شارژ کردن بی‌سیم آیفون با دستگاهی به نام iQi

مدتی است که شارژ کردن بی‌سیم به یکی از شاهکارهای فناوری تبدیل شده است. بی شک شارژ کردن دستگاه‌ها بدون نیاز به اتصال آنها به یک خروجیِ نیرو، زندگی ما را متحول می‌‌کند. با اینکه ما هنوز با فناوری ارسال الکتریسیته به گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها فاصله‌‌‌ی زیادی داریم، می‌‌توانیم از چیزی بهتر از شارژ سیمی، یعنی “صفحه‌های شارژ کننده” استفاده کنیم.

شارژ کردن

بسیاری از گوشی‌ها از فناوری‌ای که به اصطلاح شارژ کردن بی‌سیم نامیده می شود، پشتیبانی می‌‌کنند، علی رغم تمامی این فخر فروشی‌ها، این فناوری آنطورها که می‌‌‌گویند هم نیست. هر چه باشد، آن صفحه‌ی شارژ که برای شارژ کردن استفاده می شود هم نیاز به سیمی دارد! البته اگر وسواس را کنار بگذاریم، شارژکننده بی‌سیم حتی در همین وضعیت حاضرش هم خیلی جالب است. شارژ کردن تبلت یا گوشی‌های هوشمند با قرار دادنشان بر یک صفحه، بسیار حیرت انگیز است، ولی Apple هنوز میلی به استفاده از آن ندارد. نه iPad و نه iPhone به طور پیشفرض از شارژ کردن بی‌سیم پشتیبانی نمی‌کنند و راه‌ حل‌های جانبی که برای آن وجود دارد نیازمند لوازم بزرگ و فناوری‌های داخلی دستگاه است که اصلا ایده‌آل نیست. هر چه باشد شارژ کردن بی سیم باید کار‌ها را آسان کند نه اینکه کاری برایمان بتراشد.

و حالا آداپتور شارژ بی سیم iQi!

این شارژر در اصل در Indiegogo پایه گذاری شد و حال که به صورت عمومی عرضه شده، هرکسی که پول کافی در جیبش داشته باشد می‌‌‌تواند آن را خریداری کند. ایده‌ی شارژ کردن iQi بسیار زیرکانه بوده و مزیتی نسبت همتایان خود دارد و آن چیزی نیست جز اینکه، این دستگاه تقریبا نامرئی است.

تقریبا!

شارژ کردن

شارژ کردن بی‌سیم آیفون با iQi

iQi متشکل از یک رابط و یک کابل است و برای iPhone 5 ، iPhone 5s و iPhone 5c طراحی شده است. کابل مذکور به یک صفحه نازک متصل شده است که بر پشت آیفون قرار می‌‌گیرد. بعد از اینکه سر جای خود قرار گرفت، می‌‌توانید توسط یک چسب نواری یا حتی بهتر، با کیف گوشی آن را سرجایش محکم کنید. که واقعا سحرآمیز است، در عین حال که در کیف گوشی، مثلا کیف چرمی رسمی Apple مخفی شده است به شارژ کردن گوشی می پردازد. این خیلی هیجان انگیز است.

البته، شارژر iQi بدون صفحه‌ی شارژکننده اش فایده‌ای ندارد. این شارژر دارای دو مدل است، یکی دارای صفحه‌ی بزرگ که برای میز تحریرتان مناسب است و نسخه کوچک آن برای میزهای کنارِ تخت یا میزهای تزئینی مناسب تر است. شما می‌‌توانید هرکدام را که ترجیح می‌‌دهید را استفاده کنید ولی آنها عملکرد کاملا مشابه‌ای دارند.

اگر شما با چگونگی عملکرد شارژرهای بی‌سیم آشنایی ندارید، به صورت خلاصه ابتدا صفحه شارژ را به گوشی وصل می‌‌کنید، گوشی را بر آن قرار می‌‌دید و شارژ کردن گوشی آغاز می‌‌شود. اگر بیش از حد ساده به نظر می‌‌آید، اینطور نیست.  این تقریبا تمام چیزی که باید در موردش بدانید. متاسفانه من تجربه‌ی بیشتری از iQi ندارم.

دوستان چشم باریک ما یکی دو هفته پیش یک بررسی از این دستگاه را بر سطح اینترنت قرار دادند، که از قرار معلوم همه یک بار آن را امتحان کرده بودند.

علی رغم شکایت‌هایی که از این دستگاه شده، به نظر، رضایت بسیاری را جلب کرده است. از آنجایی که من می‌‌خواستم مدتی از این وسیله استفاده کنم، نوشتن بررسی زمان بیشتری برد. من باید رفتار و نحوه پاسخ‌دهی آن را در طول زمان می‌‌دیدم. در حال حاضر من از آن استفاده نمی‌کنم، که فکر می‌‌کنم این کارِ من، نشان خوبی از چگونگی عملکردش باشد.

شارژ کردن

اولین مشکل، که البته نمی‌توان آن را تقصیر iQi دانست، این بود که برای شناسایی شدن شارژرِ من باید آیفونم را دوبار رفرش می‌‌کردم. در هیچ یک از نسخه‌های iOS 7.0.4/6 ، iOS 7.1 beta 5 یا حتی iOS 7.1 نهایی، شارژر شناسایی نمی‌شد. بعد از چند بار رفرش، شروع به کار می‌‌‌کرد. من هنوز هم نمی‌دانم که مشکل از کجا بود، ولی احتمالا مشکل از iQi نیست.

و البته یکی از مشکلات iQi این بود که باید با دقت بسیاری آن را جا بزنیم. و حتی باید پیش از متصل کردن iQi به شکاف شارژ، تمامی گرد و خاک‌ها را با یک وسیله تیز مثل خلال دندان از آن خارج کنید. باید تا آخر آن را در شکاف فرو کنید، و از لبه یک کارت برای محکم کردن آن بر سرجایش استفاده کنید. و برای اینکه کار کند، باید همیشه حواستان به آن باشد، و فکر می‌‌کنم با اینکه شارژرهای متداول کابلی کارایی خوبی دارند، ولی افراد زیادی معتاد این وسیله خواهند شد. خودِ من هم نزدیک بود به آن گرفتار بشم.

بعد از اینکه iQi توسط آیفون شناسایی شد، به خوبی عملیات شارژ کردن انجام می‌‌شود. سرعت شارژ به اندازه شارژ کردن با سیم نیست ولی قابل چشم پوشی است. کمی این وسیله گرم می‌‌شود ولی نه آنقدری که نگران کننده باشد. در شارژ کردن اولی که با آن انجام دادم، همه چیز خوب پیشرفت و من آماده بودم که موفقیت این وسیله را اعلام کنم.
و بعد برای دومین شارژ کردن، آن را به دستگاه متصل کردم. هیچی. صفحه شارژ بوقی برای اعلام شناسایی iQi می‌‌زند، و عمل شارژ بعد از آن آغاز می‌‌شد. ولی آیفون اتصالش به iQi را نمی‌شناخت. من آن را از جا در آوردم، و دوباره وصلش کردم، و هیچ تغییری حاصل نشد. آن را بیشتر فشار دادم، کمی حرکتش دادم تا بالاخره صدای بوق آمد و شروع به کار کرد.

و در دفعه بعدی هم روز از نو و روزی از نو! بعد از چند مدت این روند کسل کننده شد.

نکته جالبی که در این چند هفته آزمایش iQi به آن برخوردم، این بود که بعد از هر شارژ کامل باید چند بار آن را خارج کنید و دوباره وارد کنید. همانطور که iOS تشخیص نمی‌داد که iQi وصل شده است، قطع شدن آن را نیز شناسایی نمی‌کند. من علتش را نمی‌دانم، ولی به عنوان دلیلی برای کنار گذشتن کامل این دستگاه به اندازه کافی آزار دهنده است. مخصوصا اگر شما از کیف برای آیفونتان استفاده می‌‌کنید، برای شارژ با iQi باید هر بار گوشی را از کیف بیرون آورید. که اصلا خوب نیست.

وقتی که بررسی های دیگر را خواندم متوجه شدم که دیگران نیز همین مشکلات من را با آن دارند، پس به نظر تنها نیستم. و فقط مطمئن نیستم که دیگران خودشان این مشکلات را تجربه کرده اند یا نه. در هر صورت، من برای شارژ کردن آیفونم در حال حاضر از iQi استفاده نمی‌کنم. اگر شما مشکلی با قطع و وصلیِ iQi ندارید، می‌‌تواند رضایت شما را جلب کند.

واقعا وجود این مشکلات اندک در iQi جای تاسف دارد، چون به شخصه واقعا دوست داشتم دستگاه خوبی باشد. به این ترتیب من باید اعتراف کنم که این تکنولوژی به نظر عالی می‌آید و می‌‌تواند در آینده به محصول فوق العاده‌ای تبدیل شود. بی شک اگر مشکلات آن رفع گردد حتما یکی از آنها را خریداری می‌‌کنم.

ولی تا آن موقع، ارزش خریداری ندارد.

با این حال،

شما می‌‌توانید شارژر iQi را به قیمت 35 دلار از Amazon خریداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا