “.

این نتایج واقعا دلگرم کننده است و مفهوم تلاش برای جلوگیری از شکست دادن سیستم های ثبت نام مبتنی بر تشخیص تصاویر را با استفاده از عکس افراد یک مرحله به جلوتر پیش می برد. ما می دانستیم که سیستم Hello و Realsense ویندوز 10 میتواند بین چهره های واقعی و عکس را تمیز دهد و لی تا الان نمی دانستیم که این سیستم در رابطه با افرادی که شباهت زیادی به یکدیگر دارند ولی در حقیقت دو فرد متفاوتند، چقدر هوشمندانه می تواند مقایسه انجام داده و تفاوت بینشان را تشخیص دهد.

با این حال تعداد محدودی از کامپیوتر ها به این سیستم امنیتی بیومتریک دسترسی دارند. شاید این نتایج تولید کننده های بیشتری را مجاب کند تا از سیستم بر مینا تصویر Realsense شرکت اینتل در سیستم هایشان استفاده کنند و همچنین خریداران بیشتری را مجاب کند که از ویندوز 10 استفاده کنند. فقط تصور کنید که کامپیوتری وجود داشته باشد که چهره شما ( و تنها شما) را به خاطرش بسپارد و شما برای ورود به سیستمتان دیگر نیازی به رمز عبور نداشته باشید.

mashable.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا